• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Sapieżyna - działaczka charytatywna

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Mata Hari, właściwie Margaretha Geertruida McLeod z domu Zelle (ur. 7 sierpnia 1876 w Leeuwarden, zm. 15 października 1917 w Vincennes pod Paryżem) - holenderska tancerka, która pod takim właśnie pseudonimem zdobyła sławę w Europie Zachodniej początku XX wieku.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Maria Krystyna ze Zdziechowskich Sapieżyna (ur. 26 kwietnia 1910 w Suchowoli, zm. 1 kwietnia 2009) – polska działaczka społeczna. Córka Jerzego Zdziechowskiego (ministra skarbu II RP), żona Jana Andrzeja Sapiehy. Współzałożycielka i prezydent Fundacji Ex Animo.

  Studiowała w Wielkiej Brytanii i Francji. Podczas II wojny światowej przebywała poza granicami Polski. Będąc we Francji, zaangażowała się w pracę dla wywiadu (Résistance). Oddział II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wysłał ją również z misją do Włoch. Przez trzy lata była więziona we Włoszech i Niemczech, po wojnie przeniosła się do Londynu. Później utworzyła fundację "Pomoc Dzieciom Polskim". W latach 80. wspierała "Medical Aid for Poland" i "Polską Macierz Szkolną" w Anglii. W okresie III RP działała także w Fundacji Ius et Lex.

  Jerzy Zdziechowski h. Rawicz (ur. 27 sierpnia 1880 w Rozdole na Podolu, zm. 25 kwietnia 1975 w Krakowie) – polski polityk i ekonomista, poseł na Sejm I kadencji w II RP.Oddział II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – komórka organizacyjna Sztabu Generalnego WP (od 1928 r. Sztabu Głównego WP) zajmująca się wywiadem, w tym radiowywiadem, kontrwywiadem, dywersją pozafrontową, kryptologią, studiami obcych sił zbrojnych i sprawami zagranicznymi Wojska Polskiego (ataszaty wojskowe RP) w latach 1918-1939.

  W 1962 włoska gazeta "il Giornale" nazwała ją polską Matą Hari. W 2008 ukazała się książka Moje życie, mój czas, zawierająca wspomnienia Marii Sapieżyny.

  Otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i francuski Krzyż Wojenny ze Srebrną Gwiazdą. 9 czerwca 2003 została odznaczona Orderem Uśmiechu. 15 kwietnia 2009 prezydent Lech Kaczyński nadał jej pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

  W 2005 była członkinią honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

  Ius et Lex – fundacja powstała w 2000 roku. Prezesem fundacji jest Wojciech Arndt, zaś przewodniczącym Rady Fundacji – Witold Kieżun. Z fundacją związany był Janusz Kochanowski, zanim objął funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  Zmarła w 2009 roku, pozostawiając trzech synów - Jana Pawła, Jerzego Andrzeja i Eustachego Piotra

  Przypisy

  1. Maria Zdziechowska h. Rawicz. sejm-wielki.pl. [dostęp 2012-07-29].
  2. M. ze Zdziechowskich Sapieżyna: Moje życie, mój czas. Wydawnictwo Literackie, 2008. ISBN 978-83-08-04265-6.
  3. M. Sapieżyna, M. Cieślik, Życie kobiety szpiega, "Newsweek" nr 45/2008, s. 90–92.
  4. M.P. z 2009 r. Nr 35, poz. 537
  Francuski ruch oporu 1940-1944 (fr. Résistance) – walka społeczeństwa francuskiego przeciwko okupantom niemieckim oraz władzom kolaboracyjnym podczas II wojny światowej.Jan Andrzej Eustachy Sapieha (ur. 26 kwietnia 1910, zm. 7 sierpnia 1989 w Londynie) – podporucznik rezerwy kawalerii Wojska Polskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fundacja Ex Animo – polska pozarządowa fundacja posiadająca status organizacji pożytku publicznego powstała w maju 1994 roku w Warszawie.
  Suchowola – miasto w woj. podlaskim, w powiecie sokólskim, położone nad rzeką Olszanką. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Suchowola. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. białostockiego. Zgodnie z obliczeniami Szymona Antoniego Sobiekrajskiego z roku 1775 uznawane jest za geometryczny środek Europy.
  Lech Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk i prawnik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005–2010.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.