• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Daniel Mames

  Przeczytaj także...
  Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Tomasz Dariusz Maria Daniel Mames (ur. 1980) – polski duchowny, prezbiter Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, doktor pedagogiki, kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu w Białymstoku; studiował również w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego; starszy wykładowca na Wydziale Pedagogicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W roku 2011 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy pt. „Praktyka i ideologia oświatowa Kościoła Starokatolickiego Mariawitów (1906–1935)”. Zajmuje się badaniami nad sakramentologią mariawitów oraz praktyką i ideologią oświatową polskiego starokatolicyzmu. Autor kilkunastu artykułów i przyczynków naukowych z zakresu pedagogiki, teologii i religioznawstwa w periodykach konfesyjnych i akademickich oraz w pracach zbiorowych. W Krakowie w 2009 ukazała się jego książka „Misteria Mysticorum. Szkice z historii i duchowości mariawitów”, zaś w 2016 r. nakładem warszawskiego wydawnictwa DiG "Oświata mariawitów w latach 1906-1935" . 7 sierpnia 2011, w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, diakon M. Daniel Mames został wyświęcony na kapłana. W latach 2011–2015 proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowej Sobótce i parafii Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej. Od 2015 proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Gniazdowie i parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starczy oraz parafii św. Paschalisa Baylon w Koziegłowach. Jest również od końca sierpnia 2015 r. członkiem Rady Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

  Uniwersytet w Białymstoku (UwB) – państwowa szkoła wyższa z siedzibą w Białymstoku powstała w wyniku przekształcenia w samodzielną uczelnię Filii Uniwersytetu Warszawskiego założonej w 1968 roku. Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 powołała go do życia jako trzynasty państwowy uniwersytet w Polsce.Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

  Przewodniczący kolegium redakcyjnego miesięcznika Mariawita, organu prasowego kościoła mariawickiego ukazującego się od 1907.

  Parafia św. Marii Magdaleny w Gniazdowie – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Starczy – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

  Przypisy

  1. Mames, Tomasz Dariusz (1980- ). (pol.). Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2016-01-01].
  2. Tomasz Mames w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  3. Święcenia kapłańskie diakona M. Daniela, Płock 2011. Oficjalna strona Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, 2011. [dostęp 2016-01-01].
  4. Wykaz parafii kościoła starokatolickiego Mariawitów. mariawita.pl. [dostęp 2016-01-06].
  5. Tadeusz Zych: O Tajemnicach nad tajemnicami. mariawita.pl. [dostęp 2016-01-06].
  6. Wybrana bibliografia mariawicka. mariawita.waw.pl. [dostęp 2016-01-06].

  Bibliografia[]

 • Sekcja „O autorze” w: Mysteria Mysticorum. Szkice z duchowości i historii Mariawitów. Wydawnictwo Nomos. [dostęp 2016-01-01].
 • Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku – katedra mariawicka wybudowana z inicjatywy Marii Franciszki Kozłowskiej w latach 1911-1914. Poza kościołem w skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor – siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Świątynię i klasztor wzniesiono w stylu neogotyku angielskiego na planie litery E i F (E jak Eucharystia i F jak Franciszka(imię założycielki) )Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowej Sobótce – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mariawita – starokatolickie pismo wydawane przez Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, w którym prezentowane są artykuły, reportaże i wiadomości z życia tegoż Kościoła. Kwartalnik można nabyć w cenie 5 zł we wszystkich parafiach Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a także pocztą. Pismo "Mariawita" ukazuje się od 1907.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.