Marian i Jakub z Numidii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święci Marian i Jakub z Numidiimęczennicy czasów starożytnych. Posługiwali w Kościele jako lektor i diakon. Zostali ujęci w ramach prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Waleriana. Osądzeni i skazani przez władze rzymskie w kolonii Lambesis. Zginęli poprzez ścięcie 6 maja 259 r.

Walerian, łac. Publius Licinius Valerianus, Imperator Caesar Publius Licinius Valerianus Augustus (ur. ok. 193/200, zm. po 262) – cesarz rzymski w latach 253-260, zwany też Walerianem Starszym.Lambaesis (Lambæsis), Lambaisis, Lambaesa – starożytna kolonia rzymska i miejsce stacjonowania legionu, a obecnie stanowisko archeologiczne w Algierii położone 7 km na południowy wschód od Batny i 17 km na zachód od Timgad w pobliżu wioski Tazoult.

Data wspomnienia wg dawnego Martyrologium Romanum przypada 30 kwietnia – stąd data imienin Mariana i Jakuba. Najnowsze wydanie proponuje przesunięcie na właściwą datę śmierci 6 maja. Zachował się opis męczeństwa Mariana i Jakuba tzw. Passio.

Męczennik chrześcijański (z gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek”) – osoba, która oddała swoje życie za wiarę. Do zaistnienia męczeństwa za Jezusa Chrystusa konieczny jest prześladowca, który zadaje śmierć ze względu na nienawiść do wiary. Prześladowca działa bezpośrednio sam lub zleca tę czynność innej osobie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Martyrologium Romanum – Aprilis, www.liturgialatina.org [dostęp 2021-02-10].
  2. Marian, DEON.pl [dostęp 2021-02-10] (pol.).
Reklama