• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mariska Veres

  Przeczytaj także...
  Rak (łac. carcinoma, z łac. cancer – "rak, krab", z gr. καρκινος /karkinos/ – "rak, krab morski") – nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Mariska Veres, wymowa  (ur. 1 października 1947 w Hadze, zm. 2 grudnia 2006) – holenderska wokalistka rockowa, najbardziej znana z występów w zespole Shocking Blue w latach 1968–1974.

  Mariska Veres urodziła się w Hadze, jej ojcem był węgierski skrzypek pochodzenia romskiego Lajos Veres, matka, urodzona w Niemczech, miała francuskich i rosyjskich rodziców. Veres rozpoczęła karierę jako piosenkarka w 1963 w zespole gitarowym Les Mysteres, w 1965 śpiewała w zespole Bumble Bees, w 1966 na krótko w zespołach Blue Fighters, Danny and his Favourites, General Four oraz Motowns. W Motowns także grała na organach.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1968 Veres dołączyła jako wokalistka do zespołu Shocking Blue, zastępując Freda de Wilde, który został powołany do wojska. Z zespołem tym zyskała największą popularność, dysponując charakterystycznym głosem i zwracającą uwagę urodą. Największym przebojem Shocking Blue na przełomie 1969 i 1970 była śpiewana przez Veres piosenka „Venus”. Zespół rozpadł się 1 czerwca 1974. Mariska Veres kontynuowała następnie karierę solową, do ponownego zejścia się grupy w 1984.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W 1993 Mariska Veres dołączyła jako wokalistka do jazzowego zespołu The Shocking Jazz Quintet. Występowała także w odrodzonym Shocking Blue, a w 2003 nagrała także album z Andrei Serbanem. Mariska Veres zmarła na raka 2 grudnia 2006.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Romowie lub Cyganie (nazwa własna w języku romskim Roma lub Rroma, Rromani w zależności od dialektu) – nieterytorialny naród lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.