• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Margot Wallström


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Karlstad – miasto w Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Karlstad i regionu Värmland. Około 59 266 mieszkańców (2005). Port przy ujściu rzeki Klar do jeziora Wener.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (szw. Sveriges socialdemokratiska arbetareparti (SAP), potocznie Socialdemokraterna) – największa partia polityczna w Szwecji (zarówno pod względem członkostwa jak i miejsc w parlamencie).

  Margot Wallström (ur. 28 września 1954 w Skellefteå) – szwedzka polityk, działaczka Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, minister w socjaldemokratycznych rządach (w tym od 2014 minister spraw zagranicznych), w latach 1999–2010 członkini Komisji Europejskiej, a od 2004 jej pierwsza wiceprzewodnicząca.

  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Życiorys[]

  W 1973 ukończyła szkołę średnią. Zaangażowała się w działalność organizacji młodzieżowej socjaldemokratów – w latach 1974–1977 była ombudsmanem w Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Lidze Młodzieżowej (SSU). Następnie do 1979 pracowała jako księgowa w kasie oszczędnościowej Alfa w Karlstadzie. Od 1979 do 1985 przez dwie kadencje sprawowała mandat posłanki do Riksdagu, po czym powróciła do poprzedniej pracy.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.Pierwsza Komisja José Barroso – Komisja Europejska, która rozpoczęła działalność 22 listopada 2004 i zakończyła ją 31 października 2009. Jej przewodniczącym był José Manuel Durão Barroso.

  Od 1988 do 1991 wchodziła w skład rządu Ingvara Carlssona jako minister spraw obywatelskich (odpowiedzialny za sprawy konsumentów, kobiet i młodzieży). Przez rok kierowała regionalną telewizją TV Värmland. W 1993 dołączyła do komitetu wykonawczego Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (do 1999). W 1994 Ingvar Carlsson powierzył jej tekę ministra kultury w swoim drugim rządzie. W 1996 nowy premier Göran Persson powołał ją na urząd ministra minister spraw społecznych. W 1998 Margot Wallström wyjechała do Kolombo jako zastępczyni dyrektora zarządzającego Worldview Global Media.

  Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.Riksdag (szw. Sveriges Riksdag) – jednoizbowy parlament królestwa Szwecji. Liczy 349 posłów, wybieranych na czteroletnią kadencję (do 1994 roku, kadencja riksdagu trwała 3 lata).

  Od września 1999 do listopada 2004 była komisarzem Unii Europejskiej ds. środowiska i komisji Romano Prodiego, następnie do lutego 2010 zasiadała w pierwszej komisji José Barroso jako jej pierwsza wiceprzewodnicząca odpowiedzialna za sferę spraw instytucjonalnych i strategię komunikacji społecznej. Po odejściu z KE została specjalnym przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ ds. przemocy seksualnej podczas konfliktów.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Wybory parlamentarne w Szwecji w 2014 roku odbyły się 14 września 2014. W ich wyniku wyłoniono 349 posłów do parlamentu Szwecji (Riksdagu) na czteroletnią kadencję 2014–2018. Frekwencja wyborcza wyniosła 85,8%.

  Po wyborach w 2014 w utworzonym przez socjaldemokratów i zielonych mniejszościowym rządzie Stefana Löfvena objęła urząd ministra spraw zagranicznych.

  Życie prywatne[]

  Margot Wallström jest mężatką (mąż Håkan), ma dwóch synów – Viktora i Erika.

  Przypisy

  Komisja Romano Prodiego to Komisja Europejska, która rozpoczęła działalność 13 września 1999, a zakończyła 21 listopada 2004. Jej przewodniczącym był Romano Prodi, a wiceprzewodniczącymi Neil Kinnock i Loyola de Palacio. Komisja początkowo składała się z Przewodniczącego i 19 komisarzy. Po dwóch przedstawicieli miała Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Francja i Niemcy. 1 maja 2004, po pierwszej części piątego rozszerzenia Unii Europejskiej, Komisja rozszerzyła się o 10 nowych komisarzy.Kolombo (w j. syngaleskim Kolamba, IPA: /ˈkoləmbə/, ang.: Colombo) - stolica Sri Lanki do 29 kwietnia 1982. Obecne nadal największe miasto tego kraju - 647 tys. mieszkańców (2001), stolica biznesowa, a także siedziba przedstawicielstw dyplomatycznych i wielu urzędów państwowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ombudsman (szw. rzecznik) – określenie pochodzące z języka szwedzkiego, określające niezależnego urzędnika, do którego można się odwoływać w sprawie naruszenia praw i wolności jednostki po wyczerpaniu samodzielnych możliwości prawnych.
  Partia Zielonych (szw. Miljöpartiet de Gröna) – szwedzka partia ekologiczna, powstała w 1981, na fali ruchu przeciwników energii atomowej (referendum w Szwecji w 1980). Główne kwestie, które porusza, to sprzeciw wobec energii nuklearnej (i zastąpienie jej źródłami odnawialnymi) oraz oponowanie wobec członkostwa w UE i żądanie rozpisania referendum na ten temat.
  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.
  Skellefteå – miasto w północnej Szwecji, w regionie Västerbotten, nad rzeką Skellefte, powyżej ujścia do Zatoki Botnickiej. Około 32 425 mieszkańców.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Stefan Löfven (ur. 21 lipca 1957 w Sztokholmie) – szwedzki polityk i działacz związkowy, należący do Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, od 27 stycznia 2012 przewodniczący partii. Mimo tak wysokiego stanowiska nigdy nie zasiadał w parlamencie.
  Gösta Ingvar Carlsson (ur. 9 listopada 1934 w Borås) – szwedzki polityk, były premier Szwecji w latach 1986-1991 oraz 1994-1996, a także lider Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej od 1986 do 1996 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.