Maria Beatrycze Sabaudzka
Modena (w dialekcie modeńskim Mòdna) – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Modena. Leży w dolinie Padu; przepływają przez nią dwie rzeki: Secchia i Panaro. 10 kilometrów na południe od miasta zaczynają się pierwsze wzniesienia Apeninów, a konkretnie Apeniny Toskańsko-Emiliańskie (Appennino Tosco-emiliano).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
Pius VII (łac. Pius VII, właśc. Giorgio Luigi Barnaba Chiaramonti OSB; ur. 14 sierpnia 1742 w Cesenie, zm. 20 sierpnia 1823 w Rzymie) – papież w okresie od 14 marca 1800 do 20 lipca 1823, sługa Boży Kościoła katolickiego.
Maria Beatrice Wiktoria Józefina Sabaudzka (ur. 6 grudnia 1792 w Turynie, zm. 15 września 1840 w Cattajo) – najstarsza córka króla Wiktora Emanuela I Sabaudzkiego i arcyksiężniczki Marii Teresy Habsburg-Este.
20 czerwca 1812 w katedrze w Cagliari, Maria Beatrice poślubiła swojego wuja – Franciszka Habsburga-Este, arcyksięcia Austrii. Aby móc się pobrać, para otrzymała specjalną dyspensę od papieża Piusa VII. 14 lipca 1814 mąż Marii Beatrice został księciem Modeny, Reggio i Mirandoli jako Franciszek IV. Para miała razem czwórkę dzieci:
- Marię Teresę, arcyksiężniczkę Austria-Este (1817–1886), żonę Henryka, hrabiego Chambord,
- Franciszka V, księcia Modeny (1819–1875), męża Adelgundy Bawarskiej,
- Ferdynanda Karola Wiktora, arcyksięcia Austria-Este (1821–1849), męża arcyksiężniczki Elżbiety Franciszki Austriackiej,
- Marię Beatrice, arcyksiężniczkę Austria-Este (1824–1906), żonę Juana, hrabiego Montizón.
Spadkobierczyni Stuartów[ | edytuj kod]
Po śmierci swojego ojca (10 stycznia 1824), Maria Beatrice została jakobicką pretendentką do tronu Anglii, Francji i Irlandii jako Maria III oraz do tronu Szkocji jako Maria II. Nie wysunęła jednak żadnych oficjalnych roszczeń do korony.
Podczas jej "panowania" królestwa Anglii, Irlandii i Szkocji już nie istniały, zostały one bowiem połączone w Wielką Brytanię w 1707 i 1800. Aktualnym królem był zaś Jerzy IV z dynastii hanowerskiej.
Maria Beatrice zmarła z powodu choroby serca, a kolejnym pretendentem jakobitów został jej syn – Franciszek.