• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Peszek  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Julia wraca do domu (oryg. Julie Walking Home) – film obyczajowy z 2002 roku w reżyserii Agnieszki Holland. Film kręcono w plenerach : Warszawa, Wałbrzych, Kanada. W Polsce zdjęcia odbywały się w październiku 2001Kaliskie Spotkania Teatralne – coroczny festiwal teatralny w Kaliszu założony w 1960 przez Tadeusza Kubalskiego, konkurs teatralny organizowany przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu od 1961, od 1985 konkurs aktorski; najstarszy polski festiwal teatralny i jedyny polski konkurs aktorski; od 2007 dyrektorem festiwalu jest Igor Michalski.

  Maria Teresa Peszek (ur. 9 września 1973 we Wrocławiu) – polska aktorka i piosenkarka.

  Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych i telewizyjnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.

  W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. Obie płyty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez krytyków i publiczność, czyniąc z artystki jednego z najpopularniejszych wykonawców polskiej sceny alternatywnej. W październiku 2012 wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek.

  Jezus Maria Peszek – trzeci album studyjny polskiej piosenkarki Marii Peszek który ukazał się 3 października 2012 roku nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production. Nagrania wyprodukował Michał Król, muzyk znany m.in. z formacji 15 Minut Projekt.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Spis treści

 • 1 Dzieciństwo i edukacja
 • 1.1 Lata 80.-90.: Początki kariery
 • 1.2 2000–04: Miasteczko i role teatralne
 • 1.3 2005–07: Miasto mania
 • 1.4 2008–11: Maria Awaria
 • 1.5 2012-15: Jezus Maria Peszek
 • 1.6 Od 2016: Karabin
 • 2 Dyskografia
 • 3 Aktorstwo
 • 3.1 Role teatralne
 • 3.2 Role filmowe
 • 3.3 Role serialowe
 • 3.4 Role dubbingowe
 • 4 Nagrody
 • 5 Uwagi
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Dyskografia Marii Peszek obejmuje 4 albumy studyjne, 2 albumy koncertowe, 1 minialbum oraz 15 singli. Artystka opublikowała także wydawnictwo wideo oraz 9 teledysków.

  Dzieciństwo i edukacja[]

  Pochodzi z rodziny o tradycjach teatralnych – jej brat Błażej i ojciec Jan są aktorami.

  Odbyła kursy śpiewu u sopranistki Elżbiety Towarnickiej (znanej ze współpracy ze Zbigniewem Preisnerem i Janem Kantym Pawluśkiewiczem), a następnie – u Elżbiety Zapendowskiej.

  Lata 80.-90.: Początki kariery[]

  Jako aktorka zadebiutowała w 1984 roku w serialu Rozalka Olaboga, gdzie wcieliła się w postać Aldzi Klos. Miała wówczas dziesięć lat. W tym samym roku pojawiła się na deskach krakowskiego Teatru Juliusza Słowackiego w spektaklu Wesele w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

  Glamour - międzynarodowy magazyn dla kobiet, w Polsce wydawany przez wydawnictwo Gruner + Jahr Polska. Średni nakład wynosi 280 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż - 150 tys. (według danych ZKDP za 2005 r.).Jeż Jerzy – polski film animowany z 2011 roku oparty na komiksie stworzonym przez Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka.

  W 1992 roku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Profesjonalną karierę aktorską rozpoczęła debiutując 6 stycznia 1995 na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie w adaptacji sztuki Brunona Schulza Sanatorium pod Klepsydrą. Zagrała tam poczwórną rolę, a za scenariusz i reżyserię tego spektaklu odpowiedzialny był jej ojciec. W roku 1996 ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną.

  "Miły mój" - singel Marii Peszek z 2006 roku. Był to trzeci singel z debiutanckiej płyty wokalistki, Miasto mania. Ukazał się również na EP-ce Siku w wersji koncertowej.Przegląd Piosenki Aktorskiej - najstarszy festiwal aktorski organizowany co roku we Wrocławiu. W jego trakcie odbywa się Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz cykl koncertów i spektakli muzycznych.

  Po zakończeniu studiów wyjechała do Warszawy. Zagrała w filmie Nocne graffiti Macieja Dutkiewicza, u boku takich osób, jak Kasia Kowalska, Marek Kondrat czy Stanisława Celińska. Związała się z Teatrem Studio w Warszawie. Tam wystąpiła w sztuce Don Juan Jerzego Grzegorzewskiego, z którym współpracowała także przy kolejnych spektaklach Teatru NarodowegoNoc listopadowa według Stanisława Wyspiańskiego (1997) i Ślub według Witolda Gombrowicza (1998). Kolejna sztuka, Kubuś P. z 1999 roku, nie zdobyła szczególnie dobrych opinii, lecz rola Marii Peszek została odebrana bardzo pozytywnie. W tym samym roku otrzymała Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Szczecina na festiwalu Kontrapunkt za rolę w sztuce Bam.

  Dziewięć psów Świętego Mikołaja lub Gwiazdka dziewięciu psiaków (ang. Nine Dog Christmas) − amerykański film animowany z 2001 roku, opowiadający o przygodach psiaków.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

  2000–04: Miasteczko i role teatralne[]

  W latach 2000-2001 związana była z serialem Miasteczko. Na 21. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2000) otrzymała nagrodę publiczności. Wykonywała wówczas piosenkę "Jestem wiatrem, jestem burzą". W tym samym roku wzięła udział w takich spektaklach, jak Ogień w głowie Piotra Łazarkiewicza i Miłość na Madagaskarze Zbigniewa Brzozy. W roku 2001 na sopockim festiwalu Dwa Teatry otrzymała nagrodę za rolę w spektaklu Ożenek w reżyserii Jerzego Stuhra. Zagrała w filmie Wiedźmin i w jego serialowej wersji.

  Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – festiwal teatralny odbywający się raz w roku w Sopocie od 2001 r., zwyczajowo w pierwszy weekend czerwca. Głównymi organizatorami festiwalu są: Polskie Radio S.A., Telewizja Polska S.A. i Miasto Sopot. Producentem festiwalu jest TVP Gdańsk. Dyrektorem pierwszej edycji festiwalu była Ewa Bąk-Woźniakiewicz. W latach 2002-2006 funkcję tę pełnił Jerzy Martyś. W latach 2007 - 2008 dyrektorem była Agnieszka Czarnecka. Natomiast od 2009 r. dyrektorem tego festiwalu jest Bogumił Osiński.Mikołaj Grabowski (ur. 5 grudnia 1946 w Chrzanowie) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog.

  W 2002 roku pojawiła się w filmie Julia wraca do domu Agnieszki Holland i pracowała nad dubbingiem do polskiej wersji filmu Mistrzowie kaijudo. Wzięła udział w spektaklu Sytuacje rodzinne Piotra Łazarkiewicza i programie teatralnym Muzyka ze słowami Piotra Cieplaka. W 2003 roku zagrała w dwóch sztukach Zbigniewa Brzozy: Mewa i Bal pod Orłem. Wystąpiła w filmie Ubu Król (reż. Piotr Szulkin).

  Ruby Gloom (2006-2007) – kanadyjski serial animowany, opowiadający o losach małej rudowłosej dziewczynki imieniem Ruby, która jest gotką, jak reszta jej przyjaciół w mieście Gloomsville.Miasteczko – serial TVN emitowany od 27 marca 2000 do 4 czerwca 2001. Był autorskim pomysłem stacji. Miejsca plenerowe to: Warszawa, Konstancin, Serock.

  W 2004 roku zdobyła drugą już nagrodę na festiwalu Dwa Teatry, tym razem za kreację w sztuce Martwa królewna.

  2005–07: Miasto mania[]

  W październiku 2005 nakładem wytwórni Kayax (której założycielką jest Kayah) został wydany debiutancki album muzyczny Marii Peszek zatytułowany Miasto mania. Płyta została nagrana we współpracy z Wojciechem Waglewskim oraz jego synami – Fiszem i Emade. Była to zarazem ścieżka dźwiękowa multimedialnego przedstawienia pod tym samym tytułem, do którego scenariusz i większość tekstów napisała sama Maria Peszek. Artystka wyreżyserowała także to widowisko. Album osiągnął duży sukces, docierając do szóstego miejsca na polskiej liście sprzedaży OLiS, a wysoka sprzedaż przyniosła mu status platynowej płyty. Z pozytywnym przyjęciem spotkał się również pierwszy singel, "Moje miasto". Zajmował on wysokie miejsca na listach przebojów w Polsce.

  Piotr Szulkin (ur. 26 kwietnia 1950) w Gdańsku – reżyser scenarzysta, plastyk, autor książek. Wykładowca (prof. dr hab) Szkoły Filmowej w Łodzi. Syn profesora fizyki Pawła Szulkina i Marii Szulkin. Żonaty od 1974 roku z dr psychologii Renatą Karwowską-Szulkin, wieloletnią prorektor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.Siostro, moja siostro (ang. Sister My Sister, 1994) – amerykańsko-brytyjski film dramatyczny, oparty na podstawie sztuki Wendy Kesselman.

  Na początku 2006 roku płyta Miasto mania została wyróżniona Fryderykiem za Produkcję Muzyczną Roku, a sama wokalistka otrzymała nagrodę w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Drugi singel "Nie mam czasu na seks" ukazał się wiosną 2006. Teledysk do tego nagrania zdobył dwie nagrody na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film – za reżyserię i zdjęcia. Nagrodę w kategorii Plastyczna Aranżacja Przestrzeni przyznano teledyskowi "Moje miasto". Jesienią ukazał się kolejny singel "Miły mój" oraz minialbum mania siku.

  Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.Sanatorium pod Klepsydrą – tytuł zbioru opowiadań Brunona Schulza, opublikowanego w 1937 r. nakładem Wydawnictwa "Rój".

  W styczniu 2007 został wydany singel i teledysk "W deszczu maleńkich żółtych kwiatów" zespołu Myslovitz, z gościnnym udziałem Marii Peszek. Artystka pojawiła się też w utworze "Hemoglobina" projektu L.U.C & Rahim. Latem wystąpiła na koncercie TOPtrendy, zajmując siódmą lokatę w rankingu artystów, którzy w poprzednim roku sprzedali najwięcej płyt. Wykonała utwór "Piejo kury piejo" Grzegorza z Ciechowa i wiązankę kilku polskich przebojów.

  Neurastenia - najczęstsza postać nerwicy objawiająca się zwiększoną pobudliwością i szybkim wyczerpywaniem się układu nerwowego; niepokojem, niemożnością skupienia uwagi, drażliwością, bólami w okolicy serca, kołataniem serca, bólami głowy, zaburzeniami jelitowymi, osłabieniem czynności płciowych.Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.

  2008–11: Maria Awaria[]

  19 września 2008 roku ukazała się druga płyta długogrająca Marii Peszek zatytułowana Maria Awaria. Był to album koncepcyjny, na którym artystka poruszyła temat seksu i cielesności. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo był utwór "Ciało", do którego powstał tekst odebrany jako kontrowersyjny. Płyta zebrała pochlebne recenzje i wzbudziła wiele kontrowersji, szczególnie wśród środowisk prawicowych. Tabloid Fakt skrytykował Marię Peszek za "ordynarne odniesienia do seksu" i "drwinę z polskiego tańca ludowego" (kujawiaka). Gazeta Nasz Dziennik określił muzykę z albumu jako "obsceniczną i wulgarną", a samą piosenkarkę potępił za "gardzenie tradycyjnymi wartościami".

  Fakt – dziennik wydawany od 22 października 2003 przez firmę Ringier Axel Springer Polska, należącą do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer AG. Lider rynku polskiej prasy codziennej. Gazeta wzorowana jest na niemieckim Bild i należy do gazet typu tabloid. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Jankowski. Siedziba Faktu mieści się w Warszawie na ulicy Domaniewskiej 52.Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.

  Płyta Maria Awaria spotkała się nie tylko z sukcesem artystycznym, ale i komercyjnym. Zajęła pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce OLiS. W niecały tydzień od premiery album uzyskał status złotej płyty a już 17 października pokrył się platyną. Na początku października pojawił się drugi teledysk z płyty, tym razem do utworu "Rosół".

  Maria Awaria – drugi studyjny album Marii Peszek, wydany w 2008 roku. Wydawnictwo dotarło do 1. miejsca listy OLiS w Polsce.OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.

  23 września piosenkarka wystąpiła w programie Kuba Wojewódzki. Ze względu na kontrowersyjne, przepełnione erotyką treści padające w rozmowie telewizja TVN przesunęła godzinę emisji odcinka. W grudniu 2008 rozpoczęła prowadzenie własnej audycji radiowej Radio Maria w rozgłośni Roxy FM. Program zawiera dyskusje z gośćmi, rozmowy ze słuchaczami oraz, jak powiedziała sama artystka, „utwory dobierane emocjami, a nie konwencjami, modą, trendami”.

  Zbigniew Brzoza (ur. 1957 w Warszawie) – polski reżyser teatralny i telewizyjny. Wykładowca w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej.Fisz, właściwie Bartosz Waglewski (ur. 19 marca 1978 w Warszawie) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także producent muzyczny. Pisze teksty, zwykle oparte na zabawie słowem. Zajmuje się także malarstwem. Członek zespołów Tworzywo Sztuczne, Bassisters Orchestra i Kim Nowak. Wraz z ojcem - Wojciechem Waglewskim prowadzi audycję "Magiel Wagli" w Programie Trzecim Polskiego Radia.

  13 stycznia 2009 Maria Peszek została laureatką prestiżowej nagrody Paszport „Polityki” za album Maria Awaria w kategorii Muzyka Popularna. Była także nominowana do plebiscytu Polka Roku, organizowanego przez Gazetę Wyborczą. W kwietniu artystka zdobyła dwa Fryderyki w kategoriach Autor Roku oraz Najlepszy Album Muzyki Alternatywnej. Latem wystąpiła na festiwalu TOPtrendy, jako druga na liście polskich wykonawców, którzy w poprzednim roku sprzedali najwięcej płyt. Zaprezentowała wówczas nowy singel – "Muchomory". Album osiągnął ostatecznie nakład 55 tysięcy egzemplarzy.

  L.U.C, właściwie Łukasz Rostkowski (ur. 16 września 1981 w Zielonej Górze) – polski raper, beatbokser i producent muzyczny, a także reżyser teledysków, związany z Wrocławiem. Założyciel, frontman i współproducent projektu muzycznego Kanał Audytywny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" - coroczny międzynarodowy festiwal teatralny organizowany w miesiącach wiosennych w Szczecinie. Pierwsza edycja przeglądu odbyła się w 1966 roku (jako Szczeciński Przegląd Teatralny), z czasem nazwę festiwalu zmieniono dla podkreślenia zderzenia różnych nurtów i formacji teatralnych. Festiwalowi towarzyszy sesja teatrologiczna oraz liczne imprezy (wystawy, koncerty, seanse filmowe, performance) organizowane przez szczecińskie środowiska artystyczne.

  W maju 2010 aktorka wzięła udział w rozbieranej fotosesji w albumie fotograficznym Pierwsi w Polsce, który powstał w ramach kampanii antynowotworowej. Brały w nim udział również takie aktorki jak: Izabela Kuna, Anna Dereszowska, Małgorzata Socha, Danuta Stenka, Martyna Wojciechowska, Grażyna Wolszczak i Ilona Wrońska. Jesienią pojawiła się w reklamie banku Inteligo. W 2011 powstał film Pauza w reżyserii Dominiki Podczaskiej-Tchórzewskiej, z narracją Marii Seweryn, będący oficjalnym pożegnaniem z erą Marii Awarii. W tym samym roku Peszek nagrała piosenkę "Znajdziesz mnie znowu" do filmu Z miłości Anny Jadowskiej.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Wojciech Waglewski (ur. 21 kwietnia 1953 w Nowym Sączu) – polski gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Polskiej Akademii Filmowej.

  2012-15: Jezus Maria Peszek[]

  We wrześniu 2012 roku udzieliła wywiadu, w którym wyznała, że przez dłuższy czas chorowała na neurastenię. W październiku wydała trzeci album pt. Jezus Maria Peszek, na którym poruszyła temat własnego zmagania z chorobą, a także religijności, polskości czy tradycyjnych ról społecznych. W maju 2013 została Kobietą Dekady „Glamour”. Również w 2013 odrzuciła propozycję wzięcia udziału w trzeciej edycji programu The Voice of Poland na stanowisku trenera.

  Jerzy Grzegorzewski (ur. 22 czerwca 1939 w Łodzi, zm. 9 kwietnia 2005 w Warszawie) – polski reżyser i scenograf teatralny.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  4 października 2015 roku artystka zagrała ostatni koncert promujący album pt. Jezus Maria Peszek.

  Od 2016: Karabin[]

  Kolejny album Marii Peszek zatytułowany Karabin ukazał się 26 lutego 2016 nakładem wytwórni Warner Music Poland. Miesiąc wcześniej, tj. 26 stycznia ukazał się teledysk do utworu „Polska A B C i D” promującego tę płytę. Według planów podanych w grudniu 2015, trasa koncertowa promująca Karabin zaczęła się 4 marca 2016 w Częstochowie, a ma się zakończyć 23 kwietnia w Szczecinie.

  Witold Marian Gombrowicz (ur. 4 sierpnia 1904 w Małoszycach, zm. 25 lipca 1969 w Vence) – polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg.Jan Kanty Pawluśkiewicz (ur. 13 października 1942 w Nowym Targu) – kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  "Muchomory" - singel Marii Peszek z 2009 roku. Był to trzeci singel z płyty Maria Awaria. Piosenka na singlu została wydana w nowej wersji.
  Mistrzowie kaijudo (jap. デュエルマスターズ, Dyueru Masutāzu, ang. Duel Masters) – anime produkcji Shogakukan – Studio Hibari – A.C.G.T. Jest to kreskówka opowiadająca o przygodach chłopca, o imieniu Shobu Kirifuda (graczu w karty Duel Masters) oraz o jego najlepszych przyjaciołach Mimi, Rekuta, Kintaro, Sayuki oraz wielu innych. W Stanach Zjednoczonych wydano komiks na podstawie serialu o tym samym tytule. Komiks był tworzony i wydawany przez nieistniejące już wydawnictwo Dreamwave, znane głównie dzięki swoim komiksom z serii Transformers, takich jak Generation One i Generation One: The War Within. Aktualnie anime jest wciąż emitowane w Japonii, zaś w U.S.A i Kanadzie emitowany jest serial Kaijudo tworzony na podstawie japońskiego Duel Masters.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Martyna Wojciechowska, właśc. Marta Eliza Wojciechowska (ur. 28 września 1974 w Warszawie) – polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka i pisarka. W wieku 7 lat trenowała gimnastykę artystyczną. Absolwentka XXII Liceum Ogólnokształcącego im. Jose Marti w Warszawie. Z wykształcenia ekonomistka - studiowała zarządzanie i marketing, zdobyła specjalizację z zarządzania zasobami ludzkimi. W 2005 roku obroniła z wyróżnieniem pracę dyplomową na podyplomowych studiach MBA w Polish Open University (Wyższej Szkole Zarządzania). Pasję do motoryzacji łączy z zamiłowaniem do nurkowania (jest licencjonowanym nurkiem technicznym Normoxic Trimix Diver IANDT oraz Divemaster PADI) i wszelkich sportów ekstremalnych (m.in. wspinaczka wysokogórska) oraz podróżowaniem. W 2002 roku wzięła udział w rajdzie Paryż-Dakar - ukończyła go jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej. Zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Transsyberia 2003. 22 stycznia 2010 roku stanęła na ostatnim szczycie zdobywając Koronę Ziemi. Jest trzecią Polką, która wspięła się na wszystkie najwyższe góry siedmiu kontynentów, natomiast jako druga Polka dokonała tego wyczynu w trudniejszej wersji Reinholda Messnera.
  Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – teatr miejski w Warszawie, od 1985 nosi imię Stanisława Ignacego Witkiewicza.
  Grzegorz Ciechowski (ur. 29 sierpnia 1957 w Tczewie, zm. 22 grudnia 2001 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, lider i wokalista zespołu Republika, który swoje początki miał w toruńskim klubie studenckim Od Nowa w 1980 r. Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa, pisał też teksty pod pseudonimem Ewa Omernik. Grzegorz Ciechowski pisał również teksty innym zespołom m.in. Zostawcie Titanica zespołu Lady Pank oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).
  Noc listopadowa – trzeci z kolei utwór Stanisława Wyspiańskiego, po „Warszawiance” i „Lelewelu”, poruszający tematykę powstania listopadowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.