• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Margot Kidder  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  James Brolin, właściwie Craig Kenneth Bruderlin (ur. 18 lipca 1940 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i reżyser telewizyjny i filmowy.Wypadki komunikacyjne – zdarzenia w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym, w których uczestniczą pojazdy oraz są ranni lub zabici. Gdy nie ma ofiar w ludziach, a straty są tylko materialne, mamy do czynienia z kolizją.

  Margot Kidder, właściwie Margaret Ruth Kidder (ur. 17 października 1948 w Yellowknife, zm. 13 maja 2018 w Livingston) – kanadyjsko-amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Yellowknife, na Terytoriach Północno-Zachodnich jako jedno z pięciorga dzieci eksperta od materiału wybuchowego i inżyniera górnictwa pochodzącego z Nowego Meksyku Isaaca Platta Kendalla i nauczycielki historii Jocelyn Mary „Jill” (z domu Wilson). Dorastała z siostrą Annie i trzema braćmi – Johnem, Michaelem i Peterem. Uczęszczała do szkoły średniej w Vancouver i Havergal College w Toronto.

  Barry Knapp Bostwick (ur. 24 lutego 1945 w San Mateo) – amerykański aktor telewizyjny teatralny i filmowy, piosenkarz.Amityville Horror – horror produkcji amerykańskiej z 1979 roku w reżyserii Stuarta Rosenberga. Scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści Jaya Ansona. Muzykę skomponował Lalo Schifrin, za którą otrzymał nominację do Oscara.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Swoją ekranową przygodę zapoczątkowała w 1969 roku gościnnym udziałem w kanadyjskich serialach: Wojeck, Przygody w tęczowym miasteczku (Adventures in Rainbow Country), McQueen jako młoda dziennikarka Jenny i Corwin. Po kinowym debiucie w amerykańskiej komedii Ale zabawa (Gaily, Gaily, 1969) i komedii romantycznej Lubiący się bawić (Quackser Fortune Has a Cousin in the Bronx, 1970) u boku Gene’a Wildera, pojawiła się w seryjnym westernie NBC Nichols (1971, 1972) i serialu ABC Harry O (1973) z Martinem Sheenem i Cheryl Ladd.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Philippe de Broca (ur. 15 marca 1933 w Paryżu, zm. 26 listopada 2004 w Neuilly-sur-Seine koło Paryża), francuski reżyser, twórca znanych filmów kostiumowych, przygodowych i komedii.

  Zwróciła na siebie uwagę podwójną rolą bliźniaczek w thrillerze psychologicznym Briana de Palmy Siostry (Sisters, 1973). Kreacja Barbie Coard w kanadyjskim dreszczowcu Czarne święta (Black Christmas, 1974) i podwójna rola sióstr Brigit i Thelmy w dramacie Spokojny dzień w Belfaście (A Quiet Day in Belfast, 1974) przyniosła jej kanadyjską nagrodę Etrog. W marcu 1975 roku jej zdjęcia w negliżu ukazały się na łamach miesięcznika dla panów Playboy.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne – sposoby powstawania i skutecznego zapobiegania.

  Przełomem w karierze stała się uhonorowana nagrodą Saturna kreacja reporterki Lois Lane, ukochanej Supermana w filmie Richarda Donnera Superman (1978). Była gościem programu rozrywkowego sieci telewizyjnej NBC Saturday Night Live (1979). Po sukcesie obrazu o Supermanie powstały trzy sequele: Richarda Lestera - Superman II (1981) i Superman III (1983) oraz Superman IV (Superman IV: The Quest for Peace, 1987) Sidneya J. Furie.

  Peter Seamus O’Toole (ur. 2 sierpnia 1932 w Connemarze, zm. 14 grudnia 2013 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, teatralny oraz telewizyjny; producent i reżyser, pochodzenia irlandzkiego. Ośmiokrotnie nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe. Laureat Oscara za całokształt twórczości.Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.

  Zagrała w dramacie George’a Roya Hilla Wielki Waldo Pepper (The Great Waldo Pepper, 1975) z Robertem Redfordem i Susan Sarandon, filmie Amityville Horror (1979) u boku Jamesa Brolina, komediodramacie Willie i Phil (Willie and Phil, 1980) z Michaelem Ontkeanem, komediodramacie wojennym Jakiś poczciwy bohater (Some Kind of Hero, 1982) u boku Richarda Pryora oraz telewizyjnej adaptacji sztuki George’a Bernarda Shaw Pigmalion (1983) z Peterem O’Toole. W telewizyjnym thrillerze CBS Dowód rzeczowy (Body of Evidence, 1988) u boku Barry’ego Bostwicka wcieliła się w postać pielęgniarki, która odkrywa spore nieprawidłowości w badanych przez męża-patologa zwłokach.

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.

  Pojawiła się także w serialu CBS Dotyk anioła (Touched by an Angel, 1998), telewizyjnych dramatach LGBT Wspólny mianownik (Common Ground, 2000) z Brittany Murphy i Jasonem Priestleyem oraz Morderstwo po drugiej stronie (On the Other Hand, Death, 2008) z Chadem Allenem, w serialu The CW Tajemnice Smallville (Smallville, 2004) i ABC Bracia i siostry (Brothers and Sisters, 2007).

  Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny). LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Spotykała się z premierem Kanady Pierre'em Trudeau i przez dwa lata była związana z reżyserem Brianem De Palmą. Była trzykrotnie mężatką; z amerykańskim scenarzystą teatralnym Thomasem McGuane (1975-76), z którym ma córkę Maggie (ur. 1976), aktorem Johnem Heardem (1979) i francuskim reżyserem Philippe de Broca (od 6 sierpnia 1983 do 1984).

  Zaburzenia afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa, ChAD, cyklofrenia) – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych. Do rozpoznania zaburzenia afektywnego dwubiegunowego dochodzi wtedy, gdy u pacjenta występuje epizod hipomanii, manii lub epizod afektywny mieszany, a w przeszłości wystąpił chociaż raz jeden z tych epizodów lub epizod depresji. Jeśli u pacjenta występuje powtórnie epizod depresji bez wystąpienia manii, hipomanii bądź epizodu mieszanego, rozpoznaje się zaburzenie afektywne jednobiegunowe (zaburzenie depresyjne nawracające).Cheryl Ladd, właściwie Cheryl Jean Stoppelmoor (ur. 12 lipca 1951 roku w Huron, w stanie Dakoty Południowej) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, wokalistka.

  W 1990 roku przeżyła wypadek samochodowy, dwa lata później miała problemy finansowe. W 1996 roku przeszła chorobę afektywną dwubiegunową, gdy policja w Los Angeles znalazła ją w nieszczęśliwym stanie, była umieszczona pod opieką psychiatryczną.

  17 sierpnia 2005 roku została obywatelką Stanów Zjednoczonych w Butte, w stanie Montana, niedaleko Livingston.

  Zmarła we śnie 13 maja 2018 r. w swoim domu w Livingston w stanie Montana w wieku 69 lat (samobójstwo).

  Superman IV – film science-fiction z 1987 roku wyreżyserowany przez Sidneya J. Furie. Jest to czwarta i ostatnia część serii w której tytułową rolę odgrywa Christopher Reeve. Jest to pierwszy film z serii, którego producentami nie są Alexander i Ilya Salkind , a zamiast tego jest to Golan-Globus Cannon Films we współpracy z Warner Bros.. Gene Hackman powraca w tym filmie w roli Lexa Luthora tworzącego złego klona Supermana – Nuclear Mana. Superman IV nie został pozytywnie przyjęty przez krytyków ani nie odniósł sukcesu finansowego i seria nie była kontynuowana aż do premiery filmu Superman: Powrót w 2006 roku. Film jest adaptacją przygód komiksowego superbohatera Supermana z wydawnictwa DC Comics.Superman (jego alter ego – Clark Kent, urodzony jako Kal-El) – fikcyjna postać (superbohater), znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics, oraz wszelkich adaptacji związanych z ta postacią. Został stworzony przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Po raz pierwszy pojawił się w magazynie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938 roku).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Lois Lane (pełne nazwisko: Lois Joanne Lane) – fikcyjna postać drugoplanowa występująca w komiksach o przygodach Supermana, które wydawane są przez DC Comics, oraz adaptacjach tychże komiksów. Autorami postaci był duet twórców Supermana: scenarzysta Jerry Siegel i rysownik Joe Shuster. Pierwszy raz pojawiła się w komiksie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938). Wśród inspiracji dla Lois Lane wymienia się kilka osób i postaci filmowych. Oficjalnie jej wygląd był wzorowany na modelce Joanne Siegel (przyszłej żonie Jerry’ego Siegela), którą Shuster i Siegel wynajęli by im pozowała (Joanne była wówczas nastolatką). Uważa się również, że kolejną inspiracją była Lois Amster Rothschild, była miłość Jerry’ego Siegela z czasów liceum. Osobowość postaci była wzorowana na postaci filmowej reporterki Torchy Blane (granej przez Glendę Farrell), znanej serii filmów z lat 30. XX wieku. Na powstanie postaci Lois Lane miał równiej wpływ życiorys znanej dziewiętnastowiecznej reporterki - Nellie Bly. Lois Lane jest jedną z kilku postaci w komiksach o Supermana, której nazwisko jest aliteracją złożoną z liter LL, do których zaliczani są również Lex Luthor, Lana Lang i Lori Lemaris.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.
  Słowo na L (ang. The L Word) – amerykański serial telewizyjny produkowany przez telewizję Showtime. Przedstawia życie grupy lesbijek i biseksualnych kobiet oraz ich przyjaciół, rodziny i kochanków w West Hollywood znajdującym się w aglomeracji Los Angeles.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Terytoria Północno-Zachodnie (ang. Northwest Territories lub NWT, fr. Territoires du Nord-Ouest lub TNO) – terytorium Kanady leżące w środkowej części północnych obszarów Kanady. NWT graniczy z terytoriami Jukon na zachodzie i Nunavut na wschodzie oraz z prowincjami: Kolumbia Brytyjska, Alberta i Saskatchewan. Północną granicą terytorium są wybrzeża Morza Arktycznego. W skład terytorium wchodzi także szereg wysp, w tym część wyspy Wiktorii, Wyspa Banksa i wiele pomniejszych. Teoretycznie też należy do niego trójkąt zawarty pomiędzy południkami, z wierzchołkiem na biegunie północnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.