• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Daniel Mames

  Przeczytaj także...
  Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

  Tomasz Dariusz Maria Daniel Mames (ur. 1980) – polski duchowny, prezbiter Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, doktor pedagogiki, kulturoznawca.

  Uniwersytet w Białymstoku (UwB) – państwowa szkoła wyższa z siedzibą w Białymstoku powstała w wyniku przekształcenia w samodzielną uczelnię Filii Uniwersytetu Warszawskiego założonej w 1968 roku. Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 powołała go do życia jako trzynasty państwowy uniwersytet w Polsce.Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku; studiował również w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Katolickim Uniwersytecie Paryskim. W 2011 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy pt. „Praktyka i ideologia oświatowa Kościoła Starokatolickiego Mariawitów (1906–1935)”. Naukowo związany był z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Chrześcijańską Akademią Teologiczną w Warszawie (w latach 2012–2017). Zajmuje się badaniami nad sakramentologią mariawitów oraz praktyką i ideologią oświatową polskiego starokatolicyzmu. Autor kilkunastu artykułów i przyczynków naukowych z zakresu pedagogiki, teologii i religioznawstwa w periodykach konfesyjnych i akademickich oraz w pracach zbiorowych. W Krakowie w 2009 ukazała się jego książka „Misteria Mysticorum. Szkice z historii i duchowości mariawitów”, zaś w 2016 nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG „Oświata mariawitów w latach 1906–1935”. 7 sierpnia 2011, w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, diakon M. Daniel Mames został wyświęcony na kapłana. W latach 2011–2015 proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowej Sobótce i parafii Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej. W latach 2015–2017 proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Gniazdowie i parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starczy oraz parafii św. Paschalisa Baylon w Koziegłowach. Jest również od końca sierpnia 2015 członkiem Rady Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

  Parafia św. Marii Magdaleny w Gniazdowie – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Starczy – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

  Do 2016 przewodniczący kolegium redakcyjnego miesięcznika Mariawita, organu prasowego kościoła mariawickiego ukazującego się od 1907.

  1 września 2017 roku został wikariuszem parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów p.w. Świętej Maryi Matki Bożej w Paryżu, a od 1 stycznia 2020 jej proboszczem. Od 2018 r. członek Kolegium Redakcyjnego Wydawnictwa Naukowego „Silva Rerum”.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mames, Tomasz Dariusz (1980- ). (pol.). bn.org.pl. [dostęp 2016-01-01].
  2. Tomasz Mames, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-01-01].
  3. Święcenia kapłańskie diakona M. Daniela, Płock 2011. mariawita.pl, 2011. [dostęp 2016-01-01].
  4. Wykaz parafii kościoła starokatolickiego Mariawitów. mariawita.pl. [dostęp 2016-01-06].
  5. Tadeusz Zych: O Tajemnicach nad tajemnicami. mariawita.pl. [dostęp 2016-01-06].
  6. Wybrana bibliografia mariawicka. mariawita.waw.pl. [dostęp 2016-01-06].
  7. Zmiany personalne w Parafiach, „Mariawita” 2017, nr 8, s. 53.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Sekcja „O autorze” w: Mysteria Mysticorum. Szkice z duchowości i historii Mariawitów. Wydawnictwo Nomos. [dostęp 2016-01-01].
 • Katolicki Uniwersytet Paryski (inne nazwy: Instytut Katolicki, L`Institut Catholique de Paris) - prywatna szkoła wyższa, założona w 1875 roku w Paryżu.Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku – katedra mariawicka wybudowana z inicjatywy Marii Franciszki Kozłowskiej w latach 1911-1914. Poza kościołem w skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor – siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Świątynię i klasztor wzniesiono w stylu neogotyku angielskiego na planie litery E i F (E jak Eucharystia i F jak Franciszka(imię założycielki) )
  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowej Sobótce – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
  Mariawita – starokatolickie pismo wydawane przez Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, w którym prezentowane są artykuły, reportaże i wiadomości z życia tegoż Kościoła. Kwartalnik można nabyć w cenie 5 zł we wszystkich parafiach Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a także pocztą. Pismo "Mariawita" ukazuje się od 1907.
  Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.