• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marian Terlecki

  Przeczytaj także...
  Złotopolscy – polski serial obyczajowy emitowany od 1997 (odcinek pilotażowy wyświetlono 23 czerwca 1997, zaś premiera nastąpiła 3 stycznia 1998 roku) do 25 grudnia 2010 w TVP2 oraz w TVP Polonia z angielskimi napisami. Przedstawiał losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Rób swoje, ryzyko jest twoje – polska komedia w reżyserii Mariana Terleckiego z 2002 roku, którego akcja toczy się w więzieniu.

  Marian Terlecki (ur. 21 września 1954 w Gdańsku, zm. 8 stycznia 2010 w Nadarzynie) – polski reżyser i producent filmowy, w 1991 prezes Komitetu do Spraw Radia i Telewizji. Autor kilkunastu reportaży dokumentalnych. Zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej w 2001 w kategorii najlepszy producent za film Prymas. Trzy lata z tysiąca.

  Krakowski Festiwal Filmowy (skr. KFF) – festiwal filmowy poświęcony filmom krótkometrażowym i dokumentalnym oraz animowanym. Odbywa się na przełomie maja i czerwca w Krakowie, jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. W ramach festiwalu odbywają się dwa konkursy: międzynarodowy i ogólnopolski. Na oba są selekcjonowane filmy krótkometrażowe, bez ograniczeń dotyczących formy (dokument, animacja, fabuła), jednak większość obrazów zgłaszanych oraz pokazywanych w ramach konkursów to filmy dokumentalne. Od 2007 roku także pełnometrażowe dokumenty z całego świata prezentowane są w nowej sekcji konkursowej festiwalu.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Życiorys[]

  Był absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku i Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1984).

  W okresie stanu wojennego był aresztowany i więziony.

  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Pracownik Telewizji Polskiej w Gdańsku (TVP Gdańsk), redaktor naczelny TV „Solidarność”. Założyciel Video Studio Gdańsk, pierwszej w Polsce firmy zajmującej się niezależną produkcją filmową.

  Od 1990 redaktor naczelny TV Gdańsk, w 1991 prezes Komitetu ds. Radia i Telewizji. Od 1998 prezes spółki Wizja TV SP, zajmującej się produkcją filmową dla telewizji Wizja TV.

  W 2010 został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy twórczej" pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Nadarzyn – wieś gminna w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Nadarzyn, 22 km od centrum Warszawy.

  Pochowany na cmentarzu w Nadarzynie.

  Filmografia[]

 • 1993 – Powrót (1993) – reżyser
 • 1997-2009 – serial Złotopolscy – producent
 • 1999 – Gwiazdka w Złotopolicach – producent wykonawczy
 • 2000 – Prymas. Trzy lata z tysiąca – producent
 • 2002 – Rób swoje, ryzyko jest twoje – reżyser, współscenarzysta, producent
 • 2002 – serial As – producent
 • 2004 – serial Kosmici – producent
 • Filmografia krótkometrażowa[]

 • 1981 – Pomnik – reżyser
 • 1981 – Kandydat – realizator
 • 1985 – Porwani – realizator
 • 1985 – Ksiądz Jerzy – realizator
 • 1987 – O nas i za nas – realizator
 • 1987 – Kisiel – realizator
 • 1987 – Alfabet Kisiela -realizator
 • 1988 – Droga kontemplacji – realizator
 • 1988 – Ballada o strajku – współpracownik
 • 1996 – Znajomi z Rakowieckiej – udział
 • 1998 – Zwłoki nieznane – scenarzysta
 • 2005 – Konfrontacja – współpraca scenariuszowa, producent
 • 2005 – 18 strajkowych dni – producent
 • 2006 – 13 pierwszych dni – producent
 • Nagrody za filmy krótkometrażowe[]

 • 1981 – Pomnik, Kraków, Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, Nagroda Specjalna „Srebrny Lajkonik”
 • 1988 – O nas i za nas, Niepokalanów, Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich, Grand Prix
 • 1989 – Droga kontemplacji, Niepokalanów, Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów Niepokalanów, II Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Marian Terlecki w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Marian Terlecki w bazie filmweb.pl
 • Marian Terlecki w bazie filmpolski.pl
 • As – polski miniserial kryminalny z 2002 roku w reżyserii Grzegorza Okrasy (odcinki 1 i 2) oraz Janusza Dymka (odc. 3). W rolach głównych wystąpili Mirosław Zbrojewicz jako Piotr Serafin, prywatny detektyw, oraz Aleksandra Woźniak jako Ania Łubieńska, jego asystentka. Serial realizowano w październiku 2002.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polskie Nagrody Filmowe – powszechnie znane jako Orły – doroczna nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu. Pierwsze rozdanie nastąpiło 21 czerwca 1999 roku.
  III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku – liceum ogólnokształcące w Gdańsku-Wrzeszczu, popularnie zwane "Topolówką" (od nazwy ulicy, przy której się znajduje oraz topoli rosnących przy szkole), jedno z najbardziej znanych trójmiejskich liceów. Jedyne w Gdańsku realizujące program matury międzynarodowej. W 2005 r. uznana przez Newsweek Polska za najlepsze liceum ogólnokształcące w Polsce. Dyrektorem szkoły jest obecnie Bożena Ordak.
  Prymas. Trzy lata z tysiąca – dramat biograficzny w reżyserii Teresy Kotlarczyk. Scenariusz filmu został oparty na "Zapiskach więziennych" kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz bogatej dokumentacji. Film nie jest jednak wierną rekonstrukcją faktów historycznych, np. wprowadzenie postaci sobowtóra to zabieg artystyczny dodający historii grozy. Film był kręcony od 20 czerwca do 5 sierpnia 1999 w Warszawie i Lubiążu.
  Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów (dawniej Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów Niepokalanów) - międzynarodowy festiwal odbywający się od 1985 roku w Niepokalanowie i Warszawie, organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe. Festiwal odbywa się pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
  Stan wojenny w Polsce 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.
  Wizja TV – pierwsza polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa. Wizja TV rozpoczęła działalność wiosną 1998 r. Do czerwca 1998 r. Wizja TV wprowadziła 12 tematycznych zagranicznych programów w języku polskim do oferty sieci kablowych Polskiej Telewizji Kablowej.
  Niepokalanów – franciszkański klasztor-sanktuarium („Gród Maryi”), położony na terenie archidiecezji warszawskiej, w miejscowości Paprotnia w gminie Teresin, w powiecie sochaczewskim. Klasztor, zajmujący powierzchnię 28 ha, znajduje się przy linii kolejowej Warszawa-Łowicz, w odległości ok. 42 km na zachód od Warszawy. Należy do Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Warszawie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.