• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marianowo - gmina

  Przeczytaj także...
  Krzywiec – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Marianowo, położona 7 km na północny zachód od Marianowa (siedziby gminy) i 16 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).Kępy – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Marianowo, położona 6 km na północny zachód od Marianowa (siedziby gminy) i 14 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Marianowogmina wiejska w północno-zachodniej Polsce, położona w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie stargardzkim. Siedzibą gminy jest wieś Marianowo.

  Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 97., ludność 107.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Gmina położona w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w środkowej części powiatu stargardzkiego. Gmina leży na Równinie Nowogardzkiej i Pojezierzu Ińskim.

  Równina Nowogardzka (313.32) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, będący częścią Pobrzeża Szczecińskiego, w województwie zachodniopomorskim. Głównym miastem jest Nowogard, od którego mezoregion wziął swoją nazwę.Gmina Stara Dąbrowa (do 1954 gmina Dąbrowa) - gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północnej części powiatu stargardzkiego. Siedzibą gminy jest wieś Stara Dąbrowa.

  Sąsiednie gminy: Chociwel, Dobrzany, Stara Dąbrowa, Stargard (wiejska) i Suchań (powiat stargardzki)

  Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego.

  Gmina stanowi 6,7% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gminę zamieszkuje 2,6% ludności powiatu.

  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.Gogolewo – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Marianowo, przy linii kolejowej 202 Gdańsk-Stargard Szczeciński (przystanek Gogolewo) oraz drodze krajowej nr 20, położona 6,5 km na zachód od Marianowa (siedziby gminy) i 9 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Marianowo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Marianowo.png

  Przyroda i turystyka[ | edytuj kod]

  Gmina położona jest w dorzeczu rzeki Krąpiel dostępnej dla kajaków, jej dopływu Krępy, która tworzy Jezioro Marianowskie oraz mniejszych Dołżnicy i Pęzinki. Ta ostatnia, przepływająca przez południowo-wschodni fragment gminy jest także dostępna dla kajaków. Tereny leśne zajmują 25% powierzchni gminy, a użytki rolne 64%.

  Droga ekspresowa S3 – budowana polska droga ekspresowa Świnoujście – Lubawka o długości ok. 470 km w ciągu międzynarodowego szlaku E65.Droga wojewódzka nr 142 (DW142) – droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości ok. 41 km łącząca drogę ekspresową S3 z drogą krajową nr 20. Trasa podlega pod Rejon Dróg Wojewódzkich w Stargardzie Szczecińskim.

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Przez gminę prowadzi droga krajowa nr 20 łącząca wieś Dzwonowo (5 km od Marianowa) ze Stargardem (16 km) i przez Lisowo z Chociwlem (10 km). Z Lisowa (gmina Chociwel) prowadzi droga wojewódzka nr 142 łącząca wieś przez Krzywiec (5 km) do skrzyżowania z drogą ekspresową S3 w okolicach Szczecina (36 km). Odległość z Marianowa do stolicy powiatu, Stargardu wynosi 17 km.

  Stara Dąbrowa (niem. Alt Damerow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Stara Dąbrowa, 11,5 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu), przy trasie Stargardzkiej Kolei Wąskotorowej.Dług publiczny (albo zgodnie z definicją ustawową „państwowy dług publiczny”) – obejmuje nominalne zadłużenie podmiotów sektora finansów publicznych, ustalone po wyeliminowaniu przepływów finansowych pomiędzy podmiotami należącymi do tego sektora (skonsolidowane zadłużenie brutto), zaciągnięte z następujących tytułów:

  Obecna gmina Marianowo uzyskała połączenie kolejowe w 1859 r. po połączeniu Stargardu z Koszalinem, do 1870 r. wybudowano jeszcze odcinek do Gdańska. Fragment linii przez Trąbki zelektryfikowano w 1986 r. W 1895 r. otwarto linię Stargard - Kalisz Pomorski przez Sulino (wcześniej zbudowano odcinek do Piły Gł.). W 2000 r. całą linię zamknięto. We wrześniu 2006 r. reaktywowano ruch na odcinku Stargard-Kalisz Pomorski. Przez gminę prowadziła także Stargardzka Kolej Wąskotorowa o szerokości toru 1000 mm, która w 1895 r. połączyła Stargard przez Trąbki Wąsk. i Marianowo z Ińskiem. W 1996 r. część tej linii na odcinku Stara Dąbrowa - Ińsko została zamknięta. Obecnie w gminie czynne są 3 stacje: Gogolewo, Trąbki i Sulino.

  Czarnkowo – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Marianowo, położona 2,5 km na południowy zachód od Marianowa (siedziby gminy) i 13 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).Ińsko (niem. Nörenberg) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ińsko, nad jeziorem Ińsko.

  W gminie czynny jest 1 urząd pocztowy: Marianowo k. Stargardu (nr 73-121).

  Administracja[ | edytuj kod]

  W 2016 r. wykonane wydatki budżetu gminy Marianowo wynosiły 11,8 mln zł, a dochody budżetu 12,7 mln zł. Zobowiązania samorządu (dług publiczny) według stanu na koniec 2016 r. wynosiły 1,6 mln zł, co stanowiło 12,5% poziomu dochodów.

  Sołectwa gminy Marianowo: Czarnkowo, Dalewo, Dzwonowo, Gogolewo, Sulino, Trąbki i Wiechowo

  Kalisz Pomorski (łac. Nova Calisia, niem. Kallies) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalisz Pomorski. Według danych z 30 czerwca 2009 r. miasto miało 4110 mieszkańców.Pojezierze Ińskie (314.43) – mezoregion fizycznogeograficzny położony w północno-zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Wysoczyzną Łobeską na północy a Pojezierzem Choszczeńskim na południu oraz między Równiną Nowogardzką na zachodzie a Pojezierzem Drawskim i Równiną Drawską na wschodzie. Nazwa obszaru od rzeki Iny.

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Wsie Czarnkowo, Dalewo, Dzwonowo, Gogolewo, Marianowo, Sulino, i Wiechowo Osady Kępy, Krzywiec, Trąbki, Trąbki Małe Kolonie Mariankowo

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Polska Baza Kolejowa (stacja Marianowo)
 • Zdjęcie satelitarne gminy (TerraServer)
 • Krępiel (pot. Krąpiel) – rzeka w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, prawy dopływ Iny o długości 70 km. W całości płynie w powiecie stargardzkim.Dalewo – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Marianowo, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia, położona 6 km na zachód od Marianowa (siedziby gminy) i 10 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).
  Warto wiedzieć że... beta

  Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.
  Krępa – struga w Polsce w woj. zachodniopomorskim, lewy dopływ Krępieli, będącej dopływem Iny. Krępa wypływa z Jeziora Okuniego. Na wschód od wsi Wiechowo tworzy niewielkie Jezioro Wiechowskie natomiast pomiędzy Marianowem a Wiechowem – Jezioro Marianowskie.
  Stargard Szczeciński Wąskotorowy – nieczynna stacja kolejowa w Stargardzie Szczecińskim, stacja początkowa Stargardzkiej Kolei Wąskotorowej.
  Powiat stargardzki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Stargard Szczeciński.
  Wiechowo – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Marianowo, położona 3 km na południowy wschód od Marianowa (siedziby gminy) i 17 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).
  Lisowo (niem. Vossberg) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Chociwel, na Pojezierzu Ińskim, przy linii kolejowej 202 Gdańsk-Stargard Szczeciński z przystankiem Lisowo, położona 5 km na południowy zachód od Chociwla (siedziby gminy) i 20 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).
  Koszalin (łac. Coslinum, kasz. Kòszalëno niem. Köslin) – miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Położone na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. Siedziba powiatu koszalińskiego, sądu okręgowego, wydziału zamiejscowego urzędu marszałkowskiego i delegatury urzędu wojewódzkiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.993 sek.