Marianowo (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marianowogmina wiejska w północno-zachodniej Polsce, położona w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie stargardzkim. Siedzibą gminy jest wieś Marianowo.

Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Równina Nowogardzka (313.32) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, będący częścią Pobrzeża Szczecińskiego, w województwie zachodniopomorskim. Głównym miastem jest Nowogard, od którego mezoregion wziął swoją nazwę.

Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 97., ludność 107.

Położenie[ | edytuj kod]

Gmina położona w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w środkowej części powiatu stargardzkiego. Gmina leży na Równinie Nowogardzkiej i Pojezierzu Ińskim.

Gmina Stara Dąbrowa (do 1954 gmina Dąbrowa) - gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północnej części powiatu stargardzkiego. Siedzibą gminy jest wieś Stara Dąbrowa.Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.

Sąsiednie gminy: Chociwel, Dobrzany, Stara Dąbrowa, Stargard (wiejska) i Suchań (powiat stargardzki)

Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego.

Gmina stanowi 6,7% powierzchni powiatu.

Demografia[ | edytuj kod]

Dane z 30 czerwca 2004:

Gminę zamieszkuje 2,6% ludności powiatu.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Marianowo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Marianowo.png

  Krępiel (pot. Krąpiel) – rzeka w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, prawy dopływ Iny o długości 70 km. W całości płynie w powiecie stargardzkim.Gogolewo – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Marianowo, przy linii kolejowej 202 Gdańsk-Stargard Szczeciński (przystanek Gogolewo) oraz drodze krajowej nr 20, położona 6,5 km na zachód od Marianowa (siedziby gminy) i 9 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Droga ekspresowa S3 – budowana polska droga ekspresowa Świnoujście – Lubawka o długości ok. 470 km w ciągu międzynarodowego szlaku E65.
  Droga wojewódzka nr 142 (DW142) – droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości ok. 41 km łącząca drogę ekspresową S3 z drogą krajową nr 20. Trasa podlega pod Rejon Dróg Wojewódzkich w Stargardzie Szczecińskim.
  Stara Dąbrowa (niem. Alt Damerow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stara Dąbrowa, 11,5 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu), przy trasie Stargardzkiej Kolei Wąskotorowej.
  Dług publiczny (albo zgodnie z definicją ustawową „państwowy dług publiczny”) – obejmuje nominalne zadłużenie podmiotów sektora finansów publicznych, ustalone po wyeliminowaniu przepływów finansowych pomiędzy podmiotami należącymi do tego sektora (skonsolidowane zadłużenie brutto), zaciągnięte z następujących tytułów:
  Czarnkowo – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Marianowo, położona 2,5 km na południowy zachód od Marianowa (siedziby gminy) i 13 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).
  Ińsko (niem. Nörenberg) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ińsko, nad jeziorem Ińsko.
  Kalisz Pomorski (łac. Nova Calisia, niem. Kallies) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalisz Pomorski. Według danych z 30 czerwca 2009 r. miasto miało 4110 mieszkańców.

  Reklama