• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Sadowska  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Marek Kościkiewicz (ur. 22 lutego 1960) – polski muzyk, gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent i autor tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.
  Edukacja[]

  Ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz warszawską Akademię Filmu i Telewizji i PWSFTviT na kierunku reżyserii.

  Kariera[]

  1990-2003: Początki kariery, zespół Tęcza i pierwsze solowe albumy[]

  Na początku lat 90. członkini muzycznego zespołu dziecięcego Tęcza, z którym występowała w programie Tęczowy Music Box i dawała liczne koncerty. W 1990 roku zespół nagrał płytę, na której znalazły się solowe występy Sadowskiej, w tym m.in. piosenka „My wariatki, ładne kwiatki” jej autorstwa. Trzy lata później ukazał się jej debiutancki solowy album pt. Jutro, który został wydany pod szyldem Firmy Fonograficzno–Handlowej STD.

  Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.

  W 1997 roku wydała swoje dwa kolejne krążki: Lucky Star oraz Crazy, które ukazały się na japońskim rynku muzycznym. W wieku 19 lat wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie grała muzykę dance. Jak sama przyznała w wywiadzie dla portalu JazzSoul.pl: Ten wyjazd uświadomił mi, że nie nadaję się do robienia komercyjnych rzeczy, na bycie „produktem”. (...) moja droga musi być trochę inna, może bardziej naokoło, bardziej wyboista, ale że ja muszę robić swoją muzykę, swoje projekty i to, co lubię. To było fajne doświadczenie, bo szybko uświadomiło mi, kim chcę być i co chcę robić. Podczas pobytu w Ameryce współpracowała z producentami m.in. Madonny i Spice Girls.

  Demakijaż – album polskiej wokalistki Marii Sadowskiej. Płyta stanowi także, ścieżkę dźwiękową z filmu o tym samym tytule, którego premiera kinowa odbyła się 13 listopada 2009 roku. Za album Demakijaż Maria Sadowska otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2010.Demakijaż – polski film fabularny z 2009 roku z gatunku dramatów obyczajowych. Film składa się z trzech pół-godzinnych nowel filmowych wyreżyserowanych przez troje różnych kobiet-reżyserów i scenarzystów. Wszystkie nowele powstały w ramach programu "30 minut" koordynowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka.

  2004-07: Marysia Sadowska i Tribute to Komeda[]

  Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, Sadowska rozpoczęła pracę nad nową płytą. W 2004 roku ukazał się jej album zatytułowany Marysia Sadowska, na którym znalazły się utwory z wierszami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a także jeden z tekstem Juliana Tuwima oraz jeden z tekstem samej Sadowskiej. Płyta została zachowana w klimacie jazzowo-elektronicznym. W 2005 roku z piosenką „Tylko tu i teraz” zajęła czwarte miejsce w konkursie premier 42. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a podczas imprezy zdobyła także nagrodę fotoreporterów.

  Electronica – nieformalny i kontrowersyjny termin używany często w krajach zachodnich na określenie gatunków elektronicznej muzyki tanecznej, które nie są ukierunkowane bezpośrednio na parkiet klubowy.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  W 2007 roku premierę miała kolejna płyta piosenkarki zatytułowana Tribute to Komeda, która była inspirowana twórczością Krzysztofa Komedy. W tym samym roku ukazał się jej pierwszy świąteczny album studyjny zatytułowany Gwiazda dla każdego.

  2009-12: Demakijaż i Dzień kobiet[]

  Maria Sadowska podczas Orange Warsaw Festival w 2009 roku

  Po nagraniu płyty artystka rozpoczęła karierę filmową. W 2009 roku zaprezentowała swój pierwszy krótkometrażowy film zatytułowany Non Stop Kolor (część tryptyku Demakijaż), a także wydała swoje nowe płyty: Demakijaż, za którą otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2010, oraz Spis treści. W październiku premierę miał album 10 historii o miłości zespołu Volver, na którym znalazł się m.in. utwór „To Ty” z tekstem autorstwa Sadowskiej.

  Jazz Jamboree Festival – jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree.Marysia Sadowska - album solowy polskiej piosenkarki Marysi Sadowskiej. Wydawnictwo ukazało się 23 lutego 2004 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony Music.

  W 2012 zadebiutowała jako reżyser w pełnym wymiarze, kiedy to ukazał się jej pierwszy pełnometrażowy film zatytułowany Dzień kobiet. Produkcja miała swoją festiwalową premierę podczas 37. Gdynia Film Festival, do którego została nominowana w konkursie głównym. Obraz zakwalifikował się także do Konkursu Głównego 31. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, gdzie zdobył „Jantara 2012” za najlepszy scenariusz. W listopadzie został zaprezentowany na 4. Festiwalu Polskich Filmów w Toronto (nagroda „Ekran 2012” za najlepszy scenariusz), 5. Festiwalu Kinopolska Paryż 2012 (nagroda publiczności „Prix du Public”), 22. Film Festival Cottbus (nagroda „Lubina”) a także na Festiwalu Cinergia w Łodzi. Wokalistka otrzymała ponadto nominację do Nagrody Filmowej im. Andrzeja Munka w kategorii „debiut reżyserski” oraz została laureatką Nagrody im. Janusza Morgensterna „Perspektywa” za reżyserię. W styczniu obraz został pokazany na kolejnych festiwalach, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia (nagroda dla Katarzyny Kwiatkowskiej za główną rolę kobiecą) i 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Göteborgu. Film miał kinową premierę 8 marca 2013 roku, a równolegle ukazała się nowa płyta studyjna artystki o tym samym tytule.

  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 w Warszawie) – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera - Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną "Kołysanką" jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz laryngolog.

  Od 2013: The Voice of Poland i Jazz na ulicach[]

  11 czerwca 2013 odbyła się premiera albumu Komponując siebie Sylwii Grzeszczak, na którym znalazł się utwór pt. „Zaćmienie” z tekstem autorstwa Sadowskiej. Podczas koncertu Lata ZET i Dwójki 25 sierpnia 2013 roku w Uniejowie wokalistka wykonała utwór „Spis treści”, a także wystąpiła w trio wraz z Edytą Górniak oraz Markiem Piekarczykiem podczas prezentacji piosenki „Tysiące głosów”, napisanej przez Marka Kościkiewicza na potrzeby promocji trzeciej edycji programu The Voice of Poland. Sadowska była jurorką trzeciej, czwartej i szóstej edycji programu emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVP2. Za każdym razem zwycięzcą został uczestnik z jej drużyny, w tym kolejno: Mateusz Ziółko, Juan Carlos Cano i Krzysztof Iwaneczko.

  37. Gdynia Film Festival 2012 – 37. edycja festiwalu filmowego, do 2011 r. noszącego nazwę Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Odbył się w dniach 7-12 maja 2012 (wcześniejszy niż w poprzednich latach termin spowodowany był przez Euro 2012).Spice Girls – brytyjska żeńska grupa muzyczna założona około 1994 roku, popularna głównie w drugiej połowie lat 90. XX wieku.

  Zimą 2013 roku premierę miał projekt muzyczny United States of Beta, w którym wzięła udział m.in. Sadowska. W grudniu odbył się inauguracyjny koncert zespołu, który został zagrany w ramach 55. festiwalu Jazz Jamboree. W marcu 2014 roku ukazała się płyta studyjna zespołu zatytułowana Poles Jazz the World, na potrzeby której piosenkarka nagrała utwór „Non-Aggresion Pact (Pakt o nieagresji)”.

  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  1 kwietnia 2014 roku ukazała się jej nowa płyta studyjna zatytułowana Jazz na ulicach, która zawierała taneczną muzykę jazzową. Piosenkarka myślała o nagraniu albumu z tego typu muzyką już po nagraniu albumu Tribute to Komeda, jednak z powodu wielu zobowiązań filmowych musiała przerwać. Krążek był promowany singlem „Life Is a Beat”.

  Dzień kobiet – polski film dramatyczny, ocierający się o dokument, a także komedię przez niektóre dialogi, w reżyserii Marii Sadowskiej. Premiera odbyła się 8 marca 2013.Lato Zet i Dwójki 2013 – trzecia edycja trasy koncertowej „Lato Zet i Dwójki”, składającej się z czterech otwartych koncertów w Kołobrzegu, Słubicach, Toruniu i Uniejowie, transmitowanych na żywo przez TVP2. Trasę prowadzili Tomasz Kammel oraz Tomasz Florkiewicz. Obu prezenterów wspomagał redaktor Radia Zet, Kamil Nosel.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Orange Warsaw Festival (OWF) – festiwal muzyczny odbywający się w Warszawie od 2008 roku. Sponsorem tytularnym jest Orange, a organizatorem festiwalu od 2010 roku jest TVN. Festiwal aktualnie odbywa się na Pepsi Arenie, stadionie warszawskiej Legii. Od 2008 r. podczas każdego festiwalu można spotkać największe gwiazdy światowej i polskiej muzyki.
  Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, producent, reżyser, aktorka musicalowa. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Honorowa obywatelka Ziębic oraz Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole.
  Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.
  Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.
  10 historii o miłości to pierwszy album zespołu Volver, który ukazał się w październiku 2009, a promowały go single "Chcę" i "Jak wulkan".
  Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" – najstarszy i największy w Polsce festiwal młodego kina. Prezentuje pełnometrażowe i krótkometrażowe profesjonalne debiuty filmowe, przede wszystkim polskie. Tradycją Festiwalu są spotkania młodych twórców z publicznością i krytykami, mające charakter szczerej wymiany opinii na temat filmów – stąd ich nazwa: „Szczerość za szczerość”. Głównymi nagrodami Festiwalu są Wielkie i Małe Jantary.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.