• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marilyn Manson  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Marilyn Manson, właśc. Brian Hugh Warner (ur. 5 stycznia 1969 w Canton) – amerykański piosenkarz, lider i wokalista zespołu Marilyn Manson, malarz.

  Uznawany za skandalistę, był tematem wielu kontrowersji, szczególnie pod koniec lat 90. XX wieku. Znany z prowokujących tekstów, kontrowersyjnego wizerunku i zachowania.

  W 2006 został sklasyfikowany na 44. miejscu listy „100 najlepszych wokalistów metalowych wszech czasów” według Hit Parader, w 2009 został sklasyfikowany na 19. miejscu listy „50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów” według Roadrunner Records, a w 2011 został sklasyfikowany na 30. miejscu listy „50 największych współcześnie gwiazd rocka” według Kerrang.

  Zabawy z bronią (ang. Bowling for Columbine) – film dokumentalny amerykańskiego reżysera Michaela Moore’a z 2002 roku. Wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego oraz Césara dla najlepszego filmu zagranicznego.Fort Lauderdale - miasto w USA, w południowo-wschodniej części stanu Floryda, w regionie metropolitalnym Miami-Fort Lauderdale, port nad Oceanem Atlantyckim. Około 186 tys. mieszkańców (2006). Jest miejscem założenia grupy muzycznej Marilyn Manson.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Canton w stanie Ohio. Jest synem Hugh Warnera i Barbary Wyer – katolika i episkopalianki. Według autobiografii artysty pt. Trudna droga z piekła, jest pochodzenia angielsko-niemiecko-polskiego (wspomina m.in. o obrazie św. Jana Pawła II wiszącym w kuchni, jako jego polskiego dziedzictwa). Uczęszczał do katolickiej szkoły, której rygory całkowicie mu nie odpowiadały. Po ukończeniu nauki w liceum Glen Oak, wraz z rodziną przeprowadził się do Fort Lauderdale na Florydzie.

  Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) - amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupia się miesięcznik oscylują wokół hard rocka i heavy metalu.Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny, wydawany w latach 1945-2002 w Krakowie, następnie w Warszawie (2002-2009). Po kolejnej sprzedaży ponownie wydawany był w Krakowie, a jego ostatni numer ukazał się 30 września 2013. Obecnym właścicielem pisma jest Tomasz Niewiadomski.

  Muzyka[ | edytuj kod]

  Na studiach został dziennikarzem muzycznym dla lokalnego magazynu. W 1989 przyjął pseudonim Marilyn Manson (połączenie Marilyn Monroe i Charlesa Mansona) i założył zespół Marilyn Manson and the Spooky Kids, w skład którego weszli oprócz niego: Brian Tutunick (gitara basowa), Scott Putesky (gitara) oraz Perry Pandrea (keyboard). Zespół nie miał perkusisty, używał automatu perkusyjnego. Wkrótce nazwę zespołu skrócono do „Marilyn Manson”.

  Gottfried Helnwein (ur. 8 października 1948 r. w Wiedniu) – artysta pochodzenia austriacko-irlandzkiego. Uprawia kilka gałęzi sztuk, od tradycyjnego malarstwa, poprzez fotografię aż po performance.Marilyn Manson – amerykański zespół rockowy założony przez Briana Warnera i Scotta Putesky’ego w Fort Lauderdale, w stanie Floryda. Propagator nonkonformizmu i ikonoklazmu, słynny z kontrowersyjnego wyglądu i tekstów. Trudno sklasyfikować grupę, gdyż każdy dotychczasowy album, miał mieć różne i indywidualne brzmienie. Zespół i jego lider starali się wymyślić unikatowy i wyrafinowany wizerunek dla każdej kolejnej ery. Grupa muzyczna została utworzona w 1989 jako „Marilyn Manson & the Spooky Kids”. Wyjątkowe wystąpienia spowodowały utworzenie się lokalnego kultu, który później rozrósł się na skalę światową. Program zespołu prawie zawsze zmienia się pomiędzy wydaniami kolejnych albumów.

  Kontrowersje[ | edytuj kod]

  W kwietniu 1999 doszło do strzelaniny w szkole w Columbine, w której dwóch kilkunastoletnich uczniów zastrzeliło kilkanaście przypadkowych osób, potem popełniając samobójstwo. Według relacji psychologów sądowych, do zbrodni zmotywowała ich twórczość Mansona, co spowodowało ostre ataki na zespół. Jakiś czas po tragedii okazało się, że nastolatkowie wcale nie słuchali muzyki Marilyna Mansona, nie zmieniło to jednak stosunku publiki do artysty.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Anton Szandor LaVey lub la Vey (właśc. Howard Stanton Levey; ur. 11 kwietnia 1930 w Chicago, zm. 29 października 1997 w San Francisco) - założyciel i najwyższy kapłan Kościoła Szatana.
  Marilyn Manson (1998)

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  3 grudnia 2005, po prawie siedmiu latach znajomości, poślubił modelkę i aktorkę Ditę Von Teese, której był fanem przez wiele lat. Ceremonia odbyła się w Kilsheelan, w hrabstwie Tipperary w Irlandii – w zamku należącym do przyjaciela młodej pary, artysty Gottfrieda Helnweina, i wbrew zapowiedziom prasy, obeszło się bez skandalu. Ceremonia utrzymana była w stylu wiktoriańskim, a ślubu udzielił przyjaciel muzyka, reżyser i twórca komiksów Alejandro Jodorowsky. Wśród gości weselnych znalazło się blisko sześćdziesiąt osób, wśród nich m.in. Lisa Marie Presley i Eric Szmanda. 30 grudnia 2006 Von Teese złożyła wniosek o rozwód, ze względu na „niemożliwe do poprawy różnice” dzielące ją i Mansona. Do rozpadu małżeństwa doszło prawie rok później, 27 grudnia 2007 w Los Angeles Superior Court.

  Marilyn Monroe, właśc. Norma Jeane Mortenson, Norma Jeane Baker (ur. 1 czerwca 1926 w Los Angeles, zm. 5 sierpnia 1962 tamże) – amerykańska modelka i aktorka filmowa, gwiazda filmowa, legenda światowego kina lat 50. i 60. XX w.Eric Kyle Szmanda (ur. 24 lipca 1975 roku w Milwaukee w stanie Wisconsin) − amerykański aktor filmowy i telewizyjny polskiego pochodzenia, najbardziej znany z roli Grega Sandersa w popularnym serialu Kryminalne zagadki Las Vegas.

  Wcześniej był zaręczony z aktorką Rose McGowan. Spotykał się także z Traci Lords, Jenną Jameson i Melissą Romero, z którą związek opisał w autobiografii Trudna droga z piekła. Pod koniec 2008 rozstał się z aktorką Evan Rachel Wood, z którą był związany od października 2006. Evan zagrała w teledysku jego grupy do utworu Heart-Shaped Glasses (When the Heart Guides the Hand). W styczniu 2010 para ogłosiła zaręczyny, które jednak zostały odwołane kilka miesięcy później. W 2020 po kilku latach związku wziął ślub z fotografką Lindsay Usich, o czym w wywiadzie poinformował aktor Nicolas Cage. Jest ojcem chrzestnym córki aktora Johnny'ego Deppa Lily-Rose Depp.

  Lily-Rose Melody Depp (ur. 27 maja 1999 w Paryżu) – francusko-amerykańska aktorka i modelka. Jest córką aktora i muzyka Johnny’ego Deppa oraz modelki i aktorki Vanessy Paradis. "LoveGame" – czwarty singel amerykańskiej piosenkarki pop Lady Gagi pochodzący z jej debiutanckiego albumu The Fame stworzony przez producenta RedOne i nią samą. Został wydany 24 marca 2009 w Kanadzie.

  Jest honorowym kapłanem Kościoła Szatana, największej organizacji satanistycznej na świecie. Nie praktykuje jednak, ani nie pełni swej funkcji, uznając przyznane mu stanowisko za oznakę szacunku ze strony założyciela Antona Szandora LaVeya.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Dita von Teese (ur. jako Heather Renée Sweet 28 września 1972 w Rochester, Michigan) − amerykańska aktorka filmowa i burleskowa, modelka.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  James Joseph Brown (ur. 3 maja 1933 w Barnwell w Karolinie Południowej, zm. 25 grudnia 2006 w Atlancie) – amerykański wokalista, kompozytor, instrumentalista, osobowość sceniczna.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.