• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maribor  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją kraju. Jest stolicą administracyjną żupanii osijecko-barańskiej.Katedra św. Jana Chrzciciela w Mariborze (slov. Stolnica svetega Janeza Krstnika) - najważniejszy obiekt sakralny w mieście pochodzący z XII wieku, zbudowany w stylu romańskim. Jednak dzisiejszy wygląd jest wyglądem gotyckim z XIV wieku.
  Rzeka Drawa
  Uniwersytet
  Nabrzeże Lent
  Katedra
  Centrum Bolfenk
  Zamek w Mariborze

  Maribor (niem. Marburg an der Drau) – drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, ważne centrum gospodarcze i kulturalne na północnym wschodzie kraju. W roku 2002 miało 115 693 mieszkańców. Położone kilkanaście kilometrów od granicy słoweńsko-austriackiej, przy autostradzie prowadzącej z Wiednia do Lublany i dalej do Triestu we Włoszech oraz na słoweńskie wybrzeże. W Mariborze ma siedzibę uniwersytet.

  TAM (Tovarna Avtomobil Maribor), później TVM (Tovarna Vozil Maribor) – słoweńskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które od 1947 roku produkuje autobusy i ciężarówki.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  W mieście tym znajduje się również zakład produkujący pojazdy ciężarowe i autobusy. W przeszłości zwał się on Tovarna Avtomobil Maribor. Najbardziej znanym jej produktem jest autobus marki TAM, używany do dziś w komunikacji międzymiastowej lub pełniący rolę autokaru. Firma ta upadła w 1996 roku, ale jej następcą jest Tovarna Vozil Maribor.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Synagoga w Mariborze (słow. Sinagoga Maribor) – synagoga znajdująca się w Mariborze w Słowenii, przy ulicy Żydowskiej 4. Jest jedną z najstarszych zachowanych synagog w Europie.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Turystyka
 • 2.1 Główne atrakcje turystyczne
 • 2.2 Plac Zamkowy (Grajski Trg)
 • 2.3 Plac Wolności (Trg Svobode)
 • 2.4 Plac Antona Slomšeka (Slomškov Trg)
 • 2.5 Lent
 • 2.6 Masyw Pohorje
 • 3 Sport
 • 4 Miasta partnerskie
 • 5 Zobacz też
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Wzmiankowany w 1147. Miasto uzyskało rozgłos w średniowieczu kiedy to została zbudowana forteca zwana Marchburg. Znajdowała się ona na Piramidzie (wzgórzu na północ od miasta) i miała za zadanie obronę doliny Drawy przed atakami Węgrów. Następnie miasto rozwijało się wzdłuż nabrzeży rzeki. Powstawały tam głównie winiarnie, finansowane przez miejscową społeczność żydowską. W XIV wieku Maribor został otoczony murem obronnym, w celu obrony miasta przed atakami Turków i Węgrów; 4 wieże stoją do dziś wzdłuż rzeki.

  Stara winorośl (slov. Stara trta) – najstarsza winorośl na świecie, mająca około 400 lat, znajdująca się w Mariborze w Słowenii.Pueblo − miasto w USA, w stanie Kolorado, nad rzeką Arkansas w odległości 180 km na południe od Denver. Posiada wedle szacunków z 2012 r. 107,8 tys. mieszkańców. Miasto jest 259 pod względem wielkości w Stanach Zjednoczonych.

  Pozostając pod panowaniem Habsburgów rozwinął się w znaczący ośrodek handlowy. Przeprowadzona przez Maribor w latach 40. XIX wieku linia kolejowa z Wiednia do Triestu zdynamizowała rozwój ekonomiczny miasta. W 1918 wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (od 1929 Jugosławii). W trakcie II wojny światowej, miasto było intensywnie bombardowane i do końca 1945 roku, dwie-trzecie Mariboru legło w gruzach. Zajęty w 1945 przez partyzantów Tity wszedł w skład Jugosławii. Od 1991 w granicach niepodległej Słowenii.

  Josip Broz Tito (serb. Јосип Броз Тито; ur. 7 maja 1892 w Kumrovcu, Austro-Węgry – 25 maja według oficjalnego aktu urodzenia, zm. 4 maja 1980 w Lublanie) – przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii od 1945 aż do swojej śmierci. Podczas II wojny światowej Tito zorganizował antyfaszystowski - ruch oporu znany jako Partyzanci Jugosławii. Później był założycielskim członkiem Kominformu, ale opierając się radzieckim wpływom stał się jednym z założycieli i promotorów Ruchu Państw Niezaangażowanych. Zmarł 4 maja 1980 roku w Lublanie, pochowany został w Belgradzie.Szombathely (niem. Steinamanger, chorw. Sambotel, słoweń. Sombotel, słowac. Kamenec) – miasto na zachodzie Węgier, w pobliżu granicy z Austrią, stolica komitatu Vas. 79 590 osób (I 2011 r.) mieszka na powierzchni 97,5 km². Jest to 10. miasto Węgier pod względem liczby mieszkańców.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.
  Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.
  Pétange – gmina i miasteczko w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, w kantonie Esch-sur-Alzette.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stara winorośl (slov. Stara trta) – najstarsza winorośl na świecie, mająca około 400 lat, znajdująca się w Mariborze w Słowenii.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.