• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marian Galant

  Przeczytaj także...
  Rafał Kujawa (ur.11 lipca 1988 w Łodzi ) - polski piłkarz grający na pozycji napastnika w Termalice Bruk-Bet Nieciecza. Swoją karierę zaczynał w juniorach łódzkiego klubu, aby następnie w sezonie 2006/2007 wystąpić w rezerwach łódzkiego klubu. W pierwszym składzie wystąpił w sezonie 2007/2008 w 9 meczach strzelając jedną bramkę w przegranym 1:2 meczu z Groclinem Grodzisk Wielkopolski.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Węgliniec (niem. Kohlfurt) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, położone na południowym skraju Borów Dolnośląskich. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Węgliniec.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Marian Galant (ur. 8 stycznia 1955 w Węglińcu, zm. 26 lipca 2019 w Łodzi) – polski piłkarz występujący na pozycji obrońcy, zawodnik m.in. ŁKS Łódź, trener.

  Włókniarz Pabianice – polski klub piłkarski z siedzibą w Pabianicach występujący w klasie okręgowej, grupie łódzkiej.Bolesławiecki Klub Sportowy powstał w 1954 r. z połączenia klubów: KS Bolesławiec, Unia Bolesławiec, Górnik Bolesławiec i mieszczącej się poza miastem Kruszwicy Kruszyn.

  Przebieg kariery[ | edytuj kod]

  Galant przygodę ze sportem rozpoczął od trenowania lekkoatletyki w rodzinnym Węglińcu. Jego brat był reprezentantem kraju w biegach przez płotki. Piłki nożnej Marian uczył się w klubie GKS Węgliniec. W kolejnych latach występował w zespołach BKS Bolesławiec, Zagłębia Wałbrzych, a od 1975 ŁKS Łódź. W ekstraklasie wystąpił w barwach tych dwóch ostatnich klubów w 234 spotkaniach, w których zdobył 18 bramek. Karierę zakończył we Włókniarzu Pabianice. Rozegrał też wiele spotkań w juniorskiej i młodzieżowej reprezentacji Polski.

  Adam Marciniak (ur. 28 września 1988 w Łodzi) – polski piłkarz, obrońca, wychowanek Łódzkiego Klubu Sportowego, były reprezentant młodzieżowy.Górnik Łęczyca (Miejski Klub Sportowy Górnik Łęczyca) - polski klub piłkarski z Łęczycy, założony w 1956 roku.Od 2013 - tego trenerem jest Grzegosz Brygier

  W 1998 jako członek drużyny oldbojów ŁKS zdobył mistrzostwo Polski. Przez wiele lat pracował jako trener, szkolił łódzkie zespoły Startu i Włókniarza, a także Górnika Łęczyca. W Łódzkim Klubie Sportowym zajmował się grupami młodzieżowymi. Jego wychowankami byli Adam Marciniak i Rafał Kujawa. Zajęcia z młodzieżą prowadził też w łódzkim MOSiR i Akademii Młodych Orłów.

  Zagłębie Wałbrzych – polski klub piłkarski. Zagłębie przez sześć sezonów (1968/1969-1973/1974) grało w ekstraklasie.Łódzki Klub Sportowy – polski klub piłkarski w Łodzi. Działania organizacyjne na rzecz jego powstania rozpoczęły się w 1908 roku, jednakże oficjalnie został zarejestrowany w 1909 roku. Pozostaje najstarszym istniejącym łódzkim klubem sportowym, a także jest jednym z założycieli Ligi Polskiej (1927). ŁKS zdobył dwa razy Mistrzostwo Polski (1958 i 1998) oraz raz Puchar Polski (1957). Łódzki Klub Sportowy zajmuje 6. miejsce w Tabeli wszech czasów Ekstraklasy.

  Zmarł w wieku 64 lat. Pochowano go na cmentarzu na Zarzewie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Galant, Warzycha, Pyrdoł, czyli jak to było z wałbrzyskimi zimowymi transferami, football-waldenburg.blogspot.com [dostęp 2019-08-28] (pol.).
  2. 332 bohaterów derbów Łodzi w Ekstraklasie, ekstraklasa.net [dostęp 2019-08-29] (pol.).
  3. Zmarł Marian Galant, lzpn.org [dostęp 2019-08-28] (pol.).
  4. Za kilka dni łodzianie pożegnają byłego piłkarza ŁKS Mariana Galanta, se.pl [dostęp 2019-08-28] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Marian Galant w bazie 90minut.pl (pol.)
 • Marian Galant w bazie Wikiliga.pl
 • Marian Galant na stronie piłkarzy ŁKS rocznika 1998
 • Biegi płotkarskie – rodzaj biegowych konkurencji lekkoatletycznych, w którym zawodnicy podczas biegu pokonują równomiernie rozstawione płotki.Włókniarz Łódź - nieistniejący obecnie polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi, założony 14 maja 1928 roku jako Klub Pracowników Zjednoczonych Zakładów Włókienniczych Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana (skr. KP Zjednoczone Łódź).
  Warto wiedzieć że... beta

  Cmentarz Zarzew w Łodzi, a właściwie Cmentarze na Zarzewie – jedna z najważniejszych i największych łódzkich nekropolii. Cmentarze znajdują się w dzielnicy Widzew, na osiedlu Zarzew, w kwartale ulic: Przybyszewskiego – Puszkina – Jadzi Andrzejewskiej – Lodowej.
  90minut.pl – polski internetowy portal piłkarski uruchomiony 1 stycznia 2003 roku. Od listopada 2002 jest oficjalnym oddziałem RSSSF w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.732 sek.