• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marina Zarzeczewo

  Przeczytaj także...
  Anwil S.A. – przedsiębiorstwo chemiczne z siedzibą we Włocławku, dawne Zakłady Azotowe "Włocławek". Spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen.Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Elektrownia Wodna we Włocławku – elektrownia wodna, zlokalizowana we Włocławku na rzece Wiśle. W wyniku wybudowania elektrowni powstało na Wiśle jezioro zaporowe – Jezioro Włocławskie. Początkowo miała być elementem kaskady dolnej Wisły, ale pozostałych zapór nigdy nie wybudowano.
  Zatoka w Zarzeczewie

  Marina Zarzeczewowłocławski port żeglarski na prawym brzegu Wisły (Jeziora Włocławskiego; km 672,50), znajdujący się w dzielnicy Zawiśle, na osiedlu Zarzeczewo, nieopodal wsi Zarzeczewo. Do niewielkiej zatoki, w której mieści się marina, uchodzi rzeka Chełmiczka i struga Święty Strumień. Przed spiętrzeniem wód, na wysokości Zarzeczewa rozciągała się kilometrowej długości kępa na Wiśle. Zatoka w dzisiejszym kształcie powstała dzięki wybudowaniu zapory we Włocławku i utworzeniu największego w Polsce sztucznego jeziora.

  Zawiśle – jedna z dzielnic Włocławka. Według oficjalnego projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 2007 r. Zawiśle od północy kończy się na ul. Dobrzyńskiej, od wschodu na Zarzeczewie, na południu graniczy z Wisłą, a na zachodzie z wsią Łęg-Witoszyn.Włocławek (łac. Vladislavia, niem. Leslau) – miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, przy ujściu Zgłowiączki, siedziba powiatu włocławskiego. Jedno z głównych miast województwa (3. pod względem wielkości), w przeszłości niejednokrotnie nazywane stolicą Kujaw. Miasto jest siedzibą kurii diecezji włocławskiej.

  W 1973 r. rozpoczęto realizację inwestycji pod nazwą „Przystań w Zarzeczewie”. W ramach tego projektu, od początku związanego z rozwojem Zakładów Azotowych Włocławek (dzisiejszy Anwil SA), formalnie w 1975 r., a w praktyce w 1976 r. oddano do użytku Ośrodek Sportów Wodnych. Przy ośrodku powołano sekcję żeglarską „Flauta”, znaną w późniejszych latach jako Yacht Club Azoty, a dziś jako Yacht Club Anwil. Począwszy od 1977 r. YCA regularnie organizuje regaty, wśród których największą rangę mają regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego”. Na tej corocznej imprezie zwykle pojawia się ponad 80 jachtów i ponad 300 żeglarzy. W Marinie Zarzeczewo prowadzone są również kursy na stopień żeglarza i sternika jachtowego.

  Zarzeczewo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Fabianki.Jezioro Włocławskie (tzw. Zalew Włocławski, Zbiornik Włocławski) – sztuczny zalew na środkowej Wiśle, powstały w 1970 r. ze spiętrzenia wód na zaporze wodnej we Włocławku. Rozciąga się w górę rzeki aż do Płocka. Zbiornik Włocławski jest największym pod względem powierzchni sztucznym zbiornikiem w Polsce.

  Przypisy

  1. Ośrodki sportów wodnych we Włocławku – port żeglarski Marina „Zarzeczewo” (artykuł na oficjalnej stronie internetowej włocławskiego Urzędu Miasta)
  2. tablica informacyjna przy zatoce, pod którą podpisał się Lesław Urbankiewicz
  3. Geoportal – warstwa „skany map topograficznych”; potwierdzenie prawidłowości nazewnictwa: Nazewnictwo geograficzne Polski, tom I: Hydronimy, część I: Wody płynące, źródła, wodospady, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, s. 31, 293 [1]
  4. Bronisław Jastrzębski, Turystyczne szlaki wodne Polski, Warszawa 1960, s. 117
  5. Historia stowarzyszenia Yacht Club Anwil opisana na oficjalnej stronie internetowej stowarzyszenia  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.