• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mariusz Czubaj

  Przeczytaj także...
  Antropologia sportu - dział antropologii badająca zagadnienie sportu jako fenomenu kulturowego. Główne obiekty badań to:Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych - książka krytycznoliteracka omawiająca 100 powieści kryminalnych. Jej autorami są profesor Wojciech Burszta i dr hab. Mariusz Czubaj. Książka ukazała się w 2007 w wydawnictwie Wyd. Muza, Warszawskie Wydawnictwo Literackie, s. 286, ISBN 978-83-7495-171-5. Mariusz Czubaj jest współautorem i autorem kilku powieści kryminalnych.
  Dan (jap. 段, dan) – termin oznaczający stopień, poziom. Ma na celu dokładne określenie rangi wskazującej na osiągnięty poziom mistrzowski (w odróżnieniu od stopnia kyū, który określa osiągnięty poziom uczniowski).
  Mariusz Czubaj podczas Warszawskich Targów Książki w 2015 r.

  Mariusz Maciej Czubaj (ur. 1969) – literaturoznawca, antropolog kulturowy, autor powieści kryminalnych.

  Profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej, kultury fanowskiej, literatury popularnej i seriali. Współpracuje też z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenią Publiczną, prowadząc badania dotyczące antropologii sportu.

  Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej – uczelnia niepubliczna z siedzibą w Warszawie utworzona w 1996 roku. Prowadzi wydziały zamiejscowe w Katowicach, Poznaniu, Sopocie i Wrocławiu. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.Powieść kryminalna – to odmiana powieści charakteryzująca się fabułą zorganizowaną wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenia oraz ujawnienia osoby sprawcy. Współcześnie, w najbardziej zasadniczym podziale przyjmuje się, że powieść kryminalna dzieli się na cztery pododmiany.

  Członek redakcji kwartalnikaKultura Popularna”.

  W Instytucie Badania Przestrzeni Publicznej prowadził trzyletni projekt badawczy "Stadion – Miasto – Kultura. EURO 2012 a przemiany kultury polskiej", realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

  W zakresie literatury kryminalnej łączy teorię z praktyką. Za powieść 21:37, pierwszą z cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 r. Martwe popołudnie rozpoczyna kolejny cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską. Powieść zdobyła specjalne wyróżnienie "za wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz Polski" na festiwalu Kryminalna Piła (2015). Kryminały Czubaja tłumaczono na język angielski, niemiecki, turecki i ukraiński.

  Nagroda Wielkiego Kalibru – nagroda literacka, przyznawana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji "Trup w szafie" oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Nominowane do nagrody na dany rok mogą być powieści, które ukazały się drukiem w roku minionym. W skład kapituły, przyznającej nagrodę wchodzą m.in. Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Irek Grin, Marcin Świetlicki i inni. Przyznawana jest również Honorowana Nagroda Wielkiego Kalibru oraz Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników.Kultura popularna (popkultura, kultura masowa) – charakterystyczny typ kultury powszechnie dostępny i praktykowany (faworyzowany, lubiany) przez "masy", "lud", czyli liczne i szerokie rzesze ludzi, przy tym zasadniczo jest to pojęcie zawężone do obszaru kultury symbolicznej, szczególnie tej związanej z działalnością intelektualną, artystyczną (estetyczną), zabawowo-rozrywkową (ludyczno-rekreacyjną). Kultura popularna oznacza więc zasadniczo tyle co egalitarnie zorientowana sztuka.

  Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Posiadacz 1. dan w karate tradycyjnym (ITKF).

  Wybrane publikacje[]

 • (współredaktor z Wojciechem J. Bursztą) Kontrkultura. Co nam z tamtych lat? (Academica, 2005)
 • (współredaktor z Wojciechem J. Bursztą) Ścięgna konsumpcyjne. Szkice z kulturoznawstwa krytycznego (Wyd. Naukowe Katedra, 2013)
 • Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (WAiP, 2007)
 • W stronę miejskiej utopii. Szkice o wyobraźni społecznej (Academica, 2007)
 • (wraz z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (Muza, 2007)
 • Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010)
 • (wraz z Jackiem Drozdą i Jakubem Myszkorowskim) Postfutbol. Antropologia piłki nożnej (Wyd. Naukowe Katedra, 2012)
 • Beletrystyka (powieści):

  Marek Krajewski (ur. 4 września 1966 we Wrocławiu) – filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki.Przez karate tradycyjne w karate rozumie się często te style, które sprzeciwiają się przeprowadzaniu zawodów sportowych w powszechnym rozumieniu tego słowa - uważa się je za kolejna lekcję z przeciwnikiem, jedynie za formę treningu i dostosowania dyscypliny do wymogów bezpiecznej rywalizacji. Z jednej strony oznacza to traktowanie karate jako sztuki, także duchowej, stanowiącej śmiertelnie niebezpieczną umiejętność (która zatraca się w sporcie). Z drugiej strony, poprzez brak intensywnego treningu jiu kumite (sparringu, wolnej walki) i niemożność ustalenia kryteriów rywalizacji, może prowadzić do wykształcania mniej praktycznych dla walki realnej nawyków.
 • (z Markiem Krajewskim) Aleja samobójców (WAB, 2008)
 • (z Markiem Krajewskim) Róże cmentarne (WAB, 2009)
 • 21:37 (WAB, 2008)
 • Kołysanka dla mordercy (WAB, 2011)
 • Zanim znowu zabiję (WAB, 2012)
 • Martwe popołudnie (Albatros, 2014)
 • Piąty beatles (WAB, 2015)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie Mariusza Czubaja
 • Mariusz Czubaj w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 • Praca antropologa jest wiecznym poszukiwaniem motywu – wywiad dla serwisu „Zbrodnia w Bibliotece”
 • Fan – osoba podziwiająca człowieka, grupę ludzi, dzieło sztuki, bądź ideę. Jest to skrót od słowa fanatyk, jednak jest mniej pejoratywny, a nawet ma pozytywny wydźwięk. Fani określonego zjawiska często organizują się, tworząc tzw. fankluby, lub organizują imprezy z tym związane.Kwartalnik – czasopismo ukazujące się raz na trzy miesiące. Często tego typu czasopisma mają znacznie większą objętość w porównaniu z miesięcznikami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Antropologia kulturowa (antropologia społeczna) – dyscyplina nauk społecznych badająca organizację kultury, rządzące nią prawa, historyczną zmienność i etniczną różnorodność kultur w celu skonstruowania ogólnej teorii kultury. Jest to jeden z głównych działów szeroko rozumianej antropologii, zajmuje się badaniem kultury we wszystkich jej przejawach.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Kultura Popularna (kwartalnik) - czasopismo naukowe pod redakcją Wiesława Godzica wydawane od 2002 roku przez Wydawnictwo SWPS Academica.
  Narodowe Centrum Kultury jest państwową instytucją kultury. W obecnym kształcie instytucja istnieje od 2006 roku, działając na podstawie zarządzenia nr 8 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 marca 2006 r. „W sprawie nadania statutu państwowej instytucji kultury Narodowemu Centrum Kultury”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.