• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marian Einbacher

  Przeczytaj także...
  Andrzej Gowarzewski (ur. 19 lipca 1945 w Szopienicach) – polski dziennikarz sportowy, znawca i historyk piłki nożnej.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Marian Einbacher (ur. 8 stycznia 1900 w Poznaniu, zm. 12 stycznia 1943 w Auschwitz-Birkenau) – polski piłkarz grający na pozycji napastnika, reprezentant Polski, urzędnik bankowy.

  Mecz piłkarski Węgry − Polska, rozegrany 18 grudnia 1921 roku w Budapeszcie, był pierwszym w historii oficjalnym spotkaniem międzypaństwowym reprezentacji Polski. Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Był piłkarzem Warty Poznań, zarówno przed, jak i po Wielkiej Wojnie. Grał na różnych pozycjach w ofensywie zespołu. W 1922 i 1925 zdobył z Wartą wicemistrzostwo Polski, a w 1921 – brązowy medal MP. Łącznie w tych rozgrywkach rozegrał 18 spotkań, strzelając 14 goli.

  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).

  W 1925 zakończył karierę piłkarską z powodu kontuzji łąkotki.

  Kariera międzynarodowa[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Polski zagrał tylko jedno spotkanie, biorąc udział w historycznym pierwszym międzypaństwowym meczu polskiej drużyny (18 grudnia 1921 Polska przegrała w Budapeszcie z Węgrami 0:1).

  Reprezentacja Polski przed meczem z Węgrami (1921, Einbacher stoi drugi od lewej z orłem na koszulce)

  Po zakończeniu kariery[ | edytuj kod]

  Einbacher po zaprzestaniu uprawiania sportu pracował w bankowości, był dyrektorem Banku Ludowego w Poznaniu. W 1935 został honorowym członkiem Warty.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  W czasie II wojny światowej został aresztowany i uwięziony w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie zmarł 12 stycznia 1943.

  Statystyki[ | edytuj kod]

  Klub[ | edytuj kod]

  Międzynarodowe[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. International football MATCH report: 18.12.1921 Hungary vs Poland (ang.). eu-football.info. [dostęp 18 lipca 2012].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Publikacje książkowe:
 • Andrzej Gowarzewski Biało-czerwoni, wydawnictwo GiA, Katowice 1991 (2. część cyklu Encyklopedia piłkarska Fuji)
 • Andrzej Gowarzewski Mistrzostwa Polski. Ludzie 1918-1939. 100 lat prawdziwej historii (1), wyd. gia, Katowice 2017 (sic!), s. 44
 • WWW:
 • Marian Einbacher - pierwszy warciarz w reprezentacji Polski. wartapoznansa.pl. [dostęp 2013-03-22].
 • Warta Poznań – polski klub piłkarski z siedzibą w Poznaniu. Założony został 15 czerwca 1912 roku i jest najstarszym, obecnie grającym poznańskim zespołem piłkarskim. W swojej historii zdobył dwa tytuły mistrza Polski oraz pięć wicemistrzostw. W klasyfikacji wszech czasów Ekstraklasy zajmuje 25. miejsce. W sezonie 2013/2014 występuje w II lidze w grupie zachodniej.Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.
  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rzeczypospolitej Polski w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).
  Reprezentacja Węgier w piłce nożnej swój pierwszy mecz rozegrała w 1902 z Austrią. Pierwsze poważne osiągnięcie węgierskiej drużyny to finał MŚ w 1938, gdzie przegrali z Włochami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.