• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Szymon Bucholc

  Przeczytaj także...
  Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
  Dzieło Wielkiego Miłosierdzia – zbiór objawień siostry zakonnej Marii Franciszki Kozłowskiej, uznawanej przez mariawitów za świętą, będących po Piśmie Świętym podstawowym źródłem wiary mariawickiej.
  Nagrobek bpa. Marii Szymona Bucholca na cmentarzu mariawickim w Płocku

  Janusz Maria Szymon Bucholc (ur. 13 marca 1893, zm. 24 maja 1965) – biskup Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

  Janusz Bucholc urodził się w Żyrardowie jako syn Władysława i Urszuli z Czerwińskich. Miał troje rodzeństwa. Gdy jego ojciec, urzędnik żyrardowskiej fabryki, na skutek długotrwałej choroby został umieszczony w sanatorium, Janusz Bucholc z matką i rodzeństwem zamieszkał w Płocku. Zaopiekował się tam nimi wujek, kapł. Maciej Czerwiński, mariawita, proboszcz parafii w Radzyminku. Jeszcze jako uczeń 6. klasy gimnazjum Małachowskiego w Płocku, Janusz Bucholc poprosił o przyjęcie go w poczet kandydatów do kapłaństwa, i otrzymał w seminarium imię Szymon. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1919. W ślady kapł. Bucholca poszła dwójka jego rodzeństwa. Jego brat, Władysław porzucił studia na Politechnice Warszawskiej i został kapłanem mariawickim otrzymując imię Tadeusz, a młodsza siostra, Zofia, po ukończeniu gimnazjum wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Mariawitek i otrzymała imię zakonne Maria Archangela.

  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.

  Kapł. Bucholc po otrzymaniu święceń sprawował funkcję proboszcza w Raszewie Dworskim. 13 kwietnia 1933 został konsekrowany na biskupa. W latach 1933–1955 pełnił funkcję Biskupa Diecezji śląsko-łódzkiej. W czasie wojny został zmuszony do opuszczenia Łodzi i pracował jako proboszcz parafii mariawickich w Dobrej, Nowej Sobótce i Mińsku Mazowieckim. Na starość wrócił do Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, gdzie zmarł 24 maja 1965 po długiej i ciężkiej chorobie. Został pochowany na cmentarzu w Płocku.

  Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radzyminku – mariawicka parafia diecezji warszawsko-płockiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.Parafia św. Jana Chrzciciela w Dobrej – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

  Bp Szymon Bucholc jest autorem wielu utworów poetyckich o założycielce mariawityzmu, bł. M. Franciszce Kozłowskiej.

  Zobacz też[]

 • Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP
 • Dzieło Wielkiego Miłosierdzia
 • Biskupi Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
 • Linki zewnętrzne[]

 • "Mariawityzm – studium historyczne" S. Rybak, (książka w formacie PDF)
 • Oficjalna strona Kościoła Starokatolickiego Mariawitów (pl, en, de, fr)
 • Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim – mariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku – katedra mariawicka wybudowana z inicjatywy Marii Franciszki Kozłowskiej w latach 1911-1914. Poza kościołem w skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor – siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Świątynię i klasztor wzniesiono w stylu neogotyku angielskiego na planie litery E i F (E jak Eucharystia i F jak Franciszka(imię założycielki) )  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Diecezja śląsko-łodzka – jedna z 3 diecezji Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce, ze stolicą w Łodzi. Ordynariuszem diecezji jest biskup Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski. Diecezja śląsko-łódzka powstała w 1910 jako kustodia, po konsekracji biskupiej kapłana Leona Marii Andrzeja Gołębiowskiego i jest pierwszym w historii biskupstwem w Łodzi. O oprawę muzyczną podczas uroczystości kościelnych dba chór diecezjalny.
  Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowej Sobótce – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
  Biskupi Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – kapłani katoliccy posiadający święcenia biskupie i sprawujący posługę w Kościele Starokatolickim Mariawitów.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Parafia św. Anny w Raszewie Dworskim – mariawicka parafia diecezji warszawsko-płockiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
  Maria – imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego מרים Miriam, które oznacza „być pięknym lub wspaniałym”. To imię otrzymują także mężczyźni, np. José Maria Escriva de Balaguer, Maksymilian Maria Kolbe, Bronisław Maria Komorowski, Jean-Marie Le Pen. Imię Maria dodają do swoich imion kapłani kościoła mariawickiego. Obecnie jest to trzecie co do popularności imię w Polsce, noszone przez ponad 750 tys. osób. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Maria w 2009 r. zajmowała 21. miejsce w grupie imion żeńskich.
  Tadeusz – imię męskie pochodzenia aramejskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "odważny", "śmiały" a także "pierś". Imię przypisywane apostołowi Judzie. Żeński odpowiednik: Tadea.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.