• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marguerite Broquedis

  Przeczytaj także...
  Dorothea Köring (ur. 11 lipca 1880 w Chemnitz, zm. 13 lutego 1945 w Dreźnie) – niemiecka tenisistka, mistrzyni olimpijska.Letnie Igrzyska Olimpijskie, a właściwie Igrzyska VIII Olimpiady, rozegrane zostały w Paryżu we Francji między 4 maja a 27 lipca 1924 roku. Paryż był organizatorem igrzysk po raz drugi, było to jednocześnie pożegnanie się z działalnością w MKOl twórcy nowożytnych igrzysk barona Pierre’a de Coubertina. Na terenach Racing Club wybudowano nowoczesny stadion olimpijski na ponad 60 tysięcy widzów, obok stadionu po raz pierwszy powstała wydzielona wioska olimpijska. Do udziału w imprezie (po absencji na poprzednich igrzyskach) zaproszono sportowców Austrii, Bułgarii, Turcji i Węgier, znów jednak nie dopuszczono reprezentacji Niemiec, a oficjalny komunikat informował, że organizatorzy nie są w stanie sportowcom tego kraju zapewnić pełnego bezpieczeństwa.
  Rywalizacja w grze mieszanej w tenisie ziemnym na V Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie trwała od 1 do 5 lipca. W turnieju startowało 6 debli z 4 krajów. Złoty medal zdobyła para z Cesarstwa Niemieckiego: Dorothea Köring i Heinrich Schomburgk.

  Marguerite Broquedis, po mężu Billout (ur. 17 kwietnia 1893 w Pau, zm. 23 kwietnia 1983 w Orleanie) – francuska tenisistka, mistrzyni olimpijska.

  Heinrich Georg Schomburgk (ur. 30 czerwca 1885, zm. 29 marca 1965) – tenisista i piłkarz niemiecki, mistrz olimpijski w tenisowej grze mieszanej.Rywalizacja w grze pojedynczej kobiet w tenisie ziemnym na V Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie trwała od 1 do 5 lipca. W turnieju startowało 8 zawodniczek z 4 krajów. Złoty medal zdobyła Marguerite Broquedis z Francji, srebrny Dorothea Köring z Cesarstwa Niemieckiego, a brązowy Molla Bjurstedt z Norwegii.

  W 1912 roku, na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie zdobyła dwa medale. Złoty medal wywalczyła w pamiętnym „złotym finale” gry pojedynczej, pokonując Niemkę Dorotheę Köring. Medal brązowy zdobyła w grze mieszanej, w parze z Heinrichem Schomburgkiem. Finalistka mistrzostw Francji (rozgrywanych wówczas w obsadzie krajowej) z 1910 i 1911 roku (przegrała z Jeanne Matthey) oraz z 1920 (porażka z Suzanne Lenglen). Dwukrotna mistrzyni Francji z lat 1913 i 1914 (wygrana nad Jeanne Matthey i Suzanne Lenglen, gwiazdą francuskiego tenisa). Finalistka wielkoszlemowego Wimbledonu w grze mieszanej. W 1924 ponownie reprezentowała swój kraj na igrzyskach, zajmując 4. miejsce w grze podwójnej i 15. w grze mieszanej.

  Orlean (fr. Orléans) – miasto i gmina w środkowej Francji, położone nad Loarą. Stolica Regionu Centralnego i departamentu Loiret. Ważny ośrodek przemysłowy i usługowy. Według danych na rok 2008 gminę zamieszkiwało 116 515 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4239 osób/km².Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie ITF (ang.). itftennis.com. [dostęp 12 czerwca 2014].
 • Profil na stronie Pucharu Federacji (ang.). fedcup.com. [dostęp 12 czerwca 2014].
 • Marguerite Broquedis-Billout (ang.). sports-reference.com. [dostęp 7 czerwca 2014].
 • Marguerite Broquedis (fr.). bmarcore.perso.neuf.fr. [dostęp 7 czerwca 2014].
 • Marguerite Broquedis (fr.). championnesolympique.free.fr. [dostęp 7 czerwca 2014].
 • Rywalizacja w grze podwójnej kobiet w tenisie ziemnym na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu trwała od 14 do 19 lipca 1924 roku. W turnieju startowało 11 par deblowych, czyli 22 zawodniczki z 8 krajów. Złoty medal zdobyły Helen Wills Moody wraz z Hazel Wightman, srebro przypadło Phyllis Covell oraz Kathleen McKane, a brąz otrzymały Dorothy Shepherd-Barron i Evelyn Colyer.Pau – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Pyrénées-Atlantiques.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.
  Rywalizacja w grze mieszanej w tenisie ziemnym na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu trwała od 14 do 21 lipca 1924 roku. Do turnieju zgłoszony zostało 27 par mikstowych, czyli 54 zawodników z 15 krajów. Złoty medal zdobyli Hazel Wightman i Richard N. Williams, srebro przypadło Marion Jessup i Vincentowi Richardsowi, a brąz otrzymali Kornelia Bouman i Hendrik Timmer.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Wimbledon – tenisowy turniej zaliczany do turniejów Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest on od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – The Championships. Rozgrywany jest w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu (w London Borough of Merton), położonej na południowy zachód od centrum miasta. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.