• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mariusz Jurasik  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn Portugalia 2003 zostały rozegrane w Portugalii od 20 stycznia do 2 lutego 2003 roku.Paweł "Browar" Piwko (ur. 7 października 1982 w Dzierżoniowie) – polski piłkarz ręczny, występujący na pozycji prawoskrzydłowego. Obecnie zawodnik Miedzi Legnica.

  Mariusz Jurasik (ur. 4 maja 1976 w Żaganiu) – były polski piłkarz ręczny, grający na pozycji prawoskrzydłowego lub rozgrywającego, w latach 1997–2012 reprezentant Polski (207 oficjalnych spotkań międzypaństwowych i 704 gole), uczestnik igrzysk olimpijskich (Pekin 2008), wicemistrz świata z 2007 (wybrany do „siódemki” turnieju i uznany najlepszym prawoskrzydłowym), brązowy medalista Mistrzostw Świata 2009. Od 1 grudnia 2012 do 22 maja 2016 zawodnik Górnika Zabrze i jednoczesny - od stycznia 2013 - asystent trenera w tym klubie.

  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Skrzydłowy - jedna z pozycji w piłce ręcznej. Zespół liczy sześciu zawodników w polu - kołowego (obrotowego), trzech rozgrywających oraz właśnie skrzydłowych. Wyróżnia się lewego i prawego skrzydłowego, są oni ustawieni przy linii bocznej boiska, na tzw. "skrzydłach". Najczęściej wykonują rzuty z ostrego kata, ale także mogą wbiegać na tzw. "koło" czy obiegać rozgrywających. Skrzydłowi najczęściej wykonują rzuty z autu i rzuty rożne. Zawodnicy grający na tej pozycji są zazwyczaj najniżsi i najszybsi na boisku, więc jako pierwsi biegają do kontrataku.

  Spis treści

 • 1 Kariera
 • 1.1 Klubowa
 • 1.2 Reprezentacyjna
 • 1.2.1 Bilans w reprezentacji seniorskiej
 • 2 Sukcesy
 • 2.1 Klubowe
 • 2.2 Reprezentacyjne
 • 3 Nagrody indywidualne, wyróżnienia
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn – oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej organizowany przez IHF cyklicznie od 1938 roku mający na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w tej dyscyplinie sportu na świecie.
  Rhein-Neckar Löwen – męski, niemiecki klub piłki ręcznej, powstały w 2002 roku, z połączenia się TSV Baden Östringen i TSG Kronau. Wcześniej występował pod nazwą SG Kronau/Östringen. Od 2005 roku drużyna swoje mecze rozgrywa w Mannheim.
  Górnik Zabrze – zabrzański klub piłki ręcznej. W latach świetności, jako Pogoń Zabrze dwukrotnie zdobyła tytuł Mistrzów Polski - w roku 1989 i 1990. Obecnie prowadzi tylko sekcję męską pod nazwą Górnik Zabrze.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn (zwyczajowo zwana również: reprezentacją narodową, kadrą narodową, drużyną narodową) — najważniejszy zespół piłki ręcznej w kraju, powoływany przez selekcjonera, w którym występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie, niezależnie od wieku, narodowości, czy wyznania. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związek Piłki Ręcznej w Polsce.
  IX Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn – turniej, który odbył się w dniach 19 - 31 stycznia 2010 roku w pięciu austriackich miastach: Grazu, Linzu, Innsbrucku, Wiener Neustadt i Wiedniu. W turnieju zagrało 16 zespołów. Losowania grup dokonano 22 czerwca 2007 roku.
  VIII Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn – odbyły się w dniach 17-27 stycznia 2008 roku w Norwegii. Uczestniczyło w nich 16 zespołów. 22 czerwca 2007 roku dokonano losowania grup. Mistrzem Europy została reprezentacja Danii, która w wielkim finale pokonała Chorwację 24-20. Natomiast brązowy medal wywalczyła ekipa Francji, pokonując Niemcy 36-26. MVP mistrzostw wybrano Nikolę Karabaticia z Francji. Najwięcej bramek – 44, zdobyli ex aequo Nikola Karabatić z Francji, Ivano Balić z Chorwacji oraz Lars Christiansen z Danii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.