Marian Matocha
Karuzela – dwutygodnik satyryczny wydawany od 1957 r. do wczesnych lat 90. w Łodzi. Jedynie tytułem nawiązywał do przedwojennego (1936–1939) łódzkiego pisma pt. "Karuzela. Obrazkowy tygodnik przygód ciekawych i wesołych". Obok "Szpilek" stanowił jedyne ogólnopolskie pismo satyryczne w okresie PRL. W przeciwieństwie do "Szpilek" – wydawany na niewysokim poziomie edytorskim, przy użyciu papieru gazetowego w formacie A-4. Czasopismo przestało się ukazywać w 1992 r. Obecnie ukazuje się jako dodatek do Expressu Wieczornego, wydawane przez Milenium Media.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – została założona w 1945 w Sopocie jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych, w póżniejszym okresie przemianowana na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (PWSSP). W 1954 siedzibę PWSSP przeniesiono z Sopotu do Gdańska, do odbudowanej Wielkiej Zbrojowni. W 1968 uczelnia zyskała nowe, modernistyczne skrzydło według projektu profesora uczelni Ryszarda Semki. Od 1996 posiada status Akademii Sztuk Pięknych.
Marian Matocha (ur. 1935 w Wałkach) – polski malarz, rysownik, karykaturzysta. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, metaloplastyką, grafiką reklamową oraz rysunkiem satyrycznym.
Życiorys[ | edytuj kod]
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Malarstwa w Gdańsku.
Debiut satyryczny na łamach tygodnika "Szpilki" w 1987 roku. Laureat wielu nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych, między innymi: "Złotej Szpilki" i "Srebrnej Szpilki" (r. 1988), zdobywca Grand Prix w konkursie "Telewizja" w Zielonej Górze oraz Srebrnego Medalu na Satyrykonie w Legnicy (r. 1994). Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w tym: Muzeum Narodowym w Gdańsku i w Muzeum Karykatury w Warszawie. Jego rysunki trzykrotnie znalazły się w Gdańskiej Galerii Dobrego Humoru (r. 2006, 2007 i 2009). Prowadził cykl "Marian Matocha Komentuje..." w Magazynie Solidarność. Jego prace były umieszczane również w Tygodniku Solidarność oraz w Dwutygodniku Karuzela.
Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Jacek Borzych, Zbigniew Jujka, Donat Supiński, Ryszard Wasyluk: X Festiwal Dobrego Humoru o nagrodę Błękitnego Melonika Charliego, Gdańska Galeria Dobrego Humoru. Video Studio Gdańsk, Marek Łochwicki, s. 22-23.
- Marian Matocha, Muzeum Karykatury w Warszawie.
- Wikipedia, Festiwal Dobrego Humoru.
- Magazyn Solidarność.
- Magazyn Soldarność nr 506. s. 2.
- Tygodnik Solidarność.
- Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.