• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marianne Faithfull  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Bill Frisell, właśc. William Richard Frisell (ur. 18 marca 1951 w Baltimore w USA) – amerykański gitarzysta jazzowy i kompozytor.Lenny Kaye (ur. 27 grudnia 1946 w Nowym Jorku) – amerykański gitarzysta i kompozytor znany ze współpracy z Patti Smith .

  Marianne Evelyn Gabriel Faithfull (ur. 29 grudnia 1946 w Hampstead w Londynie) – brytyjska piosenkarka, autorka tekstów piosenek, aktorka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jest córką austriackiej arystokratki baronowej Evy von Sacher-Masoch (Evy Erisso) (poprzez nią jest spokrewniona z Habsburgami i z pisarzem Leopoldem von Sacher-Masoch) i filologa, brytyjskiego szpiega, prof. Roberta Glynna Faithfulla.

  Kurt Julian Weill (ur. 2 marca 1900 w Dessau, zm. 3 kwietnia 1950 w Nowym Jorku) – niemiecki kompozytor, od 1935 mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych. Jego najsłynniejsze dzieło to musical Opera za trzy grosze (premiera 31 sierpnia 1928), do którego libretto napisał Bertolt Brecht.The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie.

  Pracowała z wieloma muzykami - są wśród nich m.in.: Angelo Badalamenti, Beck, David Bowie, Nick Cave, The Chieftains, Jarvis Cocker, Billy Corgan, Marcella Detroit, Bill Frisell, Emmylou Harris, PJ Harvey, Antony Hegarty, Rupert Hine, Joe Jackson, Alex James, Lenny Kaye, Daniel Lanois, Sean Lennon, Metallica, John Prine, Barry Reynolds, Keith Richards, Sly & Robbie, Teddy Thompson, Tom Waits, Rufus Wainwright, Roger Waters, Steve Winwood i Patrick Wolf.

  Leonard „Lenny” Bernstein (ur. 25 sierpnia 1918 w Lawrence, Massachusetts, zm. 14 października 1990 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, pianista i dyrygent.Przegląd Piosenki Aktorskiej - najstarszy festiwal aktorski organizowany co roku we Wrocławiu. W jego trakcie odbywa się Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz cykl koncertów i spektakli muzycznych.

  Absolwentka szkoły klasztornej. Karierę muzyczną zaczęła jako piosenkarka folkowa, śpiewająca w londyńskich kawiarniach. W czasie jednego z występów w czerwcu 1964 roku poznała managera The Rolling Stones Andrew Loog Oldhama. W sierpniu 1964 z pomocą Oldhama podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Decca i zadebiutowała napisaną przez Micka Jaggera i Keitha Richardsa piosenką As Tears Go By, która dotarła do 9. miejsca brytyjskiej listy przebojów. W 1965 wydała singla z piosenką Come and Stay With Me, który dotarł do 4 miejsca listy przebojów. Występowała w filmach: Hamlet (1969), I'll Never Forget What's'isname (1967), Anna (1967), Dziewczyna na motocyklu (The Girl on a Motocycle, 1968), a także w sztukach teatralnych: Trzy siostry wg Czechowa i Hamlet wg Szekspira (1967).

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Porozumienia sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia sierpnia 1980.

  W 1965 roku poślubiła handlarza dziełami sztuki Johna Dunbara, a wkrótce potem urodziła syna Nicholasa. Małżeństwo szybko się rozpadło po tym, jak nawiązała romans z Mickiem Jaggerem. W tym okresie uzależniła się od narkotyków, głównie LSD i heroiny. W 1970 r. była w ciąży z Jaggerem, ale poroniła, a zaraz potem związek rozpadł się. Od rozstania popadała w coraz głębsze uzależnienie, stała się bezdomna i mieszkała w squatach w Soho. Jej kariera przeżyła kilka momentów załamania, ale także w złym okresie pracowała nad kolejnymi płytami. Jak pisze w swojej autobiografii, często było to jedyne wyjście, by zdobyć pieniądze na jakiekolwiek utrzymanie i narkotyki.

  Sir Mick Jagger, właśc. Michael Philip Jagger (ur. 26 lipca 1943, Dartford, Anglia) – brytyjski wokalista i współzałożyciel zespołu rockowego The Rolling Stones. Jagger jest współtwórcą większości repertuaru grupy (wraz z gitarzystą Keithem Richardsem).Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.

  Przełomem była płyta Broken English (1979), którą nagrała po zerwaniu z nałogiem, a na której znalazły się ostre rockowe kompozycje z nietuzinkowymi tekstami. Faithull poddała się kuracji odwykowej w Bostonie. Kolejne płyty Dangerous Acquaintances (1981) i A Child’s Adventure (1983), choć w podobnym stylu, nie odniosły sukcesu. Podobnie stało się z albumami Rich Kid Blues (1984) i Faithless (1987). Sukcesem okazał się album nagrany tuż po zakończeniu kuracji: Strange Weather (1987). W 1994 roku opublikowała autobiografię Faithfull (polskie tłumaczenie 2005), a w 2007 wspomnienia Memories, Dreams and Reflections.

  Beck Hansen, właściwie Bek David Campbell (ur. 8 lipca 1970 w Los Angeles) – muzyk rockowy, piosenkarz i kompozytor, wsytępujący od pseudonimem Beck. Pochodzi z rodziny o korzeniach żydowskich, która przywędrowała do USA ze Szwecji. Beck uznawany jest za najbardziej eklektycznego, niespójnego i nieprzewidywalnego spośród współczesnych artystów rockowych. Choć zazwyczaj zaliczany jest do twórców indie rocka i rocka alternatywnego, to jego muzyka jest mieszaniną wielu, niekiedy bardzo od siebie odległych stylów i gatunków, takich jak: pop, folk, psychodeliczny rock, hip-hop, country, blues, rhythm and blues, funky, noise rock, progresywny rock, jazz, lo-fi, rock latynoski i muzyka etniczna.Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.

  Wyszła za mąż kolejno za muzyka Bena Brierleya i pisarza Giorgio Della Terzę, a od 1994 do 2009 r. była związana z menedżerem, producentem i impresario François Revardem, z którym mieszkała w Paryżu. Duży wpływ na zwiększenie jej popularności w kolejnej dekadzie miała współpraca z Metalliką przy utworze The Memory Remains z wydanej w 1997 roku płyty Reload.

  Stephen Joshua Sondheim (ur. 22 marca 1930 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta musicali teatralnych, kompozytor i autor tekstów piosenek (m.in. musicalu West Side Story), laureat nagrody Pulitzera za scenariusz do musicalu Niedziela w parku z Georgem, odznaczony Medalem Wolności i National Medal of Arts.Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty (dawniej: Era Nowe Horyzonty, T-Mobile Nowe Horyzonty) – festiwal filmowy odbywający się co roku pod koniec lipca we Wrocławiu.

  Kolejne płyty docenili zarówno krytycy i słuchacze: Blazing Away (koncertowy, 1990), A Secret Life (1995) z kompozycjami Angelo Badalamentiego, a następnie dwie płyty z utworami Kurta Weilla 20th Century Blues (1996), Seven Deadly Sins (1999). Płyty Vagabond Ways (1999), Kissin Time (2002) i Before the Poison (2004) miały zupełnie różne charaktery, ale wszystkie okazały się sukcesami artystycznymi. Od lat 90. regularnie gra w filmach m.in.: Moondance (1995), Shopping (1994), Intymność (2001), Far from China (2001), Zakochany Paryż (nowela Gusa Van Santa (2006), Maria Antonina (2006) oraz Irina Palm - owacyjnie przyjęty podczas festiwalu Berlinale 2007.

  Rupert Neville Hine (ur. 22 września 1947 r. w Londynie) – angielski muzyk, autor piosenek i producent muzyczny, w tym dla artystów takich jak Kevin Ayers, Tina Turner, Howard Jones, Saga, The Fixx, Bob Geldof, Thompson Twins, Stevie Nicks, Chris de Burgh, Suzanne Vega, Rush, Underworld, Duncan Sheik, Formula i Eleanor McEvoy. Ponadto, Hine nagrał jedenaście albumów, w tym te, które sygnował swoim nazwiskiem, jak i pseudo-nazwą grupy Thinkman, oraz grupy, zatytułowanej Quantum Jump.Angelo Badalamenti (ur. 22 marca 1937 w Brooklyn, Nowy Jork, USA) – amerykański kompozytor pochodzenia włoskiego na stałe współpracujący z reżyserem Davidem Lynchem.

  W 2004 roku wystąpiła w spektaklu Roberta Wilsona The Black Rider, w którym wykonywała piosenki Toma Waitsa.

  W Polsce koncertowała czterokrotnie - podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (17 marca 2002), w Sali Kongresowej w Warszawie (2 listopada 2005) oraz podczas Festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu (19 lipca 2007). 31 sierpnia 2010 roku wzięła udział w uroczystym koncercie w reżyserii Roberta Wilsona zatytułowanym: „Solidarność, Twój anioł Wolność ma na imię”, zorganizowanym w Gdańsku z okazji 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności.

  David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.Hampstead – dzielnica w północnym Londynie, wchodzi w skład London Borough of Camden i położona jest ok. 6,5 km na północny zachód od Charing Cross. W dzielnicy Hampstead znajduje się rozległy teren parkowy Hampstead Heath. Jest to luksusowa dzielnica, w której swoje posiadłości ma wielu brytyjskich, a także światowej sławy dygnitarzy.

  W listopadzie 2008 roku opublikowała dwupłytowy album Easy Come, Easy Go ze swoimi wersjami piosenek m.in. Duke’a Ellingtona, Briana Eno, Smokeya Robinsona, Sarah Vaughan, Morrisseya oraz Leonarda Bernsteina i Stephena Sondheima.

  Wzięła również gościnny udział w nagrywaniu płyty heavymetalowej grupy Metallica „Reload” (1997). Jej głos, jak określił perkusista grupy Lars Ulrich, pijany i zniszczony genialnie pasował do melancholijnego utworu upadłej gwiazdy „Memory Remains”. W końcu piosenki wypowiada dość charakterystyczne frazy: „Say yes - at least say hello”, których była pomysłodawcą. Pojawiła się również w teledysku do tego utworu.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Keith Richards (ur. 18 grudnia 1943 w Dartford) – współzałożyciel i gitarzysta zespołu The Rolling Stones, autor tekstów, sporadycznie wokalista.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Emmylou Harris (ur. 2 kwietnia 1947 w Birmingham w Alabamie w USA) – amerykańska piosenkarka i autorka tekstów muzyki country.
  Rufus Wainwright (ur. 22 lipca 1973 w Rhinebeck w stanie Nowy Jork) – amerykański piosenkarz pochodzenia kanadyjskiego, syn Loudona Wainwrighta III, popularnego w latach siedemdziesiątych piosenkarza folkowego.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Marcella Detroit, właściwie Marcella Levy (ur. 21 czerwca 1959 w Detroit, Michigan, USA) – piosenkarka, autorka tekstów i muzyki. Jest znana przede wszystkim z twórczości w Shakespears Sister, a także z charakterystycznego sopranowego głosu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.