• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marian Kuszewski

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.
  Grób szablisty i szermierza Mariana Kuszewskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

  Marian Zygmunt Kuszewski (ur. 31 października 1933 w Kielcach - zm. 5 marca 2012 w Warszawie) - polski szermierz, szablista. Dwukrotny srebrny medalista olimpijski. Występował także pod imieniem Marek.

  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Był uczniem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu. Ukończył także Uniwersytet Wrocławski i przez wiele lat pracował jako dziennikarz.

  Był zawodnikiem wrocławskich klubów: WKS Kolejarz, Związkowiec, Pafawag i Gwardia. Ma na swym koncie medale mistrzostw Polski w turniejach indywidualnych, jednak największe sukcesy międzynarodowe odnosił w drużynie. Dwukrotnie startował w igrzyskach olimpijskich, za każdym razem zdobywając srebrny medal w drużynie (IO 56 i w IO 60). Był także srebrnym (Luksemburg 1954) i dwukrotnie brązowym medalistą (Paryż 1957 i Filadelfia 1958) mistrzostw świata.

  IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu – publiczne liceum ogólnokształcące we Wrocławiu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Marian Kuszewski był bratem aktora Jarosława Kuszewskiego.

  Wybrana bibliografia[]

  1. Marek Ordyłowski, Zbigniew Schwarzer, Leonard Szymański: 50 lat wrocławskiego sportu 1945-1995. ISBN 9788389518675.

  Przypisy

  1. Marian Kuszewski nie żyje. olimpijski.pl, 2012-03-09. [dostęp 2012-03-09].

  Linki zewnętrzne[]

 • Sylwetka w portalu olimpijskim PKOl
 • Historia klubu WKS "Kolejarz"
 • Lista medalistów mistrzostw świata
 • Marek Ordyłowski (ur. 19 stycznia 1949 r. we Wrocławiu) polski historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w: historii najnowszej Polski, historii kultury fizycznej, historii Śląska, jak również historii wsi oraz ruchu ludowego, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego, we Wrocławiu. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.XVI Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1956 roku w Melbourne (Australia), zaś konkurencje hippiczne w Sztokholmie (Szwecja).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Jarosław Kuszewski (ur. 21 października 1935 w Kielcach) – polski aktor. Ojciec Kacpra Kuszewskiego, również aktora.
  31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.
  Gwardia Wrocław - polski klub sportowy, wielosekcyjny, założony w lipcu 1945 roku jako Milicyjny Klub Sportowy. Początkowo jego działalność sprowadzała się do piłki nożnej. W latach 80. XX wieku organizacja prowadziła już 19 sekcji. W Gwardii swoją karierę zaczynali przyszli medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, Europy i reprezentantów Polski.
  Zbigniew Schwarzer (ur. 12 stycznia 1928 w Poznaniu, zm. 14 kwietnia 2008 we Wrocławiu) – polski wioślarz, dwukrotny olimpijczyk (1952, 1956), brązowy medalista mistrzostw Europy w 1957 w dwójkach ze sternikiem (partnerzy: Henryk Jagodziński, Bertold Mainka), osiemnastokrotny mistrz Polski, następnie trener kadry olimpijskiej, sędzia międzynarodowy, wiceprezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, absolwent i wieloletni pracownik Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Był działaczem społecznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, przewodniczącym Regionalnej Rady Olimpijskiej, autorem prac z zakresu metodyki sportu oraz historii sportu.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.