• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marie-Theres Nadig

  Przeczytaj także...
  Bernadette Zurbriggen (ur. 30 sierpnia 1956 r.) – była szwajcarska narciarka alpejska. Zajęła 7 miejsce w zjeździe na igrzyskach w Sapporo w 1972 r. i igrzyskach w Innsbrucku w 1976 r. Zajęła też 11 miejsce w zjeździe na mistrzostwach świata w Sankt Moritz i mistrzostwach świata w Garmisch-Partenkirchen. Jej najlepszym sezonem w Pucharze Świata był sezon 1975/1976 kiedy to zajęła 4 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacjach zjazdu i kombinacji była druga. Drugie miejsce w klasyfikacji zajazdu zajęła także w sezonach 1974/1975 i 1978/1979.25. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbywały się od 29 stycznia do 5 lutego 1978 w Garmisch-Partenkirchen (RFN).
  Crystal Mountain – amerykański ośrodek narciarski położony w stanie Waszyngton, w górach Górach Skalistych. Leży na wysokości od 1192 do 2137 m n.p.m. Najbliżej położoną miejscowością jest oddalone o 65 km na północ miasteczko Enumclaw. Ośrodek otwarty został w 1962 r. i znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Mount Rainier.

  Marie-Theres Nadig (ur. 8 marca 1954 we Flums) – szwajcarska narciarka alpejska, trzykrotna medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata oraz zdobywczyni Pucharu Świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Marie-Theres Nadig osiągnęła w 1970 roku, kiedy zwyciężyła w slalomie gigancie podczas mistrzostw Szwajcarii juniorów. Jeszcze w tym samym roku dołączyła do reprezentacji Szwajcarii i zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata. Pierwsze punkty wywalczyła jednak dopiero 2 grudnia 1971 roku w Sankt Moritz, gdzie była szósta w zjeździe. Półtora miesiąca później, 18 stycznia 1972 roku w Grindelwald po raz pierwszy stanęła na podium, zajmując w zjeździe drugie miejsce. Przegrała tam tylko z Austriaczką Annemarie Moser-Pröll, a trzecie miejsce zajęła Francuzka Isabelle Mir. W sezonie 1971/1972 Nadig jeszcze czterokrotnie stawała na podium: 22 stycznia w Saint-Gervais była trzecia w gigancie, 25 i 26 lutego w Crystal Mountain była kolejno druga i trzecia w zjeździe, a 18 marca 1972 roku w Pra Loup ponownie zajęła trzecie miejsce w gigancie. W klasyfikacji generalnej zajęła piąte miejsce, w gigancie była szósta, a w klasyfikacji zjazdu zajęła trzecie miejsce za Moser-Pröll i jej rodaczką, Wiltrud Drexel. W lutym 1972 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Sapporo, gdzie w trzech startach zdobyła dwa medale. Najpierw zwyciężyła w biegu zjazdowym, wyprzedzając 0,32 sekundy Moser-Pröll i o 1 sekundę Susan Corrock z USA. Trzy dni później Szwajcarka wygrała także giganta; pozostałe miejsca na podium zajęły Annemarie Moser-Pröll i Wiltrud Drexel. Nadig wystartowała także w slalomie, jednak nie ukończyła pierwszego przejazdu.

  Arosa – miejscowość we wschodniej Szwajcarii, w kantonie Gryzonia, w Alpach Retyckich, u stóp Parpaner Rothorn (2863 m), w dolinie rzeki Plessur, miejscowość położona na wysokości 1775 m. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i uzdrowisko (leczenie gruźlicy). Ośrodek sportów zimowych (między innymi hokej na lodzie – klub EHC Arosa oraz wyścigi konne po lodzie i śniegu). Arosa słynie z dobrze rozbudowanej infrastruktury - uzdrowisko posiada liczne wyciągi narciarskie, trasy zjazdowe oraz kolej linowo-terenową na Weisshorn (2654 m) i linowa na Hörnli (2512 m).Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).

  Przez dwa kolejne lata łącznie pięć razy stawała na podium zawodów Pucharu Świata: 2 marca 1973 roku w Mont-Sainte-Anne była trzecia w gigancie, 19 grudnia w Zell am See była trzecia w zjeździe, a dzień później druga w gigancie, 13 stycznia w Grindelwald zajęła trzecie miejsce w biegu zjazdowym, a 23 stycznia 1974 roku w Bad Gastein w tej samej konkurencji zajęła drugie miejsce. W klasyfikacji generalnej sezonu 1973/1974 była szósta, a w klasyfikacji zjazdu była druga za Moser-Pröll. W lutym 1974 roku wystartowała na mistrzostwach świata w Sankt Moritz, jednak wróciła bez medalu. W zjeździe zajęła tam piąte miejsce, a rywalizacji w gigancie i slalomie nie ukończyła.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Pierwsze zwycięstwo w zawodach pucharowych odniosła 24 stycznia 1975 roku w Innsbrucku, wygrywając bieg zjazdowy. W sezonie 1974/1975 na podium stanęła jeszcze pięć razy, odnosząc przy tym jeszcze jedno zwycięstwo: 11 marca 1975 roku w Jackson Hole ponownie była najlepsza w zjeździe. W klasyfikacji generalnej była tym razem czwarta, a w zjeździe po raz kolejny była trzecia, za Moser-Pröll i swą rodaczką Bernadette Zurbriggen. W kolejnym sezonie w najlepszej trójce znalazła się dwa razy: 3 grudnia w Val d’Isère była trzecia w zjeździe, a 9 stycznia 1976 roku w Meiringen trzecie miejsce zajęła w gigancie. W klasyfikacji generalnej dało jej to czternaste miejsce, a w klasyfikacjach zjazdu i giganta była dziesiąta. W 1976 roku brała także udział w igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku, gdzie nie zdołała obronić tytułów zdobytych w Sapporo. W gigancie była piąta, a w slalomie rywalizację zakończyła już po pierwszym przejeździe.

  Les Diablerets – szwajcarska miejscowość w kantonie Vaud, w dystrykcie Aigle, w Alpach Berneńskich, u podnóży masywu o tej samej nazwie. Jest to ośrodek narciarski oraz jeden z punktów wypadowych w okoliczne Alpy Berneńskie.Lake Placid – miejscowość w stanie Nowy Jork, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Leży w hrabstwie Essex wśród gór pasma Adirondack należącego do Appalachów. Lake Placid położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie. W pobliżu znajduje się jeszcze jedno jezioro – Mirror Lake. W 2000 roku miejscowość liczyła 2638 mieszkańców.

  W sezonach 1976/1977 i 1977/1978 odniosła po jednym zwycięstwie w Pucharze Świata: 26 stycznia 1977 roku w Crans-Montana wygrała kombinację, a 7 grudnia 1977 roku w Val d’Isère była najlepsza w zjeździe. W obu sezonach zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji zjazdu, natomiast w klasyfikacji generalnej była kolejno szósta i dziesiąta. W 1978 roku wystąpiła na mistrzostwach świata w Garmisch-Partenkirchen, zajmując czwarte miejsce w biegu zjazdowym. Walkę o brązowy medal przegrała tam ze swą rodaczką Doris de Agostini o 0,53 sekundy. Wystartowała tam także w gigancie, jednak nie ukończyła rywalizacji.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.

  Sezon 1978/1979 był jej najlepszym w dotychczasowej karierze. Nadig siedmiokrotnie stawała na podium, odnosząc dwa zwycięstwa: 18 grudnia w Val d’Isère wygrała kombinację, a 19 marca 1979 roku w Furano giganta. Łącznie uzbierała 156 punktów i zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Była także trzecia w zjeździe i czwarta w gigancie. Wyniki te poprawiła rok później, kiedy na podium stawała 12 razy, z czego dziewięć zawodów wygrała. W dniach 5-6 grudnia w Val d’Isère wygrywała kolejno zjazd, giganta i kombinację, 14 grudnia w Piancavallo, 19 grudnia w Zell am See, 7 stycznia w Pfronten, 15 stycznia w Arosa i 20 stycznia w Bad Gastein wygrywała zjazd, a 2 marca 1980 roku w Mont-Sainte-Anne była najlepsza w gigancie. W klasyfikacji generalnej sezonu 1979/1980 dało jej to trzecie miejsce za Hanni Wenzel z Liechtensteinu oraz Annemarie Moser-Pröll. Ponadto Szwajcarka zdobyła Małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji zjazdu, a w gigancie była druga za Wenzel.

  Saalbach-Hinterglemm - austriacka gmina położona w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Zell am See, na wschodnim krańcu Alp Kitzbühelskich. Jest znaną bazą narciarską i ośrodkiem sportowym. Gmina składa się z dwóch blisko położonych miasteczek: Saalbach i Hinterglemm. Według ostatniego spisu ludności w mieście mieszka 2903 osób.Pfronten – miejscowość i gmina w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Ostallgäu. Leży w Allgäu, nad rzeką Vils, przy drodze B309 i linii kolejowej Kempten (Allgäu)-Reutte-Garmisch-Partenkirchen.

  Ostatni medal na arenie międzynarodowej zdobyła w lutym 1980 roku, kiedy zajęła trzecie miejsce w zjeździe podczas igrzysk olimpijskich w Lake Placid. W zawodach tych lepsze były jedynie Moser-Pröll i Hanni Wenzel. Nadig wystartowała tam również w gigancie i slalomie, jednak ponownie w obu tych konkurencjach nie dotarła do mety. Startowała także w sezonie 1980/1981, który okazał się najlepszym w jej karierze. Na podium stawała jedenaście razy, podobnie jak przed rokiem odnosząc dziewięć zwycięstw: 3 grudnia w Val d’Isère wygrała zjazd, a dzień później kombinację, 8 grudnia w Limone Piemonte wygrała giganta, 12 grudnia w Piancavallo zwyciężyła w zjeździe i kombinacji, 19 stycznia w Crans-Montana i 29 stycznia w Megève była najlepsza w zjeździe, a 10 lutego w Mariborze oraz 13 marca w Furano triumfowała w gigancie. Zwycięstwo w Furano było jej ostatnim pucharowym podium. Wyniki te dały jej Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, Małe Kryształowe Kule w klasyfikacjach zjazdu i kombinacji oraz drugie miejsce w klasyfikacji giganta. W lipcu 1981 roku zakończyła karierę.

  Chamonix-Mont-Blanc – miejscowość turystyczna i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia.Annemarie Moser-Pröll (ur. 27 marca 1953 r. w Kleinarl) – austriacka narciarka alpejska, złota medalistka olimpijska, 4-krotna mistrzyni świata, 6-krotna zdobywczyni Pucharu Świata, w ankiecie AIPS wybrana najlepszą narciarką-alpejką świata (1971), w ankiecie ISK na najlepsze sportsmenki świata zajmowała miejsca: 2.(1977), 4.(1974), 5.(1973,1979,1980), 6.(1975), 7.(1978), 8.(1971). Jest rekordzistką pod względem ilości zwycięstw w zawodach o Puchar Świata (62 wygrane).

  Kilkukrotnie zdobywała medale mistrzostw Szwajcarii, w tym złote w zjeździe i kombinacji w 1972 roku oraz gigancie w latach 1976 i 1980. W 1972 roku została także wybrana sportsmenką roku w Szwajcarii.

  Po zakończeniu kariery prowadziła sklep sportowy. Później otworzyła hotel, a następnie szkółkę narciarską. Po uzyskaniu uprawnień trenerskich pracowała z młodzieżą. Od 1999 roku pracowała z pierwszą kadrą Szwajcarii, a w latach 2004-2005 była głównym trenerem.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

 • sezon 1971/1972: 5.
 • sezon 1972/1973: 17.
 • sezon 1973/1974: 6.
 • sezon 1974/1975: 4.
 • sezon 1975/1976: 14.
 • sezon 1976/1977: 6.
 • sezon 1977/1978: 10.
 • sezon 1978/1979: 5.
 • sezon 1979/1980: 3.
 • sezon 1980/1981: 1.
 • Zwycięstwa w zawodach[ | edytuj kod]

  1. Austria Innsbruck24 stycznia 1975 (zjazd)
  2. Stany Zjednoczone Jackson Hole11 marca 1975 (zjazd)
  3. Szwajcaria Crans-Montana26 stycznia 1977 (kombinacja)
  4. Francja Val d’Isère7 grudnia 1977 (zjazd)
  5. Francja Val d’Isère18 grudnia 1978 (kombinacja)
  6. Japonia Furano19 marca 1979 (gigant)
  7. Francja Val d’Isère5 grudnia 1979 (zjazd)
  8. Francja Val d’Isère6 grudnia 1979 (gigant)
  9. Francja Val d’Isère6 grudnia 1979 (kombinacja)
  10. Włochy Piancavallo14 grudnia 1979 (zjazd)
  11. Austria Zell am See19 grudnia 1979 (zjazd)
  12. Niemcy Pfronten7 stycznia 1980 (zjazd)
  13. Szwajcaria Arosa15 stycznia 1980 (zjazd)
  14. Austria Bad Gastein20 stycznia 1980 (zjazd)
  15. Kanada Mont-Sainte-Anne2 marca 1980 (gigant)
  16. Francja Val d’Isère3 grudnia 1980 (zjazd)
  17. Francja Val d’Isère4 grudnia 1980 (kombinacja)
  18. Włochy Limone Piemonte8 grudnia 1980 (gigant)
  19. Włochy Piancavallo12 grudnia 1980 (zjazd)
  20. Włochy Limone Piemonte12 grudnia 1980 (kombinacja)
  21. Szwajcaria Crans-Montana19 stycznia 1981 (zjazd)
  22. Francja Megève29 stycznia 1981 (zjazd)
  23. Maribor10 lutego 1981 (gigant)
  24. Japonia Furano13 marca 1981 (gigant)
 • 24 wygrane (13 zjazdów, 6 gigantów i 5 kombinacji)
 • Pozostałe miejsca na podium[ | edytuj kod]

  1. Szwajcaria Grindelwald18 stycznia 1972 (zjazd) – 2. miejsce
  2. Francja Saint-Gervais22 stycznia 1972 (gigant) – 3. miejsce
  3. Stany Zjednoczone Crystal Mountain25 lutego 1972 (zjazd) – 2. miejsce
  4. Stany Zjednoczone Crystal Mountain26 lutego 1972 (zjazd) – 3. miejsce
  5. Francja Pra Loup18 marca 1972 (gigant) – 3. miejsce
  6. Kanada Mont-Sainte-Anne2 marca 1973 (gigant) – 3. miejsce
  7. Austria Zell am See19 grudnia 1973 (zjazd) – 3. miejsce
  8. Austria Zell am See20 grudnia 1973 (gigant) – 2. miejsce
  9. Szwajcaria Grindelwald13 stycznia 1974 (zjazd) – 3. miejsce
  10. Austria Bad Gastein23 stycznia 1974 (zjazd) – 2. miejsce
  11. Austria Saalbach21 grudnia 1974 (zjazd) – 2. miejsce
  12. Szwajcaria Grindelwald10 stycznia 1975 (zjazd) – 3. miejsce
  13. Austria Schruns15 stycznia 1975 (zjazd) – 3. miejsce
  14. Francja Chamonix31 stycznia 1975 (zjazd) – 3. miejsce
  15. Francja Val d’Isère3 grudnia 1975 (zjazd) – 3. miejsce
  16. Szwajcaria Meiringen9 stycznia 1976 (gigant) – 3. miejsce
  17. Austria Zell am See21 grudnia 1976 (zjazd) – 2. miejsce
  18. Pfronten8 stycznia 1977 (zjazd) – 2. miejsce
  19. Garmisch-Partenkirchen11 stycznia 1977 (zjazd) – 3. miejsce
  20. Austria Schruns18 stycznia 1977 (zjazd) – 3. miejsce
  21. Pfronten7 stycznia 1978 (zjazd) – 3. miejsce
  22. Austria Bad Gastein18 stycznia 1978 (zjazd) – 3. miejsce
  23. Austria Bad Kleinkirchheim12 marca 1978 (zjazd) – 3. miejsce
  24. Włochy Piancavallo12 grudnia 1978 (gigant) – 2. miejsce
  25. Francja Val d’Isère18 grudnia 1978 (gigant) – 3. miejsce
  26. Szwajcaria Les Diablerets12 stycznia 1979 (zjazd) – 3. miejsce
  27. Stany Zjednoczone Lake Placid2 marca 1979 (zjazd) – 2. miejsce
  28. Stany Zjednoczone Aspen8 marca 1979 (gigant) – 3. miejsce
  29. Pfronten6 stycznia 1980 (zjazd) – 2. miejsce
  30. Szwajcaria Arosa16 stycznia 1980 (gigant) – 2. miejsce
  31. Francja Saint-Gervais26 stycznia 1980 (gigant) – 3. miejsce
  32. Francja Les Gets27 stycznia 1981 (kombinacja) – 3. miejsce
  33. Francja Megève28 stycznia 1981 (zjazd) – 2. miejsce

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na Ski Alpine Database (ang.)
 • Profil na Sports Reference.com (ang.)
 • Zell am See - miasto w Austrii, w Kraju salzburskim, siedziba powiatu Zell am See. Leży nad jeziorem Zeller See, od którego jezioro to bierze swą nazwę. Według ostatniego spisu mieszkańców miasto to jest zamieszkiwane przez 9 638 osób. Jest drugim co do wielkości (po Saalfelden) miastem powiatu Zell am See.Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kombinacja alpejska – olimpijska konkurencja narciarska, składająca się ze slalomu i zjazdu, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.
  Garmisch-Partenkirchen - powiatowa gmina targowa i uzdrowisko w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Garmisch-Partenkirchen. Leży u podnóża Alp. Liczba mieszkańców wynosi 26,2 tys. (stan z 31 grudnia 2011) i ma 205,66 km² powierzchni. Jest to jeden z najsilniej rozwijających się ośrodków w Bawarii, miejscowość nie ma statusu miasta. Jest położona na wysokości 708 m n.p.m. i jest znanym ośrodkiem narciarskim.
  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Pra Loup – francuski ośrodek narciarski położony w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Górnej Prowansji, w Alpach Kotyjskich. Leży na wysokości od 1600 do 2500 m n.p.m. Najbliżej położoną miejscowością jest oddalone o 7 km Barcelonnette.
  Mont-Sainte-Anne – kanadyjski ośrodek narciarski położony w prowincji Quebec. Administracyjnie jest częścią miejscowości Sainte-Anne-de-Beaupré. Leży 40 km na północny wschód od Québecu, na wysokości od 175 do 800 m n.p.m. Trasy obsługiwane są przez 6 wyrwirączek, wyciągów krzesełkowych i jedną kolejkę gondolową. Znajduje się tutaj 65 tras narciarskich, z czego 23% o łatwym stopniu, 45% o średnim stopniu i 18% o trudniejszym i 14% o bardzo trudnym stopniu trudności.
  Wiltrud Drexel (ur. 16 sierpnia 1950) – była austriacka narciarka alpejska. Jej największym sukcesem jest brązowy medal w slalomie gigancie wywalczony podczas igrzysk w Sapporo. Ponadto zdobyła brązowy medal w zjeździe na mistrzostwach świata w Sankt Moritz. Jej najlepszym sezonem w Pucharze Świata był sezon 1968/1969 kiedy to zajęła 3 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji zjazdu wywalczyła małą kryształową kulę.
  Aspen – miejscowość turystyczna i duży ośrodek narciarski w Stanach Zjednoczonych mieszcząca się w hrabstwie Pitkin stanu Kolorado. Nazywana zimową stolicą USA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.152 sek.