• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maria Assunta Pallota

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Pius XII (łac. Pius XII, właśc. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli; ur. 2 marca 1876 w Rzymie, zm. 9 października 1958 w Castel Gandolfo) – papież i 2. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 2 marca 1939 do 9 października 1958.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Maria Assunta Pallota (ur. 20 sierpnia 1878 w Force we Włoszech – zm. 7 kwietnia 1905 w Chinach) – błogosławiona Kościoła katolickiego, franciszkanka misjonarka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się we wsi Force. Pochodziła z biednej rodziny rolników. Jej rodzicami byli Ludwik Pallota i Eufrazja Casali. Następnego dnia po urodzeniu została ochrzczona imionami Assunta Maria Liberata. Maria Assunta Pallota była najstarsza z rodzeństwa – miała jeszcze trzech braci (Aleksandra, Józefa i Wincentego) oraz siostrę Magdalenę. Z powodu biedy już w wieku 11 lub 12 lat zaczęła zarabiać na swoje utrzymanie. Najpierw nosiła kamienie i zaprawę murarską na budowie, później została pomocnicą krawca. I Komunię przyjęła w wieku 12 lat. Pragnęła zostać zakonnicą, jednak na przeszkodzie stało ubóstwo, z powodu którego nie mogła zgromadzić potrzebnego posagu. W 1897 rzymski prałat Canestri przebywał w Force. Maria Assunta zwróciła się do niego z prośbą o radę. Canestri znalazł w Rzymie zgromadzenie, które zgodziło się przyjąć ją bez posagu. W 1898 wstąpiła do franciszkanek misjonarek Maryi. Na jej prośbę pozwolono zachować jej imiona, którymi była ochrzczona, zmieniając tylko ich kolejność na Maria Assunta. Nowicjat odbyła w Grrota Ferrata pod Rzymem, gdzie przebywała jeszcze 2 lata po złożeniu ślubów 8 grudnia 1900. Następnie została wysłana do Florencji, gdzie pomagała w pralni, zajmowała się ogrodem i pielęgnowała chorych. 13 lutego 1904 złożyła śluby wieczyste. Następnie, na swoją prośbę, została wysłana na misje do Chin, dokąd wyruszyła 19 marca 1904. Podczas epidemii tyfusu zaraziła się pielęgnując chorych. Zmarła na tyfus 7 kwietnia 1905.

  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Dzień wspomnienia[ | edytuj kod]

  7 listopada

  Proces beatyfikacyjny[ | edytuj kod]

  Została beatyfikowana przez Piusa XII 7 listopada 1954 w Rzymie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • modlitwa za pośrednictwem świętego
 • Źródła internetowe[ | edytuj kod]

 • Życiorys na stronie Niedzieli (Shen-ti znaczy Eucharystia) cz.1 cz.2 cz.3
 • Życiorys na stronie franciszkanek misjonarek

 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Zakonnica – według kan. 207 § 2. spośród duchownych i świeckich osób wywodzą się wierni, którzy profesją rad ewangelicznych, przez śluby lub inne święte więzy, przez Kościół uznane i zatwierdzone, w sposób szczególny poświęcają się Bogu a także pomagają w zbawczej misji Kościoła. Ich stan, choć nie odnosi się do hierarchicznej struktury Kościoła, jednak należy do jego życia i świętości.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  śliw7 kwietnia jest 97. (w latach przestępnych 98.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 268 dni.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Działalność misyjna Kościoła – to działalność, którą podejmują wysłani przez Kościół przedstawiciele zwani misjonarzami. Celem misji jest m.in. głoszenie Ewangelii i zakładanie struktur kościoła wśród niechrześcijan.
  Eucharystia (gr. εὐχαριστία, eucharistía = ‘dziękczynienie’) lub Wieczerza Pańska, Sakrament Ołtarza, Msza św., Komunia Święta, Najświętszy Sakrament, Najświętsza Ofiara – uroczysta celebracja Ostatniej Wieczerzy, uczty paschalnej, którą Jezus spożył przed swoją zbawczą męką, śmiercią i zmartwychwstaniem i którą chrześcijanie sprawują wypełniając polecenie Mistrza: To czyńcie na moją pamiątkę (Łk 22,19). Eucharystia jest antycypacją, zaczątkiem uczty zaślubin Baranka zapowiedzianej w Apokalipsie (Ap 19,1).
  Dur brzuszny (łac. typhus abdominalis), zwany dawniej tyfusem lub tyfusem brzusznym, jest ogólnoustrojową chorobą bakteryjną wywołaną Gram-ujemnymi pałeczkami Salmonella sp., serotyp Salmonella typhi. Wywołują ją bakterie z grupy salmonelli, które w temperaturze 60 °C giną już po kilkunastu minutach. Źródłem zakażenia może być brudna woda, nieumyte owoce, a także nieczystości zawierające w sobie pałeczki Salmonella typhi. Charakteryzuje się gorączką, krańcowym wyczerpaniem, bólami brzucha, objawami zatrucia endotoksyną (splątanie) i różową wysypką, tak zwaną "różyczką durową" czyli rumieniową wysypką plamisto-grudkową zlokalizowaną na skórze klatki piersiowej lub nadbrzusza. Towarzyszy tym objawom także powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych szyi, oraz zapalenie spojówek. Pomimo gorączki występuje względna bradykardia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.587 sek.