• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marie Tussaud

  Przeczytaj także...
  Elżbieta Filipina Maria Helena Burbon (franc. Élisabeth Philippine Marie Hélène de France), zwana również jako Madame Elisabeth (ur. 3 maja 1764 w Wersalu, zm. 10 maja 1794 w Paryżu) – księżniczka Francji, wielka mistrzyni lóż adopcyjnych Francji.Maska pośmiertna – gipsowy lub woskowy odlew twarzy osoby zmarłej, wykonany w celu utrwalenia wizerunku tejże osoby.
  Ludwik XVI, Ludwik Ostatni, fr. Louis August de Bourbon, Obywatel Louis Capet (ur. 23 sierpnia 1754 w Wersalu, zm. 21 stycznia 1793 w Paryżu) – książę de Berry, następnie delfin de Viennois, ostatecznie król Francji i Nawarry od 1774 do 1791, potem król Francuzów (Roi des Français) do 1792.
  Jej figura woskowa w założonym przez nią muzeum.

  Marie Tussaud (ur. 1 grudnia 1761 w Strasburgu, zm. 16 kwietnia 1850 w Londynie) – francuska artystka znana z wykonywania rzeźb z wosku. Założycielka Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie.

  Ojcem Marie Tussaud był Joseph Grosholtz, który zginął podczas wojny siedmioletniej na dwa miesiące przed jej narodzinami. Matka Anne-Marie Walder, była zatrudniona u szwajcarskiego lekarza Philippe'a Curtiusa jako gospodyni domowa. Doktor zajmował się tworzeniem figur woskowych dla ilustrowania anatomii, od 1762 roku był właścicielem muzeum w Paryżu. Przebywająca tam Marie Tussaud nauczyła się jego umiejętności i w wieku 16 lat stworzyła swoją pierwszą postać z wosku – Voltaire'a. Jej kolejne formy brały udział w paradach ulicznych popularyzując jej osobę. W wieku 17 lat w Wersalu nauczała sztuki Elżbietę Burbon, siostrę króla Ludwika XVI. Później w czasie rewolucji francuskiej musiała udowodnić swoją wierność szlachcie tworząc z wosku maski śmierci straconych arystokratów.

  Anatomia (z gr. anatomē - sekcja (zwłok), krajanie od anatémnein - pociąć) – dział biologii, nauka zajmująca się badaniem budowy organizmów. Przedmiotem zainteresowania różnych działów anatomii jest badanie położenia, kształtu, składu oraz ewolucji narządów, tkanek i komórekLondyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Po śmierci doktora Curtiusa w 1794 roku Marie odziedziczyła jego kolekcję figur i wyemigrowała do Londynu. Rok później poślubiła François Tussaud zmieniając tym samym nazwę swojej wystawy na Madame Tussauds. Podróżowała ze swoją wystawą po Anglii, Walii i Irlandii. W 1835 roku założyła pierwsze stałe muzeum na Baker Street, w którym pokazano między innymi wystawę Chamber of Horrors. Wystawa zawierała figury postaci, które zginęły podczas rewolucji francuskiej, przestępców i morderców oraz około 400 innych osób. Większość tej kolekcji jednak spłonęła w pożarze w 1925 roku, została zniszczona w trzęsieniu ziemi w 1931 oraz w trakcie bombardowania podczas II wojny światowej.

  Voltaire (Wolter), właśc. François-Marie Arouet (Voltaire jest pseudonimem artystycznym; ur. 21 listopada 1694 w Paryżu, zm. 30 maja 1778 w Paryżu) – francuski pisarz epoki oświecenia, filozof, dramaturg i historyk. Tworzył satyry, powieści, dramaty oraz „Listy”.Wojna siedmioletnia (1756-1763) – wojna pomiędzy Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem a Francją, Austrią, Rosją, Szwecją i Saksonią. Była to pierwsza wojna o zasięgu światowym – walki toczyły się w Europie, Ameryce Północnej, Indiach i na wyspach karaibskich. W późniejszej fazie konfliktu do wojny przyłączyły się Hiszpania i Portugalia oraz starająca się początkowo zachować neutralność Holandia, której siły zostały zaatakowane w Indiach. W związku z tym wojna ta może być uznana za wojnę hegemoniczną (w wojnie wzięła udział większość ówczesnych mocarstw, stanowiła też ona ostateczną fazę w trwających niemal sto lat zmaganiach francusko-brytyjskich o dominację w Ameryce Północnej i supremację w świecie). Wojna charakteryzowała się oblężeniami i podpaleniami miast, ale również bitwami na otwartym polu, z wyjątkowo ciężkimi stratami. Ocenia się, że czasie wojny zginęło od 900 000 do 1 400 000 ludzi.

  Ostatnią jej pracą była wykonana w 1842 roku rzeźba swojej osoby. Zmarła we śnie w Londynie 16 kwietnia 1850. Miała dwóch synów.

  Uwagi

  1. początkowo w nazwie był apostrof – Madame Tussaud's

  Przypisy

  1. Madame Tussaud w bazie Notable Names Database (ang.)
  2. Undine Concannon: Oxford DNB article: Tussaud, Anna Maria (ang.). oxforddnb.com. [dostęp 2013-07-14].
  3. Marie Gresholtz Tussaud (ang.). findagrave.com.
  4. England - Madame Tussauds (ang.). england.org.za.
  5. History of Madame Tussauds (ang.). madametussauds.com.
  6. The Life of Madame Marie Tussaud (ang.). madametussauds.com.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Woski – grupa substancji stałych pochodzenia naturalnego lub syntetycznego o stosunkowo niskiej temperaturze topnienia i niskiej lepkości w stanie stopionym. Parametry wosków są różnie określane przez różne źródła. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Nauki o Tłuszczach woski mają następujące właściwości:Muzeum Figur Woskowych (ang. Madame Tussauds) – muzeum figur woskowych znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia, założone w 1835 przez Marie Tussaud (1761-1850) w Londynie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rewolucja francuska (nazywana też Wielką Rewolucją Francuską lub Wielką Rewolucją) – okres w historii Francji w latach 1789–1799, w którym doszło do głębokich zmian polityczno-społecznych i obalenia monarchii Burbonów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.