• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Kossakowska

  Przeczytaj także...
  12 listopada jest 316. (w latach przestępnych 317.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 49 dni. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Maria Kossakowska Galewicz (ur. 10 października 1927 r. w Kossakach, zm. 12 listopada 2008 w Łodzi) – scenarzystka filmów animowanych, dyrektora Biblioteki w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Żona Janusza Galewicza.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Maria Jadwiga Kossakowska urodziła się w rodzinnej posiadłości Kossaki nad Narwią koło Łomży, dnia 10 października 1927 r. Przodkowie jej osiedlili się w Kossakach jeszcze w pierwszej połowie XV wieku (1436 r.), nabywszy od Władysława Księcia Mazowieckiego "20 łanów miary chełmińskiej". Wyjaśnić należy, iż ówczesny łan chełmiński obejmował ok. 17 dzisiejszych hektarów, co oznacza około 340 hektarów kupionych od Księcia. Ziemia ta jest położona "między osadami Brunowo i Krzewo". Jednego z przodków Marii, Nikodema Kossakowskiego, licznymi przywilejami obdarował sam król Zygmunt III Waza. W Metryce Litewskiej nr 88, na karcie 226 zapisano dnia 28 lutego 1605 r: "My Monarcha, pomnąc na zasługi urodzonego Nikodema Kossakowskiego naszego łomżyńskiego i ostrołęckiego Starosty".... itd. Marmurowy grobowiec tegoż Nikodema Kossakowskiego stoi po dzień dzisiejszy w Katedrze w Łomży.

  Janusz Galewicz (ur. 15 maja 1928 w Łodzi) – reżyser, scenarzysta, autor sztuk dla dzieci, z wykształcenia socjolog.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Ród Kossakowskich rozrastał się, bogacił, powstawały stopniowo różne linie Kossakowskich. Biskup Szymon Kossakowski i hetman Józef Kazimierz Kossakowski zostali powieszeni publicznie w czasie powstania kościuszkowskiego. Ci z Kossak nad Narwią jednak raczej ubożeli. Koniec zamożności był efektem rozbiorów, powstań, kolejnych wojen. Maria urodziła się już po dawno minionej świetności rodziny. Była najmłodszym dzieckiem Adama i Jadwigi z Obryckich herbu Prus. Starsze rodzeństwo to: Halina, Alicja i Mirosław. Maria urodziła się jako pogrobowiec, trzy miesiące po tragicznej śmierci ojca, który zginął w wypadku w lipcu 1927 r.

  Syberia (ros. Сибирь, Sibir’) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. W ujęciu historycznym (oraz potocznym w Rosji) do Syberii należy również rosyjski Daleki Wschód.Uniwersytet Łódzki – polska wyższa uczelnia utworzona 24 maja 1945 jako kontynuatorka dorobku i tradycji działających w okresie międzywojennym w Łodzi Instytutu Nauczycielskiego (1921–1928), Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych (1924–1928) oraz oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej (1928–1939). W 2007 znalazł się wśród 500 najlepszych uczelni na świecie według rankingu magazynu The Times.

  Lata wczesnego dzieciństwa Maria spędziła w domu rodzinnym. W okresie okupacji rodzina była ewakuowana i tylko szczęśliwym zbiegiem okoliczności nie została wywieziona na Syberię, taki bowiem los spotkał mieszkańców okolicznych wsi i dworów. Przez tamte ziemie w latach 1939-1945 przebiegała linia frontu, tam toczyły się bitwy, niszcząc ziemię, domostwa, lasy.

  Józef Kazimierz Kossakowski herbu Ślepowron (ur. 16 marca 1738 w Kownie, zm. 9 maja 1794 w Warszawie) – biskup inflancko-piltyński od 1781, działacz polityczny, konsyliarz z Senatu w konfederacji targowickiej, członek konfederacji grodzieńskiej w 1793 roku, publicysta, powieściopisarz, komediopisarz, tłumacz i kaznodzieja.Szymon Juda Marcin Korwin-Kossakowski herbu Ślepowron (ur. 1741, zm. 25 kwietnia 1794) – hetman wielki litewski, konfederat barski, konsyliarz z Senatu konfederacji generalnej Wielkiego Księstwa Litewskiego w konfederacji targowickiej, członek konfederacji grodzieńskiej w 1793 roku.

  Po powrocie z ewakuacji Kossakowscy zastali zniszczenia i gruzy. Z trudem i mozołem zabrali się do ratowania resztek schedy. Marię umieszczono w szkole w Łomży. Maturę uzyskała w roku 1948, w tym samym roku wstąpiła na Uniwersytet Łódzki gdzie działała wówczas jedyna w Polsce Katedra Bibliotekoznawstwa pod kierunkiem prof. Jana Muszkowskiego. Maria równocześnie studiowała socjologię pod kierunkiem prof. Józefa Chałasińskiego i prof. Jana Szczepańskiego. Pracę magisterską pisała na temat organizacji i funkcjonowania bibliotek i związków i stowarzyszeń. Magisterium uzyskała w roku 1952 i w tym samym roku wyszła za mąż za kolegę ze studiów, Janusza Galewicza. Oboje wyjechali do Szczecina, gdzie Maria objęła pracę w Wyższej Szkole Ekonomicznej na stanowisku kierownika działu udostępniania. Praktykę zdobyła wcześniej, jeszcze jako studentka, pracując w sieci bibliotek publicznych. Wskutek skomplikowanej sytuacji rodzinnej męża wróciła do Łodzi.

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.10 października jest 283. (w latach przestępnych 284.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 82 dni.

  W roku 1954 rozpoczęła pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej na stanowisku kierownika bibliotek wydziałowych i zakładowych. W roku 1961 przeniosła się do biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Po zdaniu podyplomowych egzaminów specjalistycznych uzyskała stopień Bibliotekarza Dyplomowanego i objęła stanowisko dyrektora biblioteki.

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (PWSFTviT, nazwa pierwotna: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa) – uczelnia państwowa założona 8 marca 1948 w Łodzi, kształcąca przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych i telewizyjnych, artystów fotografików, montażystów, scenarzystów oraz organizatorów produkcji telewizyjnej i filmowej.

  Maria dzieliła zainteresowania męża, zawodowego reżysera teatru lalek i reżysera filmu animowanego, scenarzysty. Podjęła próby pisania dla dzieci. Oboje z mężem napisali około 20 sztuk teatralnych, kilka z nich opublikowano. Napisali również ponad 70 scenariuszy filmów krótkometrażowych. Maria sama napisała 3 scenariusze animowanych filmów długo i średniometrażowych, między innymi była autorką scenariusza do serialu "Opowiadania z Doliny Muminków" według Tove Jansson. Została nagrodzona za tę pracę Nagrodą Ministra Kultury. Autorstwa Marii są także scenariusze do serii "W Krainie Czarnoksiężnika Oza" według F. L. Bauma. Wkrótce została przyjęta w poczet członków ZAiKS-u (Stowarzyszenie Autorów i Kompozytorów Scenicznych). Filmy dla dzieci według scenariuszy Marii Kossakowskiej od 20 lat utrzymują się na ekranach wielu krajów. Maria napisała także dwie książki dla dzieci, z których jedna, pt. "Kanapony", została wyróżniona na Biennale Sztuki dla Dzieci w 1981 r.w Poznaniu. Kilka sztuk teatralnych jej autorstwa wystawiano w ówczesnym Związku Radzieckim, byłej Jugosławii, w Bułgarii, ówczesnej NRF, w Anglii.

  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Za działalność twórczą Maria Kossakowska – Galewicz odznaczona była Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Honorowym Obywatelstwem Miasta Łodzi, Złotym Krzyżem Zasługi, wreszcie Medalem 50-lecia P.W.S.F.T i T.

  Pasjonowała ją przyroda. Znała rośliny, ptaki, wypoczywała pracując fizycznie w ogrodzie. Uprawiała wędrówki piesze, najczęściej w Góry Świętokrzyskie. Kolejną Jej pasją była Hiszpania – ulubionym poetą Federico Garcia Lorca, ulubionym kompozytorem Manuel de Falla, ulubionym reżyserem filmowym Almodovar. Hiszpanię odwiedzała kilkakrotnie, uczyła się języka. Charakteryzowały Ją takie cechy jak: poczucie humoru, nie pozbawione autoironii, swoisty sceptycyzm, pewna surowość i powściągliwość w byciu, wierność przyjaźni – niechęć wobec poufałości. Zagniewana klęła straszliwie, jak przysłowiowy dorożkarz. Z całym wdziękiem!!!

  Pierwsze oznaki ciężkiej nieuleczalnej choroby pojawiły się w 1990 r. Nigdy już nie odwiedzała swoich ukochanych Kossak, nie pojechała do swojego letniego domu. Choroba niszczyła Ją długie 18 lat. Zmarła na rękach męża, dnia 12 listopada 2008 roku o godzinie 4 nad ranem, w swoim mieszkaniu w Łodzi. Pochowana jest na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Na grobie, zgodnie z Jej życzeniem, położono kamień z napisem: BYŁAM.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zmarła Maria Kossakowska-Galewicz, filmpolski.pl, Daga/14.11.2008 07:03
  2. Biogram Marii Kossakowskiej autorstwa Janusza Galewicza – męża, dnia 25 lutego 2009 r. – Zbigniew Czarniakowski
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.