• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Fryderyka Pruska

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Order Teresy (niem. Theresienorden) – order kobiecy Królestwa Bawarii, ustanowiony 12 grudnia 1827 przez królową Teresę, żonę Ludwika I Wittelsbacha. Od 1919 order domowy bawarskiej gałęzi rodu Wittelsbachów (wraz z orderami św. Huberta i św. Jerzego).
  Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg (ur. 13 października 1785 w Bad Homburg vor der Höhe - zm. 14 kwietnia 1846 w Berlinie) − księżniczka Hessen-Homburg.

  Marie Friederike Franziska Hedwig von Preußen (ur. 15 października 1825 w Berlinie, zm. 17 maja 1889 w Hohenschwangau) – księżniczka Prus z dynastii Hohenzollernów, królowa Bawarii.

  Biografia[]

  Maria, królowa Bawarii
  (ok. 1860)

  Maria Fryderyka była najmłodszą córką Marii Anny Hesse-Homburg i księcia Wilhelma Pruskiego, młodszego brata Fryderyka Wilhelma II, króla Prus. 12 października 1842 wyszła za mąż za Maksymiliana II, przyszłego króla Bawarii. Maria była kochana jednakowo przez protestancką jak i katolicką ludność (w tamtym czasie Prusy były głównie protestanckie, a Bawaria katolicka). Jednym z największych wyczynów z jej „wielkiego społecznego zaangażowania” była reaktywacja Stowarzyszenia Kobiet Bawarskich, które miało miejsce 18 grudnia 1869 z pomocą jej syna Ludwika II Bawarskiego. Celem stowarzyszenia była „troska i poparcie żołnierzy rannych i poszkodowanych w walce”. Bawarski Czerwony Krzyż został oficjalnie założony dzięki Stowarzyszeniu Kobiet Bawarskich – Czerwony Krzyż w Bawarii był więc wynikiem działalności królowej.

  Zamek Hohenschwangau (niem. Schloss Hohenschwangau) zamek wzniesiony przez króla Maksymiliana II Bawarskiego, położony w niemieckiej wiosce Hohenschwangau niedaleko Füssen, w południowo-zachodniej Bawarii.Otto I Bawarski, Otto Wilhelm Luitpold Adalbert Waldemar Wittelsbach (ur. 27 kwietnia 1848 w Monachium, zm. 11 października 1916 w zamku Fürstenried) – król Bawarii w latach 1886 - 1913.

  Z nagłą śmiercią Maksymiliana II, 10 marca 1864, Maria została wdową. 12 października 1874 królowa przeszła na wiarę rzymskokatolicką. W późniejszych latach żyła w odosobnieniu w wiejskiej posiadłości w Elbigenalp i w zamku Hohenschwangau koło Füssen. Przeżyła swojego najstarszego syna o kilka lat i zmarła w 1889 w Hohenschwangau. Została pochowana w Theatinerkirche w bocznej kaplicy naprzeciw jej męża.

  Order Olgi (niem. Olga-Orden) – jednoklasowy order kobiecy Królestwa Wirtembergii, ustanowiony w 1871 przez króla Karola I na cześć jego żony Olgi Romanowej. Przyznawany był niezależnie od płci za wybitne zasługi w dziedzinie wolontariatu. W 1919 zniesiony jako odznaczenie państwowe i odtąd order domowy dynastii Wirtembergów (jeden z dwóch obok Orderu Korony Wirtemberskiej).15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.

  Dzieci[]

 • Ludwik II, król Bawarii (ur. 1845, zm. 1886), w czerwcu 1886 ogłoszony niepoczytalnym i obalony
 • Otto I, król Bawarii (ur. 1848, zm. 1916), w listopadzie 1913 ogłoszony niepoczytalnym i obalony
 • Odznaczenia[]

 • II. Wielka Mistrzyni Orderu Teresy (Bawaria)
 • Order Luizy I Klasy (Prusy)
 • Krzyż Zasługi dla Kobiet i Dziewcząt (Prusy)
 • Order Olgi (Wirtembergia)
 • Przypisy

  1. Handbuch über den preussischen Staat. Berlin: 1874, s. 3-4.
  2. Staatshandbuch für Württemberg. Stuttgart: 1887, s. 104
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Królewski Pruski Order Luizy (niem. Königlich Preußischer Louisenorden) – do 1918 jeden z niewielu orderów damskich Królestwa Prus.
  Kościół Teatynów (niem. Theatinerkirche, ang. Theatine Church, fr. Église des Théatins) – kościół katolicki pod wezwaniem św. Kajetana, znajdujący się przy Odeonsplatz w Monachium, w Niemczech. Jedna z najwspanialszych świątyń stolicy Bawarii.
  Füssen – miasto w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Ostallgäu. Leży w Allgäu, przy granicy z Austrią, około 25 km na południe od Marktoberdorfu, nad rzeką Lech i zbiornikiem retancyjnym Forggensee, przy autostradzie A7, drodze 16, B17, B310 i linii kolejowej Kaufbeuren – Füssen.
  Krzyż Zasługi dla Kobiet i Dziewcząt (niem. Ehrenkreuz für Frauen und Jungfrauen) – pruskie odznaczenie dla kobiet nadawane w latach 1870–1871 (w czasie wojny francusko-pruskiej).
  Hohenzollernowie – niemiecka dynastia wywodząca się ze Szwabii. Jej przedstawiciele panowali w krajach niemieckich (m.in. Brandenburgii, Ansbach, Bayreuth, Prusach), od 1871 jako cesarze niemieccy oraz w Rumunii (w latach 1866-1947).
  Ludwik II, niem. Ludwig Friedrich Wilhelm von Wittelsbach, znany również jako Ludwik Szalony lub Bajkowy Król (ur. 25 sierpnia 1845 w Monachium, zm. 13 czerwca 1886 nad jeziorem Starnberger See) – król Bawarii od 1864 do swej śmierci.
  Maksymilian II Bawarski, Maksymilian II Józef Wittelsbach (ur. 28 listopada 1811 w Monachium, zm. 10 marca 1864 w Monachium), król Bawarii w latach 1848 - 1864.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.