• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mariola

  Przeczytaj także...
  Świat według Kiepskich – telewizyjny serial komediowy (sitcom) w reżyserii Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yoki, produkowany przez ATM dla Telewizji Polsat, wymyślony w 1997 przez Aleksandra Sobiszewskiego, Janusza Sadzę, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę. Pierwsze 3 odcinki powstały zimą na przełomie 1998 i 1999 roku, premiera pierwszego z nich miała miejsce 16 marca 1999. Serial piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów. Obecnie jest drugim po telenoweli Klan najdłużej emitowanym polskim serialem. Zarówno premierowe odcinki jak i powtórki serialu gromadzą przed telewizorami 2,5-3 mln widzów.(43993) Mariola (1997 OK) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4,51 lat w średniej odległości 2,73 j.a. Odkryta 26 lipca 1997 roku.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Mariola – imię żeńskie, pochodna od imienia Maria. Zazwyczaj podawane jest pochodzenie od francuskiego mariolle, oznaczającego małą figurkę Matki Boskiej, jednak nie są podawane źródła dowodzące tego pochodzenia. W języku francuskim mariolâtrie określało (notowany pod tą nazwą pod koniec XIX wieku – 1880 i 1892) kult Marii z Nazaretu jako istoty boskiej (latrie).

  Mariola Jarocka - wrocławska pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. W swym dorobku ma pozycje z literatury baśniowej: "O dzieciach dla dzieci, "Smocze opowieści", "Baśnie w kolorach tęczy", a także beletrystycznej: "Piekielna rodzinka", "Niezwykłe przygody Bartka Renklody" i typowo edukacyjnej: "Nasza Polska", "Podróże z legendą" oraz serie "Sam/a" i "Świat Malucha".Kabaret Paranienormalni – polski kabaret założony w 2004 roku w Jeleniej Górze. Pierwszy program kabaret przedstawił pod koniec wakacji 2004 roku. W programie znalazł się między innymi skecz „Papieros”.

  Imię Mariola z występuje w literaturze francuskiej w kontekście życia świętej Moniki przed 1870 rokiem.

  Franciszek Salezy Dmochowski już w 1861 roku podaje imię Mariola dla śpiewaczki korsykańskiej "W zeszłym wieku sławne były w Korsyce z tego rodzaju improwizacji, Mariola della Piazzole i Klorinda Franceschi de la Casime".

  Inne możliwe źródła: od nazwy potocznej rośliny amerykańskiej, mającej zastosowanie w leczeniu chorób kobiecych (w polskim piśmiennictwie podane pod koniec XIX wieku) albo od majereranku (fr. marjolaine), którego pisownię francuską Józef Strumiłło podje w 1844 roku jako mariolaine. Imię Marjolaine było znane we Francji od XVIII wieku i zostało spopularyzowane wtedy przez piosenkę o tym samym tytule.

  Mariola Siwczyk z domu Tułaj (ur. 12 stycznia 1972 w Rudzie Śląskiej, zm. 17 lutego 2008 tamże) – polska piłkarka ręczna.Maria – imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego מרים Miriam, które oznacza „być pięknym lub wspaniałym”. To imię otrzymują także mężczyźni, np. José Maria Escriva de Balaguer, Maksymilian Maria Kolbe, Bronisław Maria Komorowski, Jean-Marie Le Pen. Imię Maria dodają do swoich imion kapłani kościoła mariawickiego. Obecnie jest to trzecie co do popularności imię w Polsce, noszone przez ponad 750 tys. osób. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Maria w 2009 r. zajmowała 21. miejsce w grupie imion żeńskich.

  Imię występuje przede wszystkim w Polsce, a także w Hiszpanii, gdzie stanowi skrót od nazwy Matki Boskiej: Maria de la Ola (lub de Las Olas) – "Matka Boska (Maria) od Fal".

  Mariola imieniny obchodzi: 25 marca i 3 maja.

  Znane osoby noszące imię Mariola[ | edytuj kod]

 • Mariola Bojarska-Ferenc - polska gimnastyczka i dziennikarka
 • Mariola Jarocka – pisarka
 • Mariola Kaczorowska – aktorka teatralna
 • Mariola Siwczyk – piłkarka ręczna
 • Mariola Wojtowicz – siatkarka
 • Mariola Zenik – siatkarka, reprezentantka kraju
 • Postacie fikcyjne:

  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.Wojciech Marian Młynarski (ur. 26 marca 1941 w Warszawie) – poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
 • Mariola Kiepska – bohaterka serialu Świat według Kiepskich
 • Mariolka Krejzolka - postać kabaretowa grupy Paranienormalni
 • Mariola jest również bohaterką piosenek:

 • "Mariolla" – Kazik
 • "Mariolla" – wykonawca Tadeusz Chyła
 • "Nie mam jasności w temacie Marioli" Wojciecha Młynarskiego
 • "Mariola walczy w kisielu" zespołu Sexbomba
 • "Pani Mariola" zespołu Akurat
 • "Wściekła Mariola" zespołu Pidżama Porno
 • "Nie ma mocnych na Mariolę" zespołu MIG
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • (43993) Mariola – planetoida
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. mariolâtrie, Le Parisien – sesnAgent [dostęp 2019-06-27].
  2. latrie, Le Parisien – sensAgent [dostęp 2019-06-27].
  3. Louis-Émile Bougaud, Ojcowstwo i macierzyństwo czyli wzór dla rodziców i nauka dla dzieci na tle życia św. Moniki, matki św. Augustyna osnute, Szymon Tadeusz Mankielun (tłum.), 1874, Cytat: Że pewna kobieta imieniem Salvia, cierpiała niezmierny ból głowy, uczyniła pewien ślub Bogu, i zaraz ból ustał bezpowrotnie. Druga imieniem Mariola, siostra jednego z waszych braci, miała spuchnięty żołądek, przez samo dotknięcie się jej grobu, uzdrowioną została.
  4. Włądysław Wiorogórski, Słownik nowych środków lekarskich : podręcznik dla aptekarzy, lekarzy i materyalistów, Warszawa 1898, s. 629, Cytat: Horsfordia Palmeri Wais. Malvaceae. Rośnie w Kalifornii i Meksyku, gdzie znana jest pod nazwą Mariola i używana przy chorobach kobiecych.
  Mariola Katarzyna Zenik, z d. Barbachowska (ur. 3 lipca 1982 w Węgrowie) – polska siatkarka grająca na pozycji libero, reprezentantka Polski. Od 2012 roku zawodniczka Atomu Trefla Sopot. Najlepsza polska siatkarka 2006 w II plebiscycie miesięcznika „Super Volley”.Mariola Wojtowicz z d.Barszcz (ur. 4 stycznia 1980 w Lubaniu) – polska siatkarka grająca na pozycji libero. W przeszłości grała również w reprezentacji Polski B.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.743 sek.