• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mariano Puerta

  Przeczytaj także...
  Klenbuterol (łac. Clenbuterolum) – lek z grupy beta2-mimetyków, rozszerzający oskrzela, w Polsce nie jest stosowany w leczeniu ludzi, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych. W krajach europejskich został wycofany z lecznictwa w 1988, po aferze z DES. Pomimo tego notuje się wzrost nielegalnego stosowania klenbuterolu u ludzi (tzw. chemiczna liposukcja lub jako doping w niektórych dyscyplinach sportowych) oraz zwierząt hodowlanych, którym jest podawany w celu przyspieszenia wzrostu i zwiększenia masy tkanki mięśniowej.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
  Etylefryna (łac. Etilefrinum) – organiczny związek chemiczny, pochodna fenyloetyloaminy. Agonista receptorów α-adrenergicznych. Podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa wydolność mięśnia sercowego, zwiększa pojemność minutową oraz poprawia napięcie ścian żył.

  Mariano Rubén Puerta (ur. 19 września 1978 w San Francisco) – argentyński tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, finalista wielkoszlemowego French Open 2005.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  W gronie juniorów Puerta w 1995 roku doszedł do finału French Open w grze pojedynczej, gdzie przegrał z Mariano Zabaletą, a sezon 1995 zakończył na 4. miejscu w klasyfikacji juniorów.

  San Francisco – miasto w środkowej Argentynie, w prowincji Córdoba, blisko granicy z prowincją Santa Fe, na skrzyżowaniu dróg krajowych 19 i 158. Czwarte pod względem wielkości miasto prowincji, ok. 59 000 mieszkańców. Stolica departamentu San Justo.Sportowy Sąd Arbitrażowy, zwany także Trybunałem Arbitrażowym do spraw Sportu, w skrócie CAS lub TAS (ang.: CAS, Court of Arbitration for Sport, fr.: TAS, Tribunal Arbitral du Sport) – międzynarodowy sąd arbitrażowy, powołany jako najwyższa instancja rozstrzygania sporów w dziedzinie sportu. Główna siedziba Sądu znajduje się w Lozannie w Szwajcarii; oddziały Sądu umieszczono w Nowym Jorku i Sydney, a tymczasowo Sąd zbiera się w miastach igrzysk olimpijskich, jeżeli zajdzie ku temu potrzeba.

  Jako zawodowy tenisista Puerta występował w latach 1998–2009.

  W grze pojedynczej Puerta awansował do 10 finałów rozgrywek rangi ATP World Tour, z których w 3 zwyciężył.

  W grze podwójnej tenisista argentyński zagrał w 3 finałach, które zakończył jako mistrz. Jednym z przegranych finałów Argentyńczyka jest finał French Open. Do finału doszedł pokonawszy m.in. w ćwierćfinale Guillermo Cañasa, w półfinale Nikołaja Dawydienkę. W finale nie sprostał Rafaelowi Nadalowi.

  Mariano Zabaleta (ur. 28 lutego 1978), argentyński tenisista profesjonalny, grający zawodowo od 1996. Zabaleta jest praworęcznym graczem. Posiada dobrą zagrywkę, jest szybki na korcie.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

  W latach 1999–2005 reprezentował Argentynę w Pucharze Davisa. Zagrał łącznie w 11 meczach, z których w 8 triumfował.

  W rankingu gry pojedynczej Puerta najwyżej był na 9. miejscu (15 sierpnia 2005), a w klasyfikacji gry podwójnej na 68. pozycji (2 sierpnia 1999).

  Powiązania z dopingiem[ | edytuj kod]

  W 2003 roku Puerta został zdyskwalifikowany na 9 miesięcy za używanie środków dopingujących (klenbuterolu).

  Guillermo Ignacio Cañas (ur. 25 listopada 1977 w Buenos Aires) – argentyński tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, klasyfikowany w czołowej dziesiątce rankingu światowego gry pojedynczej.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

  Badanie antydopingowe po French Open z 2005 roku wykazało w organizmie tenisisty środek pobudzający – etylefrynę. W grudniu tego samego roku decyzją Międzynarodowej Federacji Tenisowej został zdyskwalifikowany na 8 lat. Wyniki uzyskane podczas tego turnieju zostały anulowane, także zdobyte punkty rankingowe cofnięto. Argentyńczyk został też zobowiązany do oddania wszystkich nagród. Sportowy Sąd Arbitrażowy zdecydował o skróceniu kary do 2 lat, gdyż stwierdził, że tenisista przyjął środek przypadkowo. Miało się to stać, gdy Puerta napił się ze szklanki, w której jego żona przygotowywała sobie lek redukujący objawy napięcia przedmiesiączkowego. Trybunał dodał także, że ilość środka, który spożył tenisista nie wpłynęła na jego grę, bo była bardzo mała. Po latach Argentyńczyk przyznał, że złożone wyjaśnienie było kłamstwem, a etylefryna w jego organizmie znalazła się wskutek przyjmowania suplementu zaleconego przez trenera przygotowania fizycznego.

  Rafael Nadal Parera (ur. 3 czerwca 1986 w Manacor) – hiszpański tenisista, aktualnie (według stanu na 7 października 2013) lider rankingu ATP World Tour, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii dyscypliny. Największe sukcesy odnosi na kortach ziemnych, a liczni eksperci skłaniają się do uznania go za najlepszego zawodnika w historii specjalizującego się w grze na tej nawierzchni. Nadal jest zwycięzcą 13 turniejów wielkoszlemowych: French Open 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, Wimbledonu 2008, 2010, Australian Open 2009, US Open 2010 i 2013, a także finalistą Wimbledonu w latach 2006, 2007, 2011, US Open 2011 oraz Australian Open 2012. Hiszpan jest także mistrzem olimpijskim z Pekinu (2008) w grze pojedynczej oraz zwycięzcą 26 turniejów z cyklu ATP World Tour Masters 1000. Zwyciężając w US Open 2010, skompletował Karierowego Wielkiego Szlema (jako czwarty zawodnik w erze open) i Karierowego Złotego Wielkiego Szlema (jako drugi zawodnik w erze open; po Andre Agassim). Wchodził także w skład reprezentacji Hiszpanii, która w latach 2004, 2009 i 2011 zdobyła Puchar Davisa.Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.

  Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (3–7)[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (3–0)[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kacper Kowalczyk: Pocałunek z kobietą, nieodpowiednie towarzystwo - sprawdź, które z gwiazd tenisa wpadły na dopingu! (pol.). sportowefakty.wp.pl, 8 marca 2016. [dostęp 3 maja 2017].
  2. Staff and agencies: Puerta gets eight-year ban (ang.). theguardian.com, 21 grudnia 2005. [dostęp 3 maja 2017].
  3. Puerta ban reduced to two years (ang.). bbc.co.uk, 12 lipca 2006. [dostęp 3 maja 2017].
  4. Marcin Motyka: Tenis. "Największy skandalista od czasu Maradony". Były finalista Rolanda Garrosa kłamał ws. dopingu (pol.). sportowefakty.wp.pl, 9 sierpnia 2020. [dostęp 9 sierpnia 2020].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 21 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 21 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 21 sierpnia 2013].
 • Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.Nikołaj Władimirowicz Dawydienko, ros. Николай Владимирович Давыденко (ur. 2 czerwca 1981 w Siewierodoniecku, Ukraina), tenisista rosyjski, reprezentant Rosji w Pucharze Davisa.
  Warto wiedzieć że... beta

  19 września jest 262. (w latach przestępnych 263.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 103 dni.
  French Open 2005 - drugi w sezonie wielkoszlemowy turniej tenisowy, który rozegrano w dniach 23 maja – 5 czerwca, na kortach im. Rolanda Garrosa. Zwycięzcą zawodów singlowych wśród mężczyzn został Rafael Nadal, dla którego był to pierwszy wygrany turniej tej rangi. Triumfatorką zmagań singlowych u kobiet została Justine Henin. Belgijka wygrała tym samym po raz czwarty imprezę tej kategorii, a drugą w Paryżu. Jonas Björkman i Maks Mirny zostali mistrzami w rozgrywkach deblowych u mężczyzn, natomiast kobiet najlepszymi zostały Virginia Ruano Pascual oraz Paola Suárez.
  Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ang. International Tennis Federation, ITF) – organizacja przewodząca rozgrywkom tenisowym na świecie, skupia dwieście dwie narodowe organizacje.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.