• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Nartonowicz-Kot

  Przeczytaj także...
  Rocznik Łódzki, czasopismo naukowe, rocznik wydawany od 1958 w Łodzi przez miejscowy oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.Tadeusz Józef Kawka (ur. 12 marca 1929 w Rafałkach k. Łodzi, zm. 2012 Tomaszów Mazowiecki) – geograf, pedagog i nauczyciel, dyrektor szkół średnich, działacz społeczno-kulturalny, historyk szkolnictwa, biograf społeczności lokalnej Tomaszowa Mazowieckiego i okolic, współzałożyciel i długoletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Grób Marii Nartonowicz-Kot na Starym Cmentarzu w Łodzi

  Maria Nartonowicz-Kot, (ur. 23 stycznia 1950 w Tomaszowie Mazowieckim, zm. 26 listopada 2015) – historyk, nauczyciel akademicki, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Instytutu Historii UŁ, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, redaktor czasopisma naukowego Rocznik Łódzki.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W rodzinnym mieście uczęszczała do szkoły podstawowej i średniej. Po zdaniu matury w I Liceum Ogólnokształcącym im.Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim (1968), studiowała historię na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Łódzkiego. Studia ukończyła w 1973 z wyróżnieniem. Od tamtej pory pracowała w Zakładzie Historii Najnowszej Instytutu Historii UŁ. Doktorat (1982) na podstawie dysertacji pt. Polityka i działalność kulturalna samorządu łódzkiego w latach 1919–1939. Habilitacja (1993) na podstawie rozprawy pt. Polski ruch socjalistyczny w Łodzi w latach 1927–1939. W pracy naukowej sięgała niekiedy do tematyki regionalnej, związanej z rodzinnym Tomaszowem. Zmarła 26 listopada 2015 (pochowana 1 grudnia 2015 na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej 39 w Łodzi).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Uniwersytet Łódzki – polska wyższa uczelnia utworzona 24 maja 1945 jako kontynuatorka dorobku i tradycji działających w okresie międzywojennym w Łodzi Instytutu Nauczycielskiego (1921–1928), Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych (1924–1928) oraz oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej (1928–1939). W 2007 znalazł się wśród 500 najlepszych uczelni na świecie według rankingu magazynu The Times.

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Samorząd łódzki wobec problemów kultury w latach 1919-1939, Łódź: UŁ 1985.
 • Polski ruch socjalistyczny w Łodzi w latach 1927-1939, Łódź: Wydaw. Uniwersytetu Łódzkiego 2001.
 • Konstantynów Łódzki: dzieje miasta, pod red. Marii Nartonowicz-Kot, Łódź: Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Historycznego 2006.
 • W służbie historii i społeczeństwa: dzieje Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego 1927-2007, pod red. Alicji Szymczak i Marii Nartonowicz-Kot, Łódź: Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział 2007.
 • Głowno : dzieje miasta, pod red. Marii Nartonowicz-Kot, Łódź: Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział Głowno - Urząd Miejski 2010.
 • (współautor) Historia Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu: w stulecie powstania: materiały z sesji naukowej, Tomaszów Mazowiecki: Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego 2011.
 • (współautorzy: Karol Jadczyk, Jarosław Kita, Powstanie styczniowe w Łodzi i regionie: studia i materiały, Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński - Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego 2014.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tadeusz Kawka: Szkoła, która przeszła do historii. Encyklopedyczny słownik znanych absolwentów, nauczycieli i rodziców uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim 1901–2001. Tomaszów Mazowiecki: 2001, s. 139.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dr hab. Maria Nartonowicz-Kot, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2009-08-02].
  2. Maria Nartonowicz-Kot. Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. [dostęp 2015-11-27].
  3. Maria Nartonowicz-Lot: Nekrologi. [dostęp 2015-11-30].
  Księży Młyn Dom Wydawniczy – polskie wydawnictwo założone przez Michała Kolińskiego w 2007 w wyniku wydzielenia pozaedukacyjnej oferty wydawniczej z istniejącego od 1995 roku Wydawnictwa Piątek Trzynastego. Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  26 listopada jest 330. (w latach przestępnych 331.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 35 dni.
  Polskie Towarzystwo Historyczne (PTH) – stowarzyszenie historyków polskich, skupiająca zarówno zawodowych historyków, jak i miłośników historii. Utworzone w 1886 we Lwowie z inicjatywy Ksawerego Liskego jako lokalne towarzystwo naukowe. Po 1925 stało się towarzystwem ogólnopolskim.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Jarosław Jerzy Kita (ur. 18 grudnia 1960 w Ostrowcu Świętokrzyskim) - polski historyk, od 2008 roku profesor UŁ i wicedyrektor Instytutu Historii tejże uczelni. Specjalista w zakresu prasoznawstwa, historii ziem polskich w XIX wieku, historiografii i biografistyki.
  Tomaszów Mazowiecki (do 1926 Tomaszów) – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim. Szóste co do wielkości, a czwarte co do ludności miasto w woj. łódzkim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.