• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marie Arena

  Przeczytaj także...
  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Partia Socjalistyczna (fr. Parti Socialiste, PS) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, działająca na terenie Walonii. Przewodniczy jej Elio Di Rupo, były waloński premier, a od 2011 premier na szczeblu federalnym.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Marie Arena (ur. 17 grudnia 1966 w Mons) – belgijska i walońska polityk, w latach 2004–2008 minister-prezydent wspólnoty francuskiej, od 2008 do 2009 minister na szczeblu krajowym, posłanka do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

  Życiorys[]

  Jej ojciec pochodził z Sycylii, osiedlił się w Belgii, gdzie pracował jako górnik.

  Marie Arena ukończyła licencjackie studia ekonomiczne na prywatnym uniwersytecie Facultés Universitaires Catholiques w Mons (FUCaM). Pracowała następnie w służbie cywilnej w urzędzie pracy. W 1998 wstąpiła do walońskiej Partii Socjalistycznej. Rok później powołano ją w skład gabinetu politycznego regionalnego ministra Michela Daerdena. W 2000 uzyskała mandat radnej Binche, wykonywała go przez osiem lat. Również w 2000 weszła w skład rządu Regionu Walońskiego jako minister ds. zatrudnienia i szkoleń zawodowych.

  Mons (nid. Bergen) – miasto w Belgii położone przy granicy z Francją, stolica prowincji Hainaut. W 2008 zamieszkiwało je 91 152 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 146,56 km².Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  W 2003 i 2007 uzyskiwała mandat deputowanej do Izby Reprezentantów. W 2003 zrezygnowała z zasiadania w parlamencie w związku z nominacją na urząd ministra ds. służby cywilnej, integracji społecznej i mieszkalnictwa w drugim rządzie Guya Verhofstadta. Od 2004 do 2008 była ministrem-prezydentem wspólnoty francuskiej Belgii (odpowiadając nadto za edukację i szkolenia zawodowe), w tym samym okresie w rządzie Regionu Walońskiego pełniła funkcję ministra ds. szkoleń zawodowych.

  Wspólnota francuska Belgii (fr. Communauté française de Belgique, niderl. Franse Gemeenschap van België) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii. Jest to instytucja, która zajmować się ma rozwojem języka francuskiego w kraju. Działa zatem na polu kultury, oświaty, nauki czy współpracy międzynarodowej. Swym zasięgiem obejmuje większą część Walonii (z wyjątkiem gmin zamieszkanych przez mniejszość niemiecką) oraz Region Stołeczny Brukseli.Izba Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants, niem. Abgeordnetenkammer) – izba niższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się ze 150 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

  W marcu 2008 Yves Leterme powierzył jej urząd ministra integracji społecznej, emerytur i aglomeracji w rządzie federalnym. W grudniu tego samego roku na tożsame stanowisko powołał ja nowy premier, Herman Van Rompuy. Ustąpiła po wyborach regionalnych w lipcu 2009 (zastąpił ją Michel Daerden), powracając do sprawowania mandatu poselskiego w Izbie Reprezentantów, który utrzymała także po wyborach w 2010. W 2014 z listy swojego ugrupowania została wybrana na eurodeputowaną VIII kadencji.

  Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.Michel Daerden (ur. 16 listopada 1949 w Baudour, zm. 5 sierpnia 2012 we Fréjus) – belgijski i waloński polityk, finansista oraz samorządowiec, parlamentarzysta, minister w rządzie regionalnym oraz federalnym.

  Przypisy

  1. European Parliament: Preference votes (ang.). polling2014.belgium.be. [dostęp 2014-06-01].

  Bibliografia[]

 • Marie Arena na stronie Partii Socjalistycznej (fr.). [dostęp 2014-06-01].
 • Nota biograficzna na stronie prywatnej (fr.). [dostęp 2014-06-01].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.