Maria Broniewska, znana również jako Maja Broniewska, Maryla Broniewska; właśc. Maria Broniewska-Pijanowska (ur. 8 października 1931 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka warszawskiej PWST.
Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy przyznaje Rada Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.Wojciech Pijanowski (ur. 1 listopada 1951 w Warszawie) – polski prezenter telewizyjny, producent, szaradzista, autor wielu teleturniejów i łamigłówek. Gracz i działacz golfowy. Syn krytyka filmowego Lecha Pijanowskiego i aktorki Marii Broniewskiej (przybranej córki poety Władysława Broniewskiego).
Urodziła się 8 października 1931 w Warszawie. Karierę aktorską rozpoczęła jako ośmiolatka w 1939 roku, występując w filmie Przez łzy do szczęścia. Popularność zdobyła pod koniec lat 40. XX wieku za sprawą jednej z głównych ról w filmie Ulica Graniczna .
Wiśniowy sad (ros. Вишнëвый сад) – utwór dramatyczny Antoniego Czechowa wystawiony po raz pierwszy 1904 roku.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
Jej debiut teatralny miał miejsce w 1954 roku. Dwa lata później ukończyła studia na PWST w Warszawie. Występowała w Teatrze Młodej Warszawy (1956–1957), Teatrze Klasycznym w Warszawie (1957–1961; 1965–1972) i Teatrze Studio w Warszawie (1972–1977).
Udzielała się także w Teatrze Telewizji. W latach 1957–1999 zagrała w 14 spektaklach telewizyjnych. Ma na koncie również role dubbingowe. W XXI w. występuje głównie na małym ekranie. W 2016 roku zagrała główną rolę w serialu internetowym Rozmowy z babcią.
Dwaj panowie z Werony (ang. The Two Gentlemen of Verona) – komedia autorstwa Williama Shakespeare’a, napisana na wczesnym etapie jego kariery. Jest często krytykowana przez ekspertów, rzadko wystawiana na scenie.
Ulica Graniczna – polski film wojenny z 1948 w reżyserii Aleksandra Forda, według scenariusza napisanego wraz z Ludwikiem Starskim i Janem Fethke. Bohaterem zbiorowym filmu są mieszkańcy kamienicy położonej przy ulicy Granicznej w Warszawie, którzy zmagają się z terrorem sianym wobec Żydów w trakcie II wojny światowej przez niemieckie władze okupacyjne. Kulminacja filmu przypada na wybuch powstania w getcie warszawskim.
Jest córką Zbigniewa Kornackiego i Marii Zarębińskiej, przybraną córką Władysława Broniewskiego, żoną krytyka filmowego, reżysera i scenarzysty Lecha Pijanowskiego, matką prezentera telewizyjnego Wojciecha Pijanowskiego.
1954: Nadzieja jako Marjetje
1956: Żołnierz i bieda jako Nastka
1956: Dwie blizny jako Wanda Malska
1956: Wojny trojańskiej nie będzie jako Pokój
1956: Wiśniowy sad jako Ania
1957: Diabeł na plebanii jako Letycja Prott
1957: Boy jako Marynia
1957: Książę i żebrak jako Paź do bicia
1957: Brat marnotrawny jako Cecylia Cardew
1958: Umówiony dzień jako Lonia
1958: Popas Króla Jegomości jako Ninon
1958: Rozbójnik jako Mimi
1959: Bezimienna gwiazda jako Uczennica
1959: Dwaj panowie z Werony jako Julia
1959: Dziewczęta z fotografii jako Nadia Gregoric
1960: Klub kawalerów jako Marynia
1960: Nigdy więcej jako Dziewczyna
1961: Dom otwarty jako Kamilla
1963: Jego ekscelencja jako Florita
1965: Koncert jako Anna
1966: Pruski mur
1967: Żona wiejska jako Lucy
1967: Dziś do ciebie przyjść
1971: Sława i śmierć Joachima jako Góralka
1972: Witkacy jako Baba II
1973: Sen jako Dama
1974: Rycerz Andrzej jako Siostra Matka
1975: Witkacy (wersja druga) jako Baba II
W 1996 w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowana została Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – teatr miejski w Warszawie, od 1985 nosi imię Stanisława Ignacego Witkiewicza.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
W 2016 roku ukazała się książka 44739. Wspomnienie o Marii Zarębińskiej – aktorce (Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń), która w części jest zapisem rozmowy Anety Kolańczyk z Marią Broniewską.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Maria Broniewska-Pijanowska w bazie e-teatr.pl
Maria Broniewska w bazie filmpolski.pl
Maria Broniewska na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka”

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.
Warto wiedzieć że... beta
TR Warszawa (Teatr Rozmaitości) − teatr w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 8. Jest jednym z najważniejszych polskich teatrów w ostatniej dekadzie. Jego wysoką pozycję potwierdzają liczne nagrody zdobyte na krajowych i zagranicznych festiwalach. W TR Warszawa wystawiane są sztuki Grzegorza Jarzyny (dyrektor artystyczny od 1998 roku, a od 2006 także dyrektor naczelny), René Pollescha, Krystiana Lupy, Jana Klaty, Krzysztofa Warlikowskiego oraz przedstawicieli młodego pokolenia: m.in. Przemysława Wojcieszka i Michała Borczucha.
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (do 1996 jako Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) – publiczna szkoła wyższa z siedzibą w Warszawie.
Tadeusz Kamil Marcjan Żeleński, pseud. Boy (ur. 21 grudnia 1874 w Warszawie, zm. 4 lipca 1941 we Lwowie) – polski lekarz, krytyk literacki i teatralny, pisarz, poeta-satyryk, kronikarz, eseista, tłumacz literatury francuskiej, działacz społeczny, wolnomularz. Współpracownik i partner Ireny Krzywickiej, propagował świadome macierzyństwo, antykoncepcję i edukację seksualną.
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – teatr miejski w Warszawie, od 1985 nosi imię Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Tadeusz Fijewski (ur. 14 lipca 1911 w Warszawie, zm. 12 listopada 1978 tamże) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz radiowy.
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
Teatr Telewizji – instytucja działająca w ramach Telewizji Polskiej, która zajmuje się produkcją i emisją teatralnych przedstawień telewizyjnych.