• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mariehamn

  Przeczytaj także...
  Thorshavn (far. Tórshavn, wym. [ˈtʰɔuʂhaun]; duń. Thorshavn) – największe miasto archipelagu Wysp Owczych, jednocześnie jego stolica i siedziba najwyższych władz tego duńskiego terytorium zależnego. Miasto leży na wyspie Streymoy, zamieszkuje je 12 375 osób. Nazwa Thorshavn oznacza po duńsku Port Thora, nordyckiego boga burzy i piorunów. Wyspy Alandzkie, szw. Åland, fiń. Ahvenanmaa – szwedzkojęzyczny archipelag wysp politycznie należący do Finlandii, stanowiący jednak osobny podmiot z dużą autonomią, położony na Morzu Bałtyckim u wejścia do Zatoki Botnickiej. Status wysp jest gwarantowany międzynarodowo, ostatnio przez traktat akcesyjny do Unii Europejskiej.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Maarianhamina, Mariehamn – stolica, a zarazem jedyne miasto, archipelagu Wysp Alandzkich, autonomicznej prowincji Finlandii i jej regionu, najmniejszej spośród tego typu jednostek administracyjnych Finlandii. Miasto jest też siedzibą władz Mariehamns stad, jednego z trzech podregionów archipelagu, posiada także prawa gminy. W 2018 mieszkało w nim 11 743 osób, na obszarze prawie 12 km².

  Reprezentacja Wysp Alandzkich w piłce nożnej – oficjalna reprezentacja Wysp Alandzkich należących do Finlandii. Reprezentacja uczestniczy w rozgrywkach Island Games, które raz wygrała (w roku 2009, kiedy Wyspy Alandzkie były gospodarzem) oraz w których dwukrotnie zajęła 3. miejsce (1989 i 1993 rok).Aleksander II Nikołajewicz, ros. Александр II Николаевич (ur. 29 kwietnia 1818 w Moskwie, zm. 13 marca 1881 w Petersburgu) – cesarz Wszechrusi, król Polski i wielki książę Finlandii oraz wielki książę Litwy w latach 1855-1881, syn Mikołaja I (1825-1855) z dynastii Romanowów i Charlotty Hohenzollern (1798-1860), księżniczki pruskiej, która po przejściu na prawosławie przyjęła imię Aleksandra Fiodorowna.

  Historia[ | edytuj kod]

  Mariehamn założono w 1861, w czasie gdy obszar dzisiejszej Finlandii i Wysp Alandzkich należał do Imperium Rosyjskiego. Wybudowano je wokół wsi Övernäs, leżącej na przesmyku między dwoma zatokami. Swoją nazwę zawdzięcza carowi Aleksandrowi II, który chciał uhonorować swą żonę Marię Aleksandrowną (Mariehamn po szwedzku znaczy „Port Marii”). Układ urbanistyczny opiera się na prostych i szerokich ulicach z rozległymi parcelami między nimi. Jedną z najstarszych ulic jest Södragatan, przy której zachowało się wiele drewnianych domów z XIX wieku. Maarianhamina jest miastem o charakterze turystycznym. Znajdują się w nim dwa porty jachtowe, a także szereg hoteli i restauracji.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Visby - hanzeatyckie miasto w Szwecji położone nad Morzem Bałtyckim w zachodniej części wyspy Gotlandia, stolica regionu Gotland i gminy Gotland. Przemysł spożywczy, port lotniczy, kąpielisko morskie i ośrodek turystyczny. Co roku latem jest tu organizowany festiwal pod nazwą Tydzień Średniowieczny.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Wykres liczby ludności Maarianhaminy na przestrzeni lat 1910–2012

  Sport[ | edytuj kod]

  Z Maarianhaminy pochodzi klub piłkarski IFK Mariehamn, który rozgrywa swoje mecze w I lidze fińskiej (Veikkausliiga). Klub rozgrywa mecze u siebie na największym stadionie wysp – Wiklöf Holding Arena – na którym także rozgrywa swoje mecze reprezentacja Wysp Alandzkich w piłce nożnej, która nie jest członkiem FIFA ani UEFA.

  W 2005 Finlandia została podzielona na 77 podregionów (fiń. seutukunta, szw. ekonomisk region). Podregiony zostały stworzone jako grupy kilku fińskich gmin.Łomonosow (ros.: Ломоно́сов), do 1948 r. Oranienbaum (ros.: Ораниенба́ум) – miasto w Rosji, znajdujące się pod administracyjną jurysdykcją Petersburga, leżące na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej. W mieście położony jest XVIII-wieczny park i kompleks pałacowy, który jako jedyny w okolicy starej stolicy rosyjskiej nie został zajęty przez Niemców w czasie II wojny światowej.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Ulica Södragatan, jedna z najstarszych ulic

 • Budynek Parlamentu (2006)

 • Żaglowiec muzeum Pommern

 • Kościół

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Kuressaare (pol., niem. Arensburg; w okresie Estońskiej SRR: Kingissepa) – estońskie miasto oraz gmina miejska na wyspie Sarema (Saaremaa), położone na brzegu Morza Bałtyckiego. Jest stolicą prowincji Saare. W mieście znajdują się starówka i zamek biskupa. W latach 1918−październik 1940 eksploatowano tramwaj parowy.
 • Wiklöf Holding Arena (mieści 4 tys. widzów)

 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. nazwa fińska
  2. nazwa szwedzka

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP: Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 12. Europa, Część II. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2010, s. 47. ISBN 978-83-254-0825-1. [dostęp 2016-10-04].
  2. Henryk Gwardak: Mariehamn. W: Wyspy Alandzkie [on-line]. Polski przewodnik turystyczny, 2009-04-07. [dostęp 2016-10-18]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. Finland: Major Cities and Municipalities - Population Statistics, Maps, Charts, Weather and Web Information, www.citypopulation.de [dostęp 2019-12-15].
  4. home.aland.net: Mariehamn wita. W: Mariehamn wita [on-line]. home.aland.net, 2009-03-09. [dostęp 2016-10-18].
  5. Urząd Statystyczny Wysp Alandzkich
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wiklöf Holding Arena – wielofunkcyjny stadion w Maarianhaminie, w Finlandii. Został otwarty w 1932 roku. Swoje mecze rozgrywa na nim drużyna IFK Mariehamn. Obiekt może pomieścić 4000 widzów, z czego 1600 miejsc jest siedzących.
  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kópavogur, Kópavogsbær – drugie co do wielkości miasto Islandii, położone w Regionie Stołecznym, na południe od Rejkiawiku, nad Zatoką Faxa. Według danych z 2006 roku miasto zamieszkuje 28 758 mieszkańców. Kópavogur znaczy Zatoka Młodych Fok, stąd foczka w dolnej części herbu. W centralnej dzielnicy Smárahverfi znajduje się wieżowiec Smáratorg 3 (najwyższy budynek Islandii) oraz największe islandzkie centrum handlowe – Smáralind. Z miasta pochodzi piosenkarka Emilíana Torrini.
  UEFA (ang. Union of European Football Associations), Unia Europejskich Związków Piłkarskich – organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei, zrzeszająca związki piłkarskie Europy. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA) oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe (stan z 10 stycznia 2013, w tym Polski Związek Piłki Nożnej).
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Maria Aleksandrowna, ros. Мария Александровна Гессен-Дармштадтская, urodzona jako Maksymiliana Wilhelmina Maria von Hessen-Darmstadt (ur. 8 sierpnia 1824 w Darmstadt, zm. 3 czerwca 1880 w Petersburgu) – najmłodsza córka Ludwika II Heskiego i Wilhelminy Badeńskiej. Księżna Hesji, cesarzowa Rosji jako żona cara Aleksandra II (od 16 kwietnia 1841).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.052 sek.