• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mariano Ignacio Prado  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Ramón Castilla y Marquesado (1799-1867) – peruwiański generał i polityk, uczestnik walk o niepodległość Peru (1821-1824), prezydent Peru (1845-1851 oraz 1855-1862), na ponad dwadzieścia lat zdominował politykę Peru, stabilizując ją. Zyski pochodzące z eksportu guano pozwoliły na redukcję zadłużenia oraz poprawę transportu. Zniósł niewolnictwo i podatek pogłówny od Indian. Inicjator wielu reform dotyczących m.in. oświaty.Arequipa - miasto w Peru, położone na wysokości 2325 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica. Jest stolicą regionu Arequipa i drugim co do wielkości miastem w Peru - zaraz po stolicy Limie - liczącym obecnie ok. 762 tys. mieszkańców.

  Mariano Ignacio Prado Ochoa (ur. 18 lipca 1826 w Huánuco, zm. 5 maja 1901 w Paryżu) – wojskowy i polityk peruwiański, prezydent Peru w latach 1865-1868 i 1876-1879.

  Kariera wojskowa[ | edytuj kod]

  Mariano Ignacio Prado Ochoa wstąpił do służby wojskowej w 1854, lecz wkrótce potem został wygnany z Peru i osiadł w Chile z powodu krytyki rządów Jose Rufino Echenique. Walczył następnie pod rozkazami Ramóna Castilli w jego rewolucji liberalnej przeciw rządom Echenique, zakończonej jego obaleniem. Prado został później wybrany delegatem jego rodzinnego miasta do Zgromadzenia Narodowego i prefektem Arequipa w 1858.

  Juan Antonio Pezet Rodriguez (ur. 11 czerwca 1809 w Limie, zm. 24 marca 1879 w Limie) - wojskowy i polityk peruwiański, prezydent Peru (w latach 1863-1865).Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

  Na przełomie 1864 i 1865 zawiązał się konflikt Peru z Hiszpanią, która wystąpiła z roszczeniami finansowymi względem Peru i dla wywarcia nacisku zajęła 14 kwietnia 1864 ważne dla ekonomii peruwiańskiej wyspy Chincha. Prezydent Peru Juan Antonio Pezet ugiął się przed groźbami i uznał żądania hiszpańskie, rozpoczynając negocjacje. Wstępny traktat, zawarty za pośrednictwem generała de Vivanco i znany jako traktat Pareja-Vivanco, podpisany 27 stycznia 1865, przewidywał m.in. zapłatę Hiszpanii 3 milionów peso za zwrot wysp. Postępowanie Hiszpanii i ustępstwa rządu wywołały wielkie niezadowolenie w Peru, na skutek czego pułkownik Prado zainicjował i objął dowództwo powstania antyrządowego, które wybuchło 28 lutego 1865 w Arequipa (Revolución Restauradora). Powstanie zostało wsparte m.in. przez Jose Baltę i Pedro Diez Canseco.

  Wojna o Pacyfik (nazywana też "wojną o saletrę" lub "saletrzaną") – konflikt zbrojny w latach 1879-1884, pomiędzy Chile i połączonymi siłami Boliwii i Peru. Wojna zakończyła się zwycięstwem Chile, które zdobyło terytorium bogate w surowce mineralne i odcięło Boliwii dostęp do Pacyfiku. Peru straciło swoją prowincję Tarapacá, a Boliwia dostęp do morza (prowincja Litoral).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Manuel Carlos Prado Ugarteche (ur. 21 kwietnia 1889 zm. 15 sierpnia 1967) – peruwiański polityk, bankier. Prezydent Peru w latch 1939–1945 i 1956–1962.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Wojna Chile i Peru z Hiszpanią – morski konflikt zbrojny pomiędzy Chile i Peru, wspieranymi przez Ekwador i Boliwię, a Hiszpanią, w latach 1865-1866 (oficjalnie zakończona w 1871).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.764 sek.