• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marian Narkowicz

  Przeczytaj także...
  Kurza twarz – pierwszy album zespołu Cytrus, wydany w 2006 roku nakładem Metal Mind Productions. Album został wydany 21 lat po rozpadzie zespołu. Płyta poświęcona jest pamięci Waldka Kobielaka (1958–1994). Korba – polski zespół rockowy, założony w 1985 r. w Trójmieście. Powstał na bazie kwartetu Cytrus, którego zalążek zaczął się krystalizować w czerwcu 1979 r. W latach 80. był jedną z najpopularniejszych polskich grup progresywnego rocka.
  31 sierpnia jest 243. (w latach przestępnych 244.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 122 dni.

  Marian Narkowicz (ur. 17 stycznia 1954, zm. 31 sierpnia 2012 w Gdańsku) – polski muzyk multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, współzałożyciel grup rockowych Cytrus i Korba.

  Zmarł w szpitalu na gdańskiej Zaspie. Został pochowany 5 września 2012 na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  źródło:.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Cytrus
 • Kurza twarz (2006, Metal Mind Productions, CD)
 • Tęsknica (2007, Metal Mind Productions, CD)
 • Korba
 • Motywacje (1987, Polskie Nagrania „Muza”, LP, MC)
 • Sto papierów (1989, Polskie Nagrania Muza, LP, MC)
 • Biały rower (2006, Metal Mind Productions, CD)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Marcin Jacobson: Marian Narkowicz (pol.). jazzforum.com.pl, 2012-09-11. [dostęp 2014-12-25].
  2. Cytrus: Marian Narkowicz nie żyje (pol.). muzyka.interia.pl, 2012-09-02. [dostęp 2014-12-25].
  3. Wspomnienie o Marianie Narkowiczu (17.01.1954-31.08.2012) (pol.). topguitar.pl, 2012-09-10. [dostęp 2014-12-25].
  4. Marian Narkowicz w bazie Archiwum Polskiego Rocka
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Motywacje – pierwszy album zespołu Korba, wydany w 1987 roku na płycie gramofonowej nakładem Polskich Nagrań. Z płyty pochodzą przeboje: "Biały rower" i "A statek płynie".
  Multiinstrumentalista – muzyk, który w stopniu bardzo dobrym opanował grę na więcej niż jednym instrumencie muzycznym.
  Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .
  Metal Mind Productions (MMP, Metal Mind Records) – jedna z największych niezależnych polskich wytwórni płytowych. Została założona w 1987 roku w Katowicach.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.