• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Margaret Kelly Leibovici

  Przeczytaj także...
  Kuratela – instytucja zbliżona do opieki. Jest to ustanawiana sądownie forma ochrony osób bądź praw majątkowych osób, które nie mogą same prowadzić swoich spraw (dziecka poczętego, małoletniego, osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie lub częściowo, osoby niepełnosprawnej lub osoby nieobecnej). Kuratelę sprawuje kurator ustanowiony przez sąd.Legion of Merit (pol. Legia Zasługi) – wysokie odznaczenie USA, ustanowione w 1942 roku, przyznawane wojskowym za zasługi podczas pokoju lub wojny. Od 1943 roku obywatele Stanów Zjednoczonych mogą być odznaczeni jedynie najniższym stopniem - pozostałe stopnie nadaje się wyłącznie żołnierzom innych państw.
  Topless (ang. top – ‘górna część’; less – ‘bez’) porównaj culotte seule (fr.: culotte – ‘majteczki’; seule – ‘jedynie’: tylko majteczki) – określenie oznaczające odzież niezakrywającą piersi u dojrzałych płciowo kobiet. Jest używane jako nazwa kostiumu plażowego składającego się tylko z majtek lub pareo, a także w odniesieniu do lokali, w których damska obsługa pracuje z obnażonymi piersiami (bary topless, myjnie samochodowe topless, salony fryzjerskie topless itp.).

  Margaret Bluebell Kelly Leibovici (ur. 24 czerwca 1910 w Dublinie, zm. 11 września 2004 w Paryżu) – francuska tancerka irlandzkiego pochodzenia, założycielka grupy tanecznej Bluebell Girls.

  Życiorys[]

  Margaret Kelly urodziła się w Dublinie w 1910 roku, w Rotunda Hospital. Nigdy nie poznała swoich rodziców, została oddana pod kuratelę Mary Murphy. Razem z nią w 1916 przeniosła się do Liverpoolu, gdzie z zalecenia lekarza Margaret została zapisana na lekcje tańca. Wkrótce okazało się że ma do niego wielki talent. W wieku 14 lat porzuciła szkołę i dołączyła do profesjonalnego szkockiego zespołu tanecznego Hot Jocks. Dziewięć miesięcy później impresario Alfred Jackson zatrudnił ją jako tancerkę w grupie Jackson Girls, w Berlinie. Margaret występowała tam przez następnych 5 lat. W 1930 wystąpiła w Paryżu w grupie Folies Bergere i zdecydowała że chce się tam przenieść na stałe. W 1932 roku, w wieku 22 lat, założyła w Paryżu własną grupę taneczną Bluebell Girls, która działa do dzisiejszego dnia.

  Gurs – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Pireneje Atlantyckie.Besançon – miejscowość i gmina we wschodniej Francji, położona w pobliżu granicy ze Szwajcarią, stolica regionu Franche-Comté i departamentu Doubs.

  W 1939 roku wyszła za mąż za Marcela Leibovici, żydowskiego pianistę z grupy Folies Bergere. W trakcie wojny urodziła dwóch synów: Patryka (1939) i Francisa (1941). Gdy Niemcy zaatakowali Francję, będąc jeszcze w ciąży z Francisem, została internowana w obozie w Besancon. Udało jej się uzyskać interwencję irlandzkiego dyplomaty i jako obywatelka Irlandii została uwolniona. Jej mąż został w tym czasie aresztowany i zesłany do obozu tranzytowego w Gurs. Udało mu się jednak zbiec i ukrywać w Paryżu do końca wojny. W tym czasie Margaret zapewniała mu żywność i pranie, wielokrotnie ryzykując przy tym własne życie. Była przesłuchiwana przez Gestapo, podejrzewające ją o ukrywanie męża, ale udało jej się uwolnić od zarzutów.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Margaret Kelly z synem Francisem
  Margaret Kelly z dziewczętami z zespołu Bluebell Girls, rok 1948

  Po wojnie nawiązała współpracę z reżyserem i choreografem Donnem Ardenem i rozpoczęła wystawianie widowiskowych pokazów tanecznych dla śmietanki Paryża. Zaczynając od skromnych kontraktów z Lido w 1947 roku, szybko zdobywali coraz większą sławę. Ich pokazy wyróżniały się ekstrawagancją: wykorzystywali kurtyny wodne, lodowiska, iluzjonistów, żonglerów, siłaczy i akrobatów. Do 1950 roku Bluebell składało się już z kilka grup tanecznych, występujących na trasach w wielu krajach. W 1958 roku podpisały pierwszy kontrakt w USA w Stardust Hotel, a wystawione w 1974 roku w MGM Grand Hotel and Casino przedstawienie Hallelujah Hollywood rozsławiło zespół na cały świat.

  Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.

  Marcel Leibovici zginął w wypadku samochodowym w 1961 roku, pozostawiając Margaret prowadzenie firmy i opiekę nad czwórką dzieci: Patrickiem, Francisem, Florence i Jean-Paulem. Margaret nie wyszła nigdy ponownie za mąż. Przez kolejne lata rozwijała swoją grupę, dołączając do niej nowe elementy. Jednym z najsłynniejszych było wprowadzenie tancerek topless w 1970 roku. Oficjalnie przeszła na emeryturę w wieku 80 lat. Lido odkupiło od niej markę Bluebell, której jest właścicielem do dzisiaj.

  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).

  Margaret Kelly została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego, Legią Honorową, Legią Zasługi oraz została mianowana Chevalier des Arts et des Lettres. W 1986 roku telewizja BBC nakręciła serial Bluebell opowiadający o jej życiu. W jej rolę wcieliła się w nim Carolyn Pickles.

  The Independent – dziennik brytyjski o charakterze liberalno-centrolewicowym (formalnie bez politycznych afiliacji), wydawany od października 1986 w Londynie przez Independent News & Media, będące od 25 marca 2010 własnością rosyjskiego biznesmena-oligarchy Aleksandra Lebiediewa i jego syna Jewgienija. W 2004 uzyskał tytuł National Newspaper of the Year w konkursie British Press Awards 2004. Nosi przydomek Indie, a niedzielne wydanie Sindie.Gestapo (niem. Geheime Staatspolizei, Tajna Policja Państwowa) – tajna policja utworzona w nazistowskich Niemczech 26 kwietnia 1933, która w sposób bezwzględny zwalczała wszelkie przejawy oporu, rozwiązana wraz z upadkiem III Rzeszy w 1945 roku.

  Ostatnie lata życia[]

  Ostatnie lata życia Margaret Kelly przysłonił konflikt pomiędzy jej dziećmi dotyczący praw do opieki na nią i do spadku. Margaret Kelly zmarła we wrześniu 2004 roku we własnym domu.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pianista – muzyk grający na fortepianie. Pianiści wykonują szeroki repertuar i różne style, w tym muzykę poważną, jazz, blues oraz różnego rodzaju style muzyki rozrywkowej, w tym muzykę rockową. Umiejętność gry na fortepianie predysponuje do gry na innych instrumentach klawiszowych, takich jak syntezator, klawesyn, czelesta, czy organy.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Order Imperium Brytyjskiego (pełna nazwa ang.: The Most Excellent Order of the British Empire, pol. Najwspanialszy Order Imperium Brytyjskiego) – odznaczenie brytyjskie, ustanowione 4 czerwca 1917 przez Jerzego V. Motto orderu brzmi: For God and the Empire (pol. Za Boga i Imperium).
  11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.