• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maribor  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją kraju. Jest stolicą administracyjną żupanii osijecko-barańskiej.Katedra św. Jana Chrzciciela w Mariborze (slov. Stolnica svetega Janeza Krstnika) - najważniejszy obiekt sakralny w mieście pochodzący z XII wieku, zbudowany w stylu romańskim. Jednak dzisiejszy wygląd jest wyglądem gotyckim z XIV wieku.
  Turystyka[ | edytuj kod]

  Główne atrakcje turystyczne[ | edytuj kod]

 • Zamek w Mariborze
 • Stara winorośl w Mariborze – najstarsza winorośl na świecie
 • Lent – nabrzeże
 • Obrambni stolpi – wieża
 • Vinag – piwnice z winem
 • Katedra św. Jana Chrzciciela w Mariborze
 • Bazylika św. Marii Matki Litościwej w Mariborze
 • Center naravne in kulturne dediščine Bolfenk na Pohorju – centrum Bolfenk
 • Wjazd kolejką linową na Mariborsko Pohorje
 • wieża z 1555 roku Vodni stolp
 • Plac Zamkowy (Grajski Trg)[ | edytuj kod]

  Centrum starego miasta, nad którym króluje XV-wieczny zamek (Mariborski Grad). W zamku jest także muzeum (Pokrajinski Muzej Maribor), w którym znajduje się jeden z najbogatszych zbiorów zabytków w Słowenii, znajdujący się w 20 pokojach.

  Uniwersytet Mariborski (słoweń. Univerza v Mariboru) – słoweński uniwersytet, druga najstarsza uczelnia w kraju. Liczy sobie 17 wydziałów.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  Dwie ulice na północ od zamku leży rezydencja, w której znajduje się Muzeum Narodowego Wyzwolenia (Muzej Narodne Osvoboditve), zawierającą kolekcją dokumentów świadczących o walce Słowenii o niepodległość. Ze szczególnym uwzględnieniem walki partyzantów podczas okupacji nazistowskiej.

  Plac Wolności (Trg Svobode)[ | edytuj kod]

  Plac położony na wschód od zamku mógłby pozostać niezauważony, gdyby nie „vinag” (piwnice z winem) z początku XIX wieku.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stara winorośl (slov. Stara trta) – najstarsza winorośl na świecie, mająca około 400 lat, znajdująca się w Mariborze w Słowenii.

  Plac Antona Slomšeka (Slomškov Trg)[ | edytuj kod]

  Na południe od parku miejskiego, znajduje się Plac Slomšeka, którego nazwa pochodzi od Antona Martina Slomšeka (1800–1862), słoweńskiego biskupa i polityka, który był beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 roku. Był on pierwszym Słoweńcem który dostąpił tego zaszczytu. To właśnie jego rzeźba znajduje się naprzeciwko katedry św. Jana Chrzciciela. Wielki budynek na zachód, po przeciwnej stronie parku to uniwersytecka biblioteka. Po północnej stronie placu znajduje się Słoweński Teatr Narodowy w Mariborze. Zaś w kierunku południowo-zachodnim, możemy znaleźć Galerię Sztuki Współczesnej.

  Pueblo − miasto w USA, w stanie Kolorado, nad rzeką Arkansas w odległości 180 km na południe od Denver. Posiada wedle szacunków z 2012 r. 107,8 tys. mieszkańców. Miasto jest 259 pod względem wielkości w Stanach Zjednoczonych.Josip Broz Tito (serb. Јосип Броз Тито; ur. 7 maja 1892 w Kumrovcu, Austro-Węgry – 25 maja według oficjalnego aktu urodzenia, zm. 4 maja 1980 w Lublanie) – przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii od 1945 aż do swojej śmierci. Podczas II wojny światowej Tito zorganizował antyfaszystowski - ruch oporu znany jako Partyzanci Jugosławii. Później był założycielskim członkiem Kominformu, ale opierając się radzieckim wpływom stał się jednym z założycieli i promotorów Ruchu Państw Niezaangażowanych. Zmarł 4 maja 1980 roku w Lublanie, pochowany został w Belgradzie.

  Lent[ | edytuj kod]

  Na południe od Galerii sztuki współczesnej znajduje się pierwsza z wieży obronnych zachowanych z muru obronnego. Około 150 metrów wzdłuż nabrzeża znajduje się, uważana przez miejscowych za najważniejszą atrakcję, Stara trta (najstarsza winorośl na świecie). Około 300 metrów na północ, znajduje się XVI-wieczna wieża obronna (Vodni stolp), zaś na północ od niej znajduje się, centrum żydowskiej dzielnicy w średniowieczu. Znajdują się tam XV-wieczna synagoga i Židovski stolp (żydowska wieża z 1465 roku).

  Szombathely (niem. Steinamanger, chorw. Sambotel, słoweń. Sombotel, słowac. Kamenec) – miasto na zachodzie Węgier, w pobliżu granicy z Austrią, stolica komitatu Vas. 79 590 osób (I 2011 r.) mieszka na powierzchni 97,5 km². Jest to 10. miasto Węgier pod względem liczby mieszkańców.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.

  Masyw Pohorje[ | edytuj kod]

  Wschodnia krawędź masywu Pahorje, zwany również płucami Mariboru. Znajduje się tu wiele atrakcji, takich jak:

 • Stoki narciarskie – około 80 kilometrów (10 km do jazdy nocą), 36 kilometrów tras do narciarstwa biegowego, 20 wyciągów, kolejka linowa
 • Trasę do zjazdu na rowerach – zaczyna się na wysokości 1050m i ciągnie przez 4 kilometry w dół wzgórza
 • Górska turystyka piesza
 • Center Naravne in Kulturne Dediščine Bolfenk na Pohorju – muzeum
 • Adrenalinski Park Pahorje (Park Adrenaliny Pahorje)
 • Sport[ | edytuj kod]

 • NK Maribor – klub piłkarski
 • Stadion Ljudski vrt – stadion
 • OK Maribor – klub piłki siatkowej mężczyzn
 • Nova Branik Maribor – klub piłki siatkowej kobiet
 • Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.Pétange – gmina i miasteczko w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Esch-sur-Alzette.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stara winorośl (slov. Stara trta) – najstarsza winorośl na świecie, mająca około 400 lat, znajdująca się w Mariborze w Słowenii.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Nova Branik Maribor - żeński klub piłki siatkowej ze Słowenii. Swoją siedzibę ma w Mariborze. Został założony w 1991.
  OK Maribor - słoweński męski klub siatkarski z Mariboru. Obecnie uczestniczy w najwyższej klasie rozgrywek klubowych na Słowenii.
  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.
  Zamek w Mariborze (slov. Mariborski grad) – zamek wybudowany w XV wieku, położony w centrum miasta, w północnym rogu Placu Zamkowgo (Grajski Trg).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.