• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mariusz Maszyński

  Przeczytaj także...
  Gogol – przysiółek wsi Zacharzowice w Polsce położony w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Wielowieś.Cyrano de Bergerac – sztuka literacka autorstwa Edmonda Rostanda. Napisana została w roku 1897 w oparciu o życiorys Saviniena de Cyrano de Bergeraca – siedemnastowiecznego poety.
  Pan Tadeusz − polski film niemy z 1928 roku, zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Film wyreżyserował Ryszard Ordyński, scenariusz napisali Andrzej Strug oraz Ferdynand Goetel. Premiera odbyła się w listopadzie 1928. Przez wiele lat dzieło uważano za zaginione, dopiero w 2006 odnaleziono większość nakręconego materiału.

  Mariusz Maszyński (ur. 29 lipca 1888 w Warszawie, zm. 6 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski aktor, recytator, malarz, dramaturg.

  Był synem kompozytora Piotra Maszyńskiego i bratem aktora Juliana Krzewińskiego oraz malarek Stanisławy i Haliny Maszyńskich. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, jednak swoje życie zawodowe związał głównie z aktorstwem. Od 1917 r. związany z Teatrem Polskim. Zdobył sławę dzięki rolom w sztukach teatralnych takich jak "Zemsta" Fredry, "Cyrano de Bergerac" Rostanda, "Rewizor" Gogola czy "Murzyn warszawski" Słonimskiego. Poza występami na scenach teatralnych wystąpił w kilku filmach. Był cenionym recytatorem – w Polskim Radiu czytał m.in. bajki dla dzieci. Brał również udział w dubbingowaniu filmów francuskich. Ponadto jest autorem 3 komedii.

  Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa (ros. Русская освободительная народная армия) – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Rosjan podczas II wojny światowej.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  Swój talent malarski wykorzytał natomiast przy inwentaryzacji zabytków warszawskich podczas I wojny światowej. Prace z tego okresu były przedmiotem ekspozycji w galerii "Zachęta" w roku 1920. Jego pasją było również kolekcjonowanie i konserwacja zabytkowych mebli.

  Zginął w sierpniu 1944 r. podczas powstania warszawskiego. Został rozstrzelany wraz z żoną i siostrami przez członków RONA na warszawskiej Ochocie, gdzie mieszkał. Spoczywa na Powązkach.

  Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.

  Filmografia[]

  Nagrobek Mariusza Maszyńskiego
 • 1921 – Ludzie bez jutra
 • 1922 – Zazdrość
 • 1927 – Zew morza
 • 1927 – Uśmiech losu
 • 1928 – Pan Tadeusz
 • 1928 – Przeznaczenie
 • 1932 – Biała trucizna
 • 1933 – Każdemu wolno kochać
 • 1936 – Straszny dwór
 • Linki zewnętrzne[]

 • Mariusz Maszyński w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Mariusz Maszyński w bazie filmweb.pl
 • Mariusz Maszyński w bazie filmpolski.pl
 • Mariusz Maszyński w bazie e-teatr.pl
 • Mariusz Maszyńsk w bazie Filmoteki Narodowej „Nitrofilm”
 • Zazdrość – polski film niemy z 1922 roku. Film nie zachował się do naszych czasów. Alternatywne tytuły: Tragedia pensjonarki i Tragedia zhańbionej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zemsta – komedia Aleksandra Fredry w czterech aktach, która powstała w początku lat 30. XIX wieku. Pierwsze wydanie książkowe (w zbiorze dzieł Fredry) miało miejsce w 1838 we Lwowie. Oba rękopisy dramatu przechowywane są w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.
  Julian Krzewiński, właściwie Julian Piotr Maszyński (ur. 3 października 1882 w Warszawie, zm. 4 marca 1943 w Warszawie) – polski aktor, śpiewak (tenor), autor tekstów, powieściopisarz.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.