• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marina Ładynina

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Cmentarz Nowodziewiczy (ros. Новодевичье кладбище) – moskiewski cmentarz położony przy Klasztorze Nowodziewiczym. Miejsce spoczynku wielu zasłużonych Rosjan.
  Świniarka i pastuch (ros. Свинарка и пастух, Swinarka i pastuch) – czarno-biała radziecka komedia muzyczna z 1941 roku w reżyserii Iwana Pyrjewa. W filmie wykorzystano wiersze poety Wiktora Gusiewa oraz melodie Tichona Chriennikowa. Optymistyczna komedia była potrzebna w czasach wojny. Film przypominał o marzeniach z czasów pokoju. Nakazywał przy tym bronić ojczyzny oraz walczyć o wolność i zwycięstwo.

  Marina Aleksiejewna Ładynina (ros. Марина Алексеевна Ладынина; ur. 24 czerwca 1908 we wsi Skotinino, gubernia smoleńska; zm. 10 marca 2003 w Moskwie) – radziecka aktorka teatralna i filmowa.

  Biografia[]

  Pochodziła z rodziny chłopskiej. Była jedną z czwórki dzieci Aleksieja i Marii. W dzieciństwie wraz z rodziną przeniosła się do wsi Nazarowo k. Aczyńska. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę nauczycielki w szkole wiejskiej. Tam też po raz pierwszy zetknęła się z teatrem, uczestnicząc w pracach kółka amatorskiego. W 1929 przyjechała do Moskwy, gdzie rozpoczęła studia aktorskie w GITIS. Ukończyła je w 1933 i została przyjęta do zespołu Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego. Z zespołem MChAT występowała do 1935.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Aczyńsk (ros. Ачинск) – miasto w Rosji, w Kraju Krasnojarskim, przy Kolei Transsyberyjskiej, nad Czułymem (dopływ rzeki Ob).

  W 1934 poznała reżysera Iwana Pyrjewa. Dwa lata później wzięli ślub, a Ładynina została jedną z etatowych aktorek w kolejnych filmach Pyriewa. Zagrała główne role w najsłynniejszych w dorobku reżysera komediach kołchozowych - Górą dziewczęta i Wesoły jarmark.

  W 1954 małżeństwo Ładyniny i Pyriewa się rozpadło, a aktorka nie pojawiła się już więcej na ekranach kin. Ze związku z Iwanem Pyriewem przyszedł na świat późniejszy reżyser Andriej Ładynin. Po rozwodzie pracowała w jednym z teatrów moskiewskich i śpiewała pieśni ludowe na koncertach.

  Iwan Aleksandrowicz Pyrjew, ros. Иван Александрович Пырьев (ur. 17 listopada 1901 w Kamieniu nad rz. Ob, zm. 7 lutego 1968 w Moskwie) - rosyjski reżyser filmowy.Nagroda Stalinowska - nagroda państwowa w ZSRR przyznawana w latach 1940-1954 obywatelom tego państwa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, techniki, literatury i sztuki oraz nowych metod wytwarzania i konstruowania wyrobów.

  W latach 1941-1951 pięciokrotnie była laureatką Nagrody Stalinowskiej.

  Marina Ładynina zmarła w 2003 roku, została pochowana na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.

  Wybrana filmografia[]

 • 1937: Bogata narzeczona (Богатая невеста) jako Marinka
 • 1939: Górą dziewczęta (Трактористы) jako Mariana Bażan
 • 1941: Świniarka i pastuch (Свинарка и пастух) jako Glasza Nowikowa
 • 1942: Sekretarz rejkomu (Секретарь райкома) jako Natasza
 • 1944: O szóstej wieczorem po wojnie (В 6 часов вечера после войны)
 • 1947: Pieśń tajgi (Сказание о земле Сибирской) jako Natasza Malinina
 • 1949: Wesoły jarmark (Кубанские казаки) jako Galina
 • 1951: Taras Szewczenko (Тарас Шевченко) jako hrabina Potocka
 • 1954: Próba wierności (Испытание верности)
 • Źródło:

  Bogata narzeczona (ros. Богатая невеста) − radziecka komedia muzyczna z 1938, w reżyserii Iwana Pyrjewa.Moskiewski Akademicki Teatr Artystyczny (ros. Московский Художественный академический театр им. М. Горького, MXAT, Moskowskij chudożestwiennyj akademiczeskij tieatr im. M. Gorˈkogo, MChAT, właściwie Moskiewski Akademicki Teatr Artystyczny im. Maksyma Gorkiego) – teatr założony w 1898 r. przez Władimira Niemirowicza-Danczenkę i Konstantego Stanisławskiego jako Moskiewski Teatr Artystyczny (ogólnie dostępny) – ros. Московский художественный (общедоступный) театр, Moskowskij chudożestwiennyj (obszczedostupnyj) tieatr (MChT. Powstanie MChT zainicjowało spotkanie jego założycieli: K. Stanisławskiego i W. Niemirowicza-Danczenki 19 czerwca 1897 r. w restauracji "Sławiańskij bazar".

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Marina Ładynina w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Marina Ładynina w bazie Актëры советского и российского кино (ros.)
 • Marina Ładynina w bazie kino-teatr.ru
 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Sekretarz rejkomu (ros. Секретарь райкома) – radziecki dramat wojenny z 1942, w reżyserii Iwana Pyrjewa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kazimierz Nowacki (ur. 19 listopada 1928, zm. 30 września 1996 w Krakowie) - historyk sztuki, znawca teatru, publicysta, docent dr hab., pracownik Zakładu Teatrologii UJ, wicedyrektor Muzeum UJ, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, wieloletni sekretarz, a następnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
  Gubernia smoleńska - jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego i RFSRR utworzona 18 grudnia/29 grudnia 1708. 17 lipca/28 lipca 1713 gubernię smoleńską rozwiązano i jego obszar podzielono pomiędzy gubernie moskiewską i ryską. Ponownie stworzona 1726. W 1775 wraz z częścią guberni moskiewskiej oraz biełgorodzkiej została włączona do namiestnictwa smoleńskiego, od 1796 ponownie gubernia.
  Rosyjska Akademia Sztuki Teatralnej – GITIS znana także jako Moskiewska Akademia Teatralna (ros. Российская академия театрального искусства—ГИТИС lub РАТИ-ГИТИС, wcześniej Государственный институт театрального искусства – ГИТИС имени А. В. Луначарского) to wyższa szkoła teatralna działająca w Moskwie od 1878. Największa szkoła teatralna w Europie i jedna z największych w świecie.
  Wesoły jarmark (ros. Кубанские казаки) – radziecka komedia muzyczna z 1949, w reżyserii Iwana Pyrjewa.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.