• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Teresa - wielka księżna Luksemburga

  Przeczytaj także...
  Félix Léopold Marie Guillaume (ur. 3 czerwca 1984 w Luksemburgu) - drugi syn wielkiego księcia Luksemburga Henryka i wielkiej księżnej Marii Teresy Mestre.Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
  Wilhelm Burbon-Parmeński, dziedziczny wielki książę Luksemburga, dziedziczny książę Nassau, książę Burbon-Parma (Guillaume Jean Joseph Marie de Burbon-Parma, ur. 11 listopada 1981 w Luksemburgu) - następca tronu Luksemburga od 2000 roku, najstarszy syn wielkiego księcia Henryka Burbon-Parmeńskiego i wielkiej księżnej Marii Teresy Burbon-Parmeńskiej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Maria Teresa, urodzona jako María Teresa Mestre y Batista-Falla (ur. 22 marca 1956 w Marianao) – wielka księżna Luksemburga jako małżonka obecnego wielkiego księcia Henryka.

  Aleksandra Józefina Teresa Szarlotta Wilhelmina Burbon-Parmeńska, fr.: Alexandra Joséphine Teresa Charlotte Marie Wilhelmine de Burbon-Parma (ur. 16 lutego 1991 w Luksemburgu) – jedyna córka i czwarte dziecko wielkiego księcia Luksemburga Henryka i wielkiej księżnej Marii Teresy Mestre.UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.

  Życiorys[]

  Urodziła się na Kubie jako córka José Antonio Mestre i Marii Teresy Batista-Falla de Mestre, którzy zajmowali się biznesem i plantacjami. Jako Kubanka od urodzenia posługiwała się językiem hiszpańskim. W październiku 1959, w czasie rewolucji, Maria Teresa razem z rodzicami opuściła Kubę. Rodzina osiedliła się w Nowym Jorku, gdzie Maria Teresa uczęszczała do Marymount School, a jej drugim językiem został angielski. Od 1961 kontynuowała naukę w Lycée Français, w którym rozpoczęła naukę języka francuskiego. W młodości pobierała również lekcje baletu i śpiewu. Obecnie Maria Teresa uprawia narciarstwo, łyżwiarstwo i sporty wodne. Z Nowego Jorku przeniosła się do Santander, w Hiszpanii i Genewy (tam poznała swojego przyszłego męża).

  Order Słonia (duń. Elefantordenen) – najznamienitsze i najstarsze jednoklasowe odznaczenie Królestwa Danii. W sumie odznaczono nim około 890 osób.Marianao – gmina (municipio) w zachodniej Kubie, będąca częścią prowincji Hawana. W 1989 gminę zamieszkiwało 133 016 osób.

  W 1980 Maria Teresa ukończyła Uniwersytet w Genewie (studiowała politologię). Obecnie ma obywatelstwo Szwajcarii. Swojego przyszłego męża poznała właśnie na tym uniwersytecie. Przez cztery lata oboje uczęszczali na pokrewne wykłady i pracowali razem we wspólnych grupach.

  W czasie studiów Maria Teresa zaczęła coraz bardziej interesować się problemami socjalnymi i ludzkimi. W ten sposób pozostała wierna rodzinnej tradycji – jej dziadkowie poświęcili się bowiem aktywnie filantropii i rozwojowi kultury na Kubie. Podczas studiów Maria Teresa w czasie wolnym należała do genewskiej grupy młodych wolontariuszy, którzy opiekowali się starszymi ludźmi w ich własnych domach. Ponadto zajmowała się uczeniem dzieci.

  Santander – miasto i duży port w północnej Hiszpanii, nad Zatoką Biskajską; stolica wspólnoty autonomicznej Kantabria; liczy ok. 183 tys. mieszkańców (2006). W mieście rozwinął się przemysł samochodowy, stoczniowy, petrochemiczny, metalowy, maszynowy, chemiczny oraz papierniczy. Funkcjonuje tu port handlowy, rybacki oraz pasażerski. Miasto jest dużym węzłem komunikacyjnym, usytuowany jest tu port lotniczy. Santander posiada dwa uniwersytety, jeden z nich to Uniwersytet Papieski.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Od czerwca 1997 jest ambasadorem dobrej woli UNESCO. W 2006 otrzymała nagrodę „Path to Peace” od Holy See Foundation za nieugięty wkład w inicjatywy humanitarne. W Luksemburgu cieszy się dużą popularnością.

  Odznaczona m.in. duńskim Orderem Słonia w 2003 roku.

  Małżeństwo[]

  14 lutego 1981 Maria Teresa Mestre poślubiła księcia Henryka Luksemburskiego. Jest pierwszą wielką księżną Luksemburga, która nie urodziła się w rodzinie arystokratycznej. Po ślubie nauczyła się języka luksemburskiego oraz niemieckiego i włoskiego. Od wstąpienia męża na tron może korzystać z prawa występowania w białym stroju podczas audiencji u papieża, tzw. przywilej bieli.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.

  Maria Teresa i Henryk mają pięcioro dzieci – czterech synów i jedną córkę:

 • księcia Guillaume (ur. 11 listopada 1981)
 • księcia Feliksa (ur. 3 czerwca 1984)
 • księcia Ludwika (ur. 2 sierpnia 1986)
 • księżniczkę Aleksandrę (ur. 16 lutego 1991)
 • księcia Sebastiana (ur. 16 kwietnia 1992)
 • Maria Teresa i Henryk mają też troje wnucząt:

 • Gabriela Michaela Louisa Ronny de Nassau (ur. 12 marca 2006) – syna księcia Ludwika i Tessy Antony
 • Noah Guillaume de Nassau (ur. 21 września 2007) – syna księcia Ludwika i jego żony Tessy
 • Amalia Gabriela Maria Teresa de Nassau (ur. 15 czerwca 2014) – córka księcia Feliksa i jego żony Claire
 • Przypisy

  1. Ordensdetaljer (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].
  2. SydneyS. Luxarazzi SydneyS., Luxarazzi 101: The Grand Ducal Family at the Vatican, www.luxarazzi.com, 14 marca 2013 [dostęp 2016-05-22].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Henryk, właśc. Henri Albért Gabriel Félix Marie Guillaume (ur. 6 kwietnia 1955 w Berzdorf) – wielki książę Luksemburga z dynastii Burbonów.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.
  Przywilej bieli (wł. il privilegio del bianco, fr. le privilège du blanc) – termin używany w odniesieniu do tradycji, według której wybrane katolickie królowe, księżne i księżniczki mogą nosić białą suknię i białą mantylę podczas audiencji u papieża.
  JKW Książę Ludwik, właściwie: Louis Xavier Marie Guillaume (ur. 3 sierpnia 1986) – trzeci syn wielkiego księcia Luksemburga – Henryka i wielkiej księżnej – Marii Teresy Mestre.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Reklama