• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marie Arena

  Przeczytaj także...
  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Partia Socjalistyczna (fr. Parti Socialiste, PS) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, działająca na terenie Walonii. Przewodniczy jej Elio Di Rupo, były waloński premier, a od 2011 premier na szczeblu federalnym.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Marie Arena (ur. 17 grudnia 1966 w Mons) – belgijska i walońska polityk, w latach 2004–2008 minister-prezydent wspólnoty francuskiej, od 2008 do 2009 minister na szczeblu krajowym, posłanka do Parlamentu Europejskiego poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jej ojciec pochodził z Sycylii, osiedlił się w Belgii, gdzie pracował jako górnik.

  Mons (nid. Bergen) – miasto w Belgii położone przy granicy z Francją, stolica prowincji Hainaut. W 2008 zamieszkiwało je 91 152 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 146,56 km².Izba Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants, niem. Abgeordnetenkammer) – izba niższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się ze 150 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

  Marie Arena ukończyła licencjackie studia ekonomiczne na prywatnym uniwersytecie Facultés Universitaires Catholiques w Mons (FUCaM). Pracowała następnie w służbie cywilnej w urzędzie pracy. W 1998 wstąpiła do walońskiej Partii Socjalistycznej. Rok później powołano ją w skład gabinetu politycznego regionalnego ministra Michela Daerdena. W 2000 uzyskała mandat radnej Binche, wykonywała go przez osiem lat. Również w 2000 weszła w skład rządu Regionu Walońskiego jako minister ds. zatrudnienia i szkoleń zawodowych.

  Yves Camille Désiré Leterme (wym. [i:f ləˈtɛʀmə]; ur. 6 października 1960 w Werviku) – belgijski polityk, premier od 20 marca 2008 do 30 grudnia 2008 oraz ponownie od 25 listopada 2009 do 6 grudnia 2011. Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.

  W 2003 i 2007 uzyskiwała mandat deputowanej do Izby Reprezentantów. W 2003 zrezygnowała z zasiadania w parlamencie w związku z nominacją na urząd ministra ds. służby cywilnej, integracji społecznej i mieszkalnictwa w drugim rządzie Guya Verhofstadta. Od 2004 do 2008 była ministrem-prezydentem wspólnoty francuskiej Belgii (odpowiadając nadto za edukację i szkolenia zawodowe), w tym samym okresie w rządzie Regionu Walońskiego pełniła funkcję ministra ds. szkoleń zawodowych.

  Francuska Wspólnota Belgii (fr. Communauté française de Belgique, niderl. Franse Gemeenschap van België) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii, obejmująca większą część Walonii (z wyjątkiem gmin zamieszkanych przez mniejszość niemiecką) oraz Region Stołeczny Brukseli. Działa na polu kultury, oświaty, nauki i współpracy międzynarodowej. Michel Daerden (ur. 16 listopada 1949 w Baudour, zm. 5 sierpnia 2012 we Fréjus) – belgijski i waloński polityk, finansista oraz samorządowiec, parlamentarzysta, minister w rządzie regionalnym oraz federalnym.

  W marcu 2008 Yves Leterme powierzył jej urząd ministra integracji społecznej, emerytur i aglomeracji w rządzie federalnym. W grudniu tego samego roku na tożsame stanowisko powołał ja nowy premier, Herman Van Rompuy. Ustąpiła po wyborach regionalnych w lipcu 2009 (zastąpił ją Michel Daerden), powracając do sprawowania mandatu poselskiego w Izbie Reprezentantów, który utrzymała także po wyborach w 2010. W 2014 i 2019 z listy swojego ugrupowania była wybierana na eurodeputowaną VIII i IX kadencji.

  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. European Parliament: Preference votes (ang.). polling2014.belgium.be. [dostęp 2014-06-01].
  2. Européennes 2019: voici les 21 eurodéputés belges (fr.). rtbf.be, 27 maja 2019. [dostęp 2019-05-30].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Marie Arena na stronie Partii Socjalistycznej (fr.). [dostęp 2014-06-01].
 • Nota biograficzna na stronie prywatnej (fr.). [dostęp 2014-06-01].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.