• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marie-Galante

  Przeczytaj także...
  Gwadelupa (fr. Guadeloupe) – departament zamorski Francji w Ameryce Środkowej, położony na kilku większych i kilkudziesięciu mniejszych wyspach w Małych Antylach m.in.:Grand-Bourg - miasto w Gwadelupie (departament zamorski Francji), na wyspie Marie-Galante. Według danych szacunkowych na rok 2008 liczy 5 465 mieszkańców..
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

  Marie-Galantewyspa położona na Morzu Karaibskim w składzie Wysp Zawietrznych, należy do departamentu zamorskiego Francji - Gwadelupy. Wyspa ma powierzchnię 158,01 km², a zamieszkuje ją 12009 mieszkańców (2006). Najwyższy szczyt: Le Morne Constant, 204 m n.p.m. Główna miejscowość na wyspie: Grand-Bourg.

  Wyspy Zawietrzne (hiszp. Islas de Sotavento, nid. Benedenwindse Eilanden, fr. Îles Sous-le-Vent, ang. Leeward Antilles) – grupa wysp w Ameryce Południowej, na Morzu Karaibskim, w południowej części archipelagu Małych Antyli.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Odkryta w trakcie 2. wyprawy Kolumba.

  Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.