• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marianie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Eugeniusz Makulski MIC, (ur. 9 lutego 1928 w Kotarszynie koło Ostrowca Świętokrzyskiego) – marianin, ksiądz katolicki, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym od 1966 do 2004 roku. Obecnie zgodnie z prawem kanonicznym na emeryturze, lecz tytuł kustosza przysługuje mu honorowo do końca życia.Andrzej Pakuła MIC (ur. 1964 w Jacni) – ksiądz katolicki, generał Zgromadzenia Księży Marianów od 2011 roku, prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów od 1999 do 2005 roku, doktor, radny Rady Generalnej zakonu od 2005 do 2011 roku .

  Marianie – potoczna nazwa Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (łac. Congregatio Clericorum Marianorum ab Immaculata Conceptionis Beatissimae Virginis Mariae, (skr. MIC). Pierwsze powstałe na ziemiach polskich w XVII w., męskie, katolickie zgromadzenie zakonne – założone w 1673 przez bł. o. Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego. W 1909 roku Litwin bł. abp Jerzy Matulaitis-Matulewicz dokonał jego odnowy i reformy. Duchowość marianów koncentruje się na szerzeniu kultu Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej i nabożeństwie wstawienniczym za dusze czyśćcowe. Motto: (łac.) Immaculata Virginis Mariae Conceptio Sit nobis salus et protectio, (pol.) Niepokalane Poczęcie Maryi Dziewicy, niech nam będzie zbawieniem i obroną.

  Andrzej Ryszard Szostek MIC (ur. 9 listopada 1945 w Grudziądzu) – polski duchowny rzymskokatolicki, profesor filozofii, rektor KUL w latach 1998-2004.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Teraźniejszość
 • 3 Wyniesieni na ołtarze wywodzący się ze zgromadzenia
 • 4 Znani Marianie
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piotr Kieniewicz MIC (ur. 7 sierpnia 1967 w Warszawie) – polski duchowny katolicki, doktor habilitowany teologii moralnej, rektor Wyższego Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie.
  Stefan Wierzbowski (ur. 1620 – zm. 7 marca 1687) – biskup poznański w latach 1664-1687, arcybiskup nominat gnieźnieński w 1687, referendarz wielki koronny od 1662 roku, założyciel Nowej Jerozolimy (obecnie Góra Kalwaria).
  Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich (Association of Marian Helpers) – organizacja świeckich wspierająca modlitwą i ofiarami działalność apostolską Zgromadzenia Księży Marianów. Założona w 1925 roku wspólnota daje swoim członkom duchowe korzyści, wymagając modlitwy w określonych intencjach. Stowarzyszenie istnieje i prowadzi aktywną działalność w Argentynie, USA, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Portugalii, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich w Polsce powstało w 1994 z inicjatywy ówczesnego prowincjała ks. Jana Rokosza MIC.
  Puszcza Mariańska (kiedyś Puszcza Korabiewicka) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Puszcza Mariańska. Położona nad rzeką Korabiewką (dopływ Rawki).
  Dnia 24 listopada 1699 roku, bullą Exponi nobis nuper papież Innocenty XII zatwierdził powstały w Rzeczypospolitej Obojga Narodów Zakon Ojców Marianów od Niepokalanego Poczęcia NMP. Wraz z papieską aprobatą Marianie otrzymali prawo składania uroczystych ślubów zakonnych na „Regula Decem Beneplacitorum Beatissimae Virginis Mariae”, napisaną przez bł. Gilberta-Marię (zm. 1532), franciszkanina obserwanta na prośbę św. Joanny de Valois, zakonodawczyni Sióstr Zwiastowania (Anuncjatek), zatwierdzoną przez papieża Aleksandra VI i dostosowaną wówczas do zakonu męskiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Matka Boża (skr. MB), Theotokos (gr. Θεοτόκος), pot. Matka Boska, Boża Rodzicielka, Bogurodzica a. Bogarodzica – jeden z dwóch (obok „Najświętsza Maryja Panna”) oficjalnych tytułów Marii z Nazaretu, matki Jezusa, używany m.in. w Kościele katolickim i Kościołach prawosławnych (cs. Boharodzica). W wersji współczesnej tytuł ten brzmiałby Matka Boga.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.