• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mario Theissen

  Przeczytaj także...
  Stopnie naukowe są uregulowane w ustawie z 14 marca 2003 o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. z 2003 r. Nr 65, poz. 595). Ustawa przewiduje następujące stopnie naukowe:Sauber, pełna nazwa Sauber F1 Team – zespół wyścigowy stworzony przez Petera Saubera, który rywalizował w Formule 1 w latach 1993-2005 i ponownie od 2010. Jego siedziba mieści się w Hinwil, Szwajcarii.
  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni.

  Mario Theissen (ur. 17 sierpnia 1952 w Monschau) – dr inż., dyrektor sportów motorowych w BMW. Theissen studiował w latach 1971-1977 budowę maszyn na RWTH Aachen – politechnice w Akwizgranie. W roku 1989 otrzymał stopień naukowy doktora na uniwersytecie w Bochum. W latach 1999-2011 pełnił funkcję dyrektora BMW Motorsport. Do jego obowiązków należało zarządzanie zespołem BMW Sauber startującym w zawodach Formuły 1, oraz ekipami BMW startującymi w innych seriach wyścigowych, w tym Formuły BMW, WTCC i wyścigu 24h Le Mans.

  Monschau (do 1918 Montjoie) − miasto w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, w regionie miejskim Akwizgran. Leży ok. 40 km na południowy wschód do Akwizgranu, na wzgórzach Eifel, na obrzeżach Parku Narodowego Eifel, nad rzeką Rur. Nazywane jest miastem sukienników. W 2010 roku populacja miasta wynosiła 12 443 osoby.BMW Motorsport – sekcja firmy BMW odpowiedzialna za sporty motorowe. BMW uczestniczyło w różnych obszarach sportów motorowych, wliczając w to wyścigi motocykli, samochodów turystycznych i sportowych, Formułę 1 i Formułę 2.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wykształcenie[ | edytuj kod]

  Jego zainteresowania budową silników spalinowych oraz prywatne jak i zawodowe zamiłowania sportem motorowym odkrył podczas studiów na RWTH Aachen na kierunku budowy maszyn. Pracy dla BMW podjął się zaraz po otrzymaniu stopnia Dipl.-Ing. (Dyplomowany Inżynier) w roku 1977. Trudnił się zagadnieniami z zakresu obliczania silników. W przeciągu następnych kilku lat pełnił różne funkcje w dziale rozwoju silników BMW. W roku otrzymał stopień naukowy doktora na Ruhr-Universität Bochum. Jego dysertacja nosiła tytuł Untersuchung zum Restgaseinfluss auf den Teillastbetrieb des Ottomotors (Badanie wpływu pozostałości gazu na pracę 4 suwowego silnika spalinowego o zapłonie iskrowym podczas częściowego obciążenia). W lipcu 2005 otrzymał tytuł profesora honorowego na Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden.

  Maszyna – w najogólniejszym znaczeniu cybernetycznym – wszelki układ względnie odosobniony, w jakim zachodzi przekształcanie (transformacja) zasilenia lub informacji. Określenie to obejmuje zarówno układy fizyczne naturalne (w tym organizmy żywe), jak i urządzenia techniczne oraz pewne obiekty abstrakcyjne.Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  2000–2005: Williams[ | edytuj kod]

  BMW weszło do Formuły 1 na podstawie umowy o współpracy z zespołem Williams, którą Theissen podpisał jako dyrektor BMW Motorsport w 1998 roku. Współpraca ze zespołem rozpoczęła się w 2000 roku. W 2001 roku silniki BMW były uważane za jedne z najsilniejszych w stawce, przez co później w 2002 i 2003 Williams zdobywał tytuły wicemistrzowskie w klasyfikacji konstruktorów. Po udanym sezonie 2003 zarówno producent jak i zespół stale pogarszał swe osiągi. W latach 2004-2005 dr inż. Theissen coraz bardziej krytykował działania Williamsa. Jednak Williams oskarżał BMW o produkowanie niewystarczających silników. To publiczne pogorszenie związku między BMW i Williamsem było najważniejszym czynnikiem który doprowadził do kupna teamu Sauber przez BMW.

  24H Le Mans – wyścigi samochodowe i motocyklowe, w których zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.Nick Lars Heidfeld (ur. 10 maja 1977 w Mönchengladbach) – niemiecki kierowca wyścigowy. Jest związany z Patricią Papen, z którą ma córkę Juni i 2 synów - Jodę i Justusa. Zamieszkały w Stafie. W sezonie 2011 zastępował kontuzjowanego Roberta Kubicę przez pierwszych 11 wyścigów.

  2006–2009: BMW Sauber[ | edytuj kod]

  Theissen wprowadził nowy team BMW Sauber do Formuły 1, zajmując w pierwszym sezonie startów dobre 5. miejsce w klasyfikacji konstruktorów i robiąc ogromny krok naprzód dla swojego zespołu. Rok później zdobywa wicemistrzostwo w klasyfikacji konstruktorów, chociaż sukces ten zawdzięczają dyskwalifikacji zespołu McLaren za udział w tzw. aferze szpiegowskiej. Najbardziej udanym sezonem w historii był sezon 2008 kiedy to zespół po raz pierwszy (i jedyny w swojej historii) zdobył zarówno zwycięstwo (Grand Prix Kanady) i pole position (Grand Prix Bahrajnu) które wywalczył Robert Kubica. Od sezonu 2007 do sezonu 2009 kierowcami zespołu dr. inż. Mario Theissena byli Nick Heidfeld oraz Robert Kubica; z końcem sezonu 2009 z powodu błędów w zarządzaniu zespołem BMW-Sauber co skutkowało słabymi wynikami koncern BMW wycofał się z Formuły 1, a jego udziały przejął Peter Sauber.

  Sport motorowy – dziedzina sportu, obejmująca współzawodnictwo na pojazdach lądowych napędzanych silnikami, najczęściej spalinowymi, odrzutowymi, turbinowymi lub rakietowymi. Zadania polskiego związku sportowego w dziedzinie sportu motorowego realizuje Polski Związek Motorowy.Robert Józef Kubica (ur. 7 grudnia 1984 w Krakowie) – polski kierowca wyścigowy i rajdowy. Jego sukcesy to m.in. tytuł mistrza cyklu World Series by Renault z 2005, oficjalne starty w wyścigach Formuły 1 (od 2006 do 2010), początkowo w zespole BMW Sauber, a w 2010 w barwach Renault F1. Kubica był pierwszym i jedynym w dotychczasowej historii Polakiem startującym w Formule 1, stanął także na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Kanady 2008. Czterokrotny laureat Plebiscytu Przeglądu Sportowego, w tym Najlepszy Sportowiec Polski 2008, laureat Trofeum Lorenzo Bandiniego za rok 2007, założyciel zespołu kartingowego RK Kart Team. Człowiek Roku "Top Gear" 2012. Od 2013 startuje w rajdowych mistrzostwach Europy oraz niektórych rajdach zaliczanych do mistrzostw świata. Jego pilotem jest Maciej Baran. W debiutanckim sezonie w WRC został mistrzem świata klasy WRC-2.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zarządzanie należy do nauk ekonomicznych. Od początku XX wieku, odkąd zarządzanie próbowano oprzeć na naukowych podstawach, aż do lat 60. XX wieku zarządzanie pojmowane było jako działanie kierownicze, obejmujące następujące sekwencje postępowania: Planowanie, Organizowanie, Decydowanie, Motywowanie i Kontrolowanie, nazywane klasycznymi funkcjami zarządzania. Klasyczne funkcje zarządzania wyróżnił pierwszy "klasyk" zarządzania Henri Fayol. Jednakże paradygmat zarządzania zmienił się od tego czasu radykalnie, więc warto powrócić do starszej, bardziej ogólnej definicji: zarządzanie to sztuka bądź praktyka rozumnego stosowania środków dla osiągnięcia wyznaczonych celów.
  BMW Sauber – były, fabryczny zespół firmy BMW, startujący w Formule 1 w latach 2006-2009. Siedziba stajni znajdowała się w Hinwil, a jej dyrektorem był Dr Mario Theissen.
  Peter Sauber (ur. 13 października 1943 w Zurychu) – główny twórca i szef zespołu Sauber. Z wykształcenia elektryk. Żonaty od 1965 roku z Christiane. Ma dwóch synów, Philippa i Alexa.
  RWTH, Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen, RWTH Aachen University – niemiecka politechnika w Akwizgranie, założona w 1870.
  Wyścig – szybkościowa konkurencja sportowa, w której, według ustalonych zasad, trzeba zwykle pokonać określoną trasę w jak najkrótszym czasie, bądź w określonym czasie jak największy dystans (np. wyścig 24h Le Mans).
  World Touring Car Championship (WTCC) – ogólnoświatowe wyścigowe mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w 1987 i corocznie od 2005. Zastąpiły one serię European Touring Car Championship rozgrywaną w latach 1963-1988 i 2000-2004. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie 10-12 rund złożonych z dwóch wyścigów każda na różnych torach wyścigowych. Obecnie seria ta uznawana jest za drugą (po Formule 1) co do ważności światową serię wyścigową organizowaną przez FIA.
  Afera szpiegowska w Formule 1 (zwana też Stepneygate lub Spygate) – niezgodne z prawem działania mające charakter afery, jaki miały miejsce w Formule 1 w 2007 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.