• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Matsuka

  Przeczytaj także...
  Partia Europejskich Socjalistów (fr. Parti Socialiste Européen, PSE, ang. Party of European Socialists, PES) – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne i demokratyczno socjalistyczne krajów Unii Europejskiej. PES powstała w listopadzie 1992 w wyniku przekształcenia Konfederacji Partii Socjalistycznych (utworzonej w 1974). Tworzy drugą co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim.Wybory do Parlamentu Europejskiego w Grecji w 2004 roku zostały przeprowadzone 13 czerwca 2004. Grecy wybrali 24 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (o 1 mniej niż w poprzednich wyborach). Frekwencja wyborcza wyniosła 63,22%.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Maria Matsuka, gr. Μαρία Ματσούκα (ur. 8 stycznia 1974 w Lepenu) – grecka polityk, działaczka związkowa, od 2004 do 2009 posłanka do Parlamentu Europejskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwentka italianistyki z 1996. Pracowała w prywatnych przedsiębiorstwach, następnie jako nauczycielka włoskiego oraz w dziale kontaktów z zagranicą Greckiego Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego (OTE). Od 1998 do 2004 była zatrudniona w firmie Cosmote, greckim operatorze sieci telefonii komórkowej. Brała udział w założeniu pierwszego w Europie związku zawodowego pracowników telefonii komórkowych, od 1999 do 2004 była jego przewodniczącą. Weszła też w skład władz wykonawczych centralnego związku greckich pracowników oraz do komitetu zarządzającego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych sektora usług.

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ang. European Trade Union Confederation, ETUC) - europejskie zrzeszenie związków zawodowych, utworzone celem pogłębienia integracji europejskiego ruchu związkowego.

  W 2004 została wybrana do Parlamentu Europejskiego z listy PASOK. W PE przystąpiła do frakcji socjalistycznej. Pracowała w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych oraz w Komisji Petycji (jako jej wiceprzewodnicząca). W PE zasiadała do 2009.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 3 października 2010].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Curriculum vitae na stronie financnici.cz (cz.). [dostęp 12 czerwca 2013].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny lub Panhelleński Ruch Socjalistyczny (gr. Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα = Panelinio Sosialistiko Kinima, PASOK) – grecka partia centrolewicowa. Założona w 1974 przez Andreasa Papandreu. Rządząca w latach 1981–1990, 1993–2004 oraz od wyborów w październiku 2009. Od 18 marca 2012 przewodniczącym partii jest Ewangelos Wenizelos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.