• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marganiec

  Przeczytaj także...
  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Katarzyna II Wielka (ur. 2 maja 1729 w Szczecinie – zm. 17 listopada 1796 w Petersburgu) – księżniczka anhalcka Zofia Fryderyka Augusta, , żona wielkiego księcia, później cesarza rosyjskiego Piotra III, a po dokonaniu zamachu stanu samodzielna cesarzowa Rosji w latach 1762-1796. Podziwiana przez zachodnich filozofów za mądrość, umiłowanie wiedzy i sprzyjanie oświeceniu, nazywana przez nich „Semiramidą Północy”, w rzeczywistości rządziła niezwykle twardą ręką. Zezwoliła szlachcie na handel chłopami i zsyłanie buntowników na Syberię, krwawo stłumiła bunty kozackie i chłopskie. Uczestniczyła w rozbiorach Polski.
  Wołodymyr Sosjura (ukr. Володимир Сосюра), (ur. 6 stycznia 1898, Debalcewo w Donbasie - zm. 8 stycznia 1965 w Kijowie) - jeden z czołowych pisarzy radzieckiej Ukrainy.

  Marganiec (ukr. Марганець, Marhaneć) – miasto na Ukrainie, w obwodzie dniepropetrowskim, na prawym brzegu Zbiornika Kachowskiego.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Miasto zostało założone na brzegu rzeczki Tomakiwka; obecnie po wybudowaniu Zbiornika Kachowskiego leży na prawym jego brzegu. Brzegi Tomakiwki słynęły dawniej z trzciny wysokiej jakości. Miasto położone jest w pobliżu miasta Nikopol i razem z miastem Pokrow oraz osadą Tomakiwka wchodzi w skład aglomeracji nikopolskiej. Miasto Marganiec obejmuje również wyspę Tomakiwkę, gdzie przez pewien czas znajdował się Kosz Siczy Zaporoskiej, oraz inną dawna osadę kozacką – Horodyszcze.

  Obwód dniepropetrowski (Obwód dniepropetrowski, ukr. Дніпропетровська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolicą obwodu jest Dniepropetrowsk.Pokrow (ukr. Покров) – miasto na Ukrainie, w obwodzie dniepropetrowskim. Według danych szacunkowych na rok 2008 liczy 42 109 mieszkańców. Utworzone jako miasto Ordżonikidze (Орджонікідзе) w 1956 roku z połączenia siedmiu miejscowości; od 2016 roku pod nazwą Pokrow.

  Historia[ | edytuj kod]

  Na terenie dzisiejszego miasta Marganiec narodziła się Sicz Zaporoska, którą założono na wyspie Tomakiwka. Sicz Tomakiwska istniała do roku 1593, kiedy została przeniesiona na wyspę Bazawłuk, w pobliżu wsi Kapuliwka, na zachód od Nikopola. Część Kozaków osiedliła się tu ponownie w czasach Katarzyny II. Impuls do rozwoju regionu dało odkrycie złóż manganu. Pierwsza kopalnia w rejonie powstała w dawnej kozackiej wsi Horodyszcze. Intensywny rozwój doprowadził do nadania osadzie praw miejskich w roku 1938.

  Sicz (ukr. Січ) – ufortyfikowany obóz Kozaków na jednej z wysp Dniepru, będący centrum politycznym kozaczyzny. Mangan (Mn, łac. manganum) – pierwiastek chemiczny należący w układzie okresowym do grupy metali przejściowych.

  Mangan[ | edytuj kod]

  Nazwa miasta pochodzi od głównego zajęcia ludności, to jest wydobycia i wzbogacania manganu (po ukraińsku właśnie marhaneć). Rejon słynie z prawdopodobnie największych na świecie złóż rud tego metalu, odkryte w 1883 r. Kopalnie manganu decydują o charakterze miasta. Dla celów kształcenia kadr górniczych, w mieście założono instytut, obecnie przekształcony w technikum. Oprócz zakładów związanych z wyrobem rudy, jak 16 kopalni, w mieście znajdują się również inne zakłady przemysłowe, niezbędne do funkcjonowania miasta.

  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.Prawa miejskie – zbiór praw dotyczący mieszkańców miasta, szczególnie istotny w średniowieczu, gdyż wyjmował mieszczan spod jurysdykcji prawa ziemskiego (tzw. prawo dworskie).

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Miasto jest podzielone na dzielnice, tak zwane rejony: Horodyszcze, Maksymiwka, Pidhora, Zakamjanka, Nowoseliwka, Enhels, Tomakiwka, Kirowa, Instytut, Centr, Basaniwka oraz Hrusziwka.

  Nauka i kultura[ | edytuj kod]

  Oprócz wymienionego technikum górniczego, w mieście znajdują się liczne kluby, biblioteki, muzea, kina, a także stadion sportowy.

  Ekologia[ | edytuj kod]

  Wybudowanie Zbiornika Kachowskiego bardzo zmieniło miejscowy klimat, dzięki któremu w rejonie miasta żyło wiele rzadkich gatunków fauny i flory. Ponadto naprzeciw miasta, po drugiej stronie zbiornika, ulokowano elektrociepłownię, a w pobliżu – elektrownię jądrową.

  Kozacy, dawniej też Kazacy (ros. каза́ки, kazaki, ukr. коза́ки, kozaki z tur. quazzāq — "awanturnik") – nazwa odnosząca się do grupy ludności o charakterze wieloetnicznym z dominującym substratem ruskim, zamieszkującej stepy położone na południe od księstw ruskich, określająca później także rodzaj osadnictwa wojskowego na zasiedlanych pogranicznych ziemiach Rzeczypospolitej i Rosji.Nikopol - (ukr. Нікополь) miasto w południowej części Ukrainy, w obwodzie dniepropietrowskim, port nad Dnieprem (Kachowski Zbiornik Wodny). Około 128,9 tys. mieszkańców.

  Transport[ | edytuj kod]

  Miasto jest lokalnym węzłem komunikacyjnym. Dworzec kolejowy i autobusowy.

  Miasto w kulturze i sztuce[ | edytuj kod]

  Marganiec upamiętnił w swojej poezji ukraiński poeta Wołodymyr Sosiura.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2017 року. Державна служба статистики України. Київ, 2017. стор.18
  Warto wiedzieć że... beta

  Zbiornik Kachowski - sztuczny zbiornik wodny na Dnieprze, na terenie obwodu chersońskiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego Ukrainy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.