• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marian Narkowicz

  Przeczytaj także...
  Korba – polski zespół rockowy, założony w 1985 r. w Trójmieście. Powstał na bazie kwartetu Cytrus, którego zalążek zaczął się krystalizować w czerwcu 1979 r. W latach 80. był jedną z najpopularniejszych polskich grup progresywnego rocka.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Motywacje – pierwszy album zespołu Korba, wydany w 1987 roku na płycie gramofonowej nakładem Polskich Nagrań. Z płyty pochodzą przeboje: "Biały rower" i "A statek płynie".

  Marian Narkowicz (ur. 17 stycznia 1954, zm. 31 sierpnia 2012 w Gdańsku) – polski muzyk multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, współzałożyciel grup rockowych Cytrus i Korba.

  Zmarł w szpitalu na gdańskiej Zaspie. Został pochowany 5 września 2012 na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie.

  Dyskografia[]

  źródło:.

  Multiinstrumentalista – muzyk, który w stopniu bardzo dobrym opanował grę na więcej niż jednym instrumencie muzycznym.Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .
  Cytrus
 • Kurza twarz (2006, Metal Mind Productions, CD)
 • Tęsknica (2007, Metal Mind Productions, CD)
 • Korba
 • Motywacje (1987, Polskie Nagrania „Muza”, LP, MC)
 • Sto papierów (1989, Polskie Nagrania Muza, LP, MC)
 • Biały rower (2006, Metal Mind Productions, CD)
 • Przypisy

  1. Marcin Jacobson: Marian Narkowicz (pol.). jazzforum.com.pl, 2012-09-11. [dostęp 2014-12-25].
  2. Cytrus: Marian Narkowicz nie żyje (pol.). muzyka.interia.pl, 2012-09-02. [dostęp 2014-12-25].
  3. Wspomnienie o Marianie Narkowiczu (17.01.1954-31.08.2012) (pol.). topguitar.pl, 2012-09-10. [dostęp 2014-12-25].
  4. Marian Narkowicz w bazie Archiwum Polskiego Rocka
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Metal Mind Productions (MMP, Metal Mind Records) – jedna z największych niezależnych polskich wytwórni płytowych. Została założona w 1987 roku w Katowicach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Archiwum Polskiego Rocka – wortal muzyczny dla kolekcjonerów płyt istniejący od 9 lipca 2000 roku publikujący informacje o polskich płytach rockowych. Dodatkowo 17 października 2005 roku autor strony wydał książkę o tym samym tytule, zawierającą opis ponad 2300 płyt 230 zespołów.
  Cytrus – polski zespół z Trójmiasta grający muzykę z pogranicza rocka progresywnego, hard rock, jazz, blues, działający w latach 1979-1985.
  Polskie Nagrania „Muza” – polska wytwórnia płytowa założona 1956 w Warszawie, w 2015 przejęta przez Warner Music Poland.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.