• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mario Szaban

  Przeczytaj także...
  Patricia Tshilanda "Trish" Kazadi (ur. 17 marca 1988 w Warszawie) – polska aktorka, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i prezenterka telewizyjna.Robert Józef Rozmus (ur. 19 stycznia 1963 w Korczynie koło Krosna) – polski aktor, prezenter telewizyjny, konferansjer i showman.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Mario Szaban (również Mario Shaban; właściwie Mariusz Szaban) - polski muzyk, wokalista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Skomponował m.in.: muzykę do spektaklu Kręgi Europy, hejnał Mławy w 1999 r.

  Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Pomysłodawca i założyciel warszawskiego studia Sound and More. Współpracował z takimi artystami jak: Ewa Bem, Piotr Cugowski, Kuba Badach,Ania Szarmach Patricia Kazadi, Danuta Błażejczyk, wyprodukował płytę Roberta Janowskiego pt. ,,Nieważkość”, Robert Rozmus, Maciej Silski, Sławek Uniatowski,Krzysztof Herdzin , Gary Guthman, Brian Allan, Jacek Piskorz, Robert Kubiszyn, Piotr Żaczek, Filip Woźniak, Maciej Mąka, Damian Kurasz, Patrycja Gola, Irena Kijewska, Małgorzata Orczyk, Magdalena Kuś, Szymon Makohin etc. Teksty do muzyki Mario napisało wiele znakomitości takich jak : Jacek Cygan, Justyna Holm, Janusz Onufrowicz, Agnieszka Burcan.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Damian Kurasz (12 listopada 1976 w Sanoku) – polski gitarzysta, muzyk sesyjny, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator nagrań, wykładowca.

  W 1997 roku objawił się po raz pierwszy w polskich mediach w piosence Mali ludzie jego własna kompozycja , autor : Wojciech Turczyński. Laureat dwóch międzynarodowych konkursów wokalnych m.in. Discovery 2001 . Laureat głównej nagrody w konkursie Polskiego Radia ,,Mikrofon dla wszystkich” w duecie z Małgorzatą Orczyk oraz nagrody Polskiego Radia ,,Debiuty 2001” w Opolu. Finalista programu muzycznego ,,Droga do Gwiazd” w 2002 r. W 2005 r. wystąpił na festiwalu TVP Jedynka w Sopocie oraz na festiwalu Top Trendy jako gość specjalny.

  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Jakub Bartłomiej Badach (ur. 24 sierpnia 1976 w Krasnymstawie) – polski muzyk, kompozytor i wokalista, a także aranżer i producent muzyczny. Dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Kuba Badach znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole muzyki pop Poluzjanci. Od 1999 roku występuje w zespole Bernarda Maselego - The Globetrotters. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

  W 2007 wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z piosenką Jak natchnieni (sł. Jacek Cygan, muz. Wiaczesław Smołokowski).

  W 2007 - 2008 wspópracował ze światowej sławy autorami wielu wspaniałych przebojów : Steve Dorff (pisał teksty i muzykę m.in. dla Celin Dion i Barbary Streisand), Jude Friedman (m.in. Whitney Houston - Run to you ), Keith Brown (Faith Hill) czy Terri Bjerre (Sarah Connor) oraz producent Rob Hoffman (Michael Jackson, Christina Aguilera).

  Maciej Silski (ur. 10 stycznia 1976 w Kwidzynie) – polski wokalista, zwycięzca konkursu Idol w roku 2005 oraz laureat 3. nagrody koncertu Premier podczas 44. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.Ewa Bem (ur. 23 lutego 1951 w Warszawie) – polska piosenkarka jazzowa wykonująca także muzykę pop oraz blues oraz autorka tekstów piosenek.

  W 2011 została wydana jego najnowsza płyta Living for the moment. Na album składają się kompozycje Mario z tekstami Marka Kruka, Willa Richardsona oraz Grega Humble, który razem z Mario jest producentem tego albumu. Album został wydany w USA przez firmę Live World Media i obecnie jest sprzedawany w 30 krajach.

  Piotr Cugowski (ur. 5 października 1979 w Lublinie) – wokalista grupy Bracia, założonej wraz z bratem Wojtkiem, syn Krzysztofa Cugowskiego, wokalisty Budki Suflera. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Jacek Antoni Cygan (ur. 6 lipca 1950 w Sosnowcu) – polski autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Dyskografia[]

 • 2006 Pierwszy stopień (Dream Space Music)
 • 2011 Living for the moment (Live World Media)
 • Single[]

 • 2006 Made in poland
 • 2006 Jesteś boski
 • 2006 Hokus pokus
 • 2011 Be My Rose Tonight
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona artysty (ang.)
 • Sound and More - polskie studio nagrań założone w Warszawie w 2004 roku. Projekt techniczny studia umożliwia niezależną pracę w trzech reżyserniach: nagrywanie, miksowanie materiału w dużej reżyserni, produkcja, nagrania w małej reżyserni oraz praca nad obrazem w Video Roomie. Studio zostało tak zaprojektowane, że umożliwia nagrywanie z 4 odizolowanych akustycznie pomieszczeń, co stwarza warunki do nagrań "live".Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sławomir Uniatowski (ur. 11 maja 1984 w Toruniu) – polski wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista.
  Hejnał Mławy - melodia skomponowana w 1999 r. przez Mariusza "Mario" Szabana, wygrywana na trąbce, odtwarzana elektronicznie, codziennie o godzinie 1200 oraz w rocznicę: wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Mławą (1 września o godz. 1900) oraz w początek nowego roku. Podczas uroczystości i świąt wygrywana jest przez trębacza.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – najstarsza wyższa uczelnia działająca na Górnym Śląsku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.