• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Teresa Bonzel

  Przeczytaj także...
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych (Congregatio de Causis Sanctorum) – zwana jest również Kongregacją Do Spraw Świętych, wchodzi w skład aparatu administracyjnego Kurii Rzymskiej i jest jedną z dziewięciu kongregacji działającej przy Stolicy Apostolskiej. Do jej spraw należy piecza nad procesami kanonizacyjnymi i beatyfikacyjnymi. Rozpatruje wnioski o beatyfikację i kanonizację, a następnie bada przebieg życia i pisma kandydatów, weryfikuje i zabezpiecza relikwie. Do jej obowiązków należy również dokładne sprawdzenie i zbadanie cudów, jakie stać się miały za przyczyną osób, które miały zostać kanonizowane. Kongregacja składa się z trzech sekcji, określonych konstytucją :
  Powiat Olpe (niem. Kreis Olpe) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg. Stolicą powiatu jest miasto Olpe.

  Maria Teresa Bonzel (ur. 17 września 1830 w Olpe, zm. 6 lutego 1905) – niemiecka zakonnica, błogosławiona Kościoła katolickiego.

  Biografia[]

  Regina Christine Wilhelmine Bonzel urodziła się 17 września 1830 roku w Olpe w Niemczech. Postanowiła służyć ubogim. Złożyła śluby zakonne i przyjęła imię Maria Teresa. Założyła zgromadzenie Ubogich Sióstr Franciszkanek od Wieczystej Adoracji. Zmarła 6 lutego 1905 roku.

  Angelo Amato SDB (ur. 8 czerwca 1938 w Molfetta) – włoski biskup rzymskokatolicki, salezjanin, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał diakon.Paderborn - uniwersyteckie miasto powiatowe w Niemczech, położone we wschodniej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold, siedziba powiatu Paderborn oraz rzymskokatolickiej archidiecezji. Leży przy źródłach rzeki Pader. Rozwinięty przemysł precyzyjny, skórzany i metalowy.

  Beatyfikacja[]

  W dniu 27 marca 2010 roku papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności jej cnót. 28 marca 2013 roku papież Franciszek zatwierdził cud dokonany za jej wstawiennictwem. Uroczysta beatyfikacja odbyła się 10 listopada 2013. Tego dnia w katedrze w Paderbornie w zachodnich Niemczech, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Amato, w imieniu papieża Franciszka, ogłosił Marię Teresę Bonzel błogosławioną.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.17 września jest 260. (w latach przestępnych 261.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 105 dni.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Maria Teresa Bonzel na es.catholic.net
 • Pierwsze decyzje dotyczące procesów beatyfikacyjnych (pol.). Opoka. [dostęp 2013-06-30].
 • Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.Franciszek, łac. Franciscus, właśc. Jorge Mario Bergoglio SI (ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – argentyński duchowny rzymskokatolicki, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego (od 13 marca 2013).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama