• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marie André Le Bec

  Przeczytaj także...
  Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.Kapituła generalna – oficjalne zebranie większej liczby członków zakonu lub zgromadzenia zakonnego, którzy będąc przedstawicielami swoich prowincji czy krajów, mają prawo podejmować decyzje ważne dla przyszłości wspólnoty (np. wybór przełożonego generalnego).
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Arsène Jean Marie André Le Bec (ur. 27 września 1943 w Quimper) – biskup prowincji i diecezji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny i duszpasterz Oratorium Ojca Pio w Paryżu.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Proboszcz (z niem. Propst, a to od łac. praepositus, przełożony; łac. odpowiednik to parochus, z gr. πάροικος paroikos, sąsiad), pleban (łac. plebanus) – duchowny, na ogół w stopniu prezbitera, zarządzający gminą kościelną (parafią);

  Życiorys[]

  Arsène Jean Le Bec urodził się 27 września 1943 w Quimper we Francji. Święcenia kapłańskie przyjął 4 października 1964 z rąk biskupa Gerarda Grateau. 21 listopada 1979 w Paryżu został konsekrowany na biskupa na biskupa Apostolskiego Kościoła Katolickiego Paryża i Tours. Głównym konsekratorem był biskup Gérard Grateau. W 1989 wspólnie z biskupem Gérardem został inkardynowany do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i przyjął imiona zakonne Maria Andrzej. W roku 1993 bp. G. Grateau został usunięty z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, za udzielenie sakry bez zgody kapituły generalnej, ks. A. Fraysse. Tym samym Płock potwierdza jurysdykcję biskupa Le Beca nad prowincją francuską Kościoła. 1 listopada 1993 w Warszawie biskup Stanisław Maria Tymoteusz Kowalski dopełnił konsekracji biskupiej Marii Andrzeja. W 1997 z inicjatywy biskupa zakupiono obiekt w celu przebudowy go na kościół. 27 września 1998, przy udziale wiernych i duchowieństwa z Polski, dokonano poświęcenia nowej świątyni w Paryżu. Po śmierci biskupa Michaela Staffiera w 2008, na prośbę wiernych skupionych w Oratorium Padre Pio w Paryżu, biskup Maria Andrzej przejmuje opiekę duszpasterską nad tą placówką.

  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Bibliografia[]

 • Tomasz Dariusz Mames, Wybrane zagadnienia obrzędów celebracji Eucharystii w prowincji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Kraków 2009
 • Mariawita – pismo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, 8-12, rok LII, Płock 2010, s. 34
 • Biskupi Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
 • Église Vieille-Catholique Mariavite (fr.)
 • Bernard Vignot: Nouvelle eglise mariavite (fr.). Mouvements Religieux. [dostęp 11 maja 2009].
 • Quimper (bret. Kemper) to miejscowość i gmina w północno-zachodniej Francji, w regionie Bretania. Miasto jest prefekturą departamentu Finistère.Stanisław Maria Tymoteusz Kowalski (ur. 25 października 1931 w Lesznie, zm. 8 sierpnia 1997 w Płocku) – biskup Kościoła Starokatolickiego Mariawitów pełniący w latach 1972-1997 funkcję Biskupa Naczelnego tego Kościoła. W latach 1954-1972 proboszcz parafii żeliszewskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.