• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marek Zając - dziennikarz

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.TVP Kultura – kanał tematyczny TVP, poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 r. o godzinie 17.00. Obecnie jedyna polska stacja o takiej tematyce.
  Radio Plus - sieć stacji radiowych, wspólny projekt grup medialnych Eurozet i Time SA. W skład sieci - na podstawie umów operatorskich bądź franczyzowych - wchodzą głównie rozgłośnie diecezjalne.

  Marek Piotr Zając (ur. 27 lipca 1979 w Krakowie) – polski dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

  Biografia[]

  Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  W 2000 dołączył do redakcji „Tygodnika Powszechnego”, od 2005 kierował działem religijnym tego czasopisma, które to stanowisko opuścił w 2007. Pozostał współpracownikiem „TP” jako felietonista i publicysta. Pracował również jako szef działu zagranicznego dziennika „Polska” oraz zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Przekrój”.

  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  Nawiązał także współpracę z Telewizją Polską, m.in. jako prowadzący programy Między ziemią a niebem w TVP1, Wojna Postu z Karnawałem w TVP Kultura, Smak tradycji w TVP Polonia, Spór o historię w TVP Historia. Prowadził również poranny magazyn Kawa czy herbata? w parze z Odetą Moro-Figurską. Wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Autor audycji Kościół według Marka na antenie Radia Plus. Współpracował też z RMF FM i KAI.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.TVP Historia – kanał o tematyce historycznej TVP, który rozpoczął nadawanie 3 maja 2007 roku. Oparty jest przede wszystkim na produkcji własnych programów oraz zasobach archiwalnych TVP. Nie brakuje w nim także produkcji zagranicznych. TVP Historia aktywnie współpracuje z wieloma instytucjami. Wiele programów i filmów nadawanych przez stację można w późniejszym terminie obejrzeć na stronie internetowej.

  W latach 2009–2016 członek zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W 2006 powołany na sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Członek, a od 2015 przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

  Laureat Nagrody „Ślad” im. bp. Jana Chrapka (2006). W 2012 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

  Przypisy

  1. Kadra: Marek Zając. uj.edu.pl. [dostęp 2015-04-26].
  2. Marek Zając laureatem Nagrody „Ślad”. ekai.pl, 2006-02-05. [dostęp 2015-04-26].
  3. Gdy odchodzi szef działu. Zmiany w „Tygodniku Powszechnym”. wiadomosci24.pl, 2007-03-30. [dostęp 2015-04-26].
  4. Press: Marek Zając wicenaczelnym w „Przekroju”. press.pl, 2010-02-01. [dostęp 2015-04-26].
  5. Kawa czy herbata?. tvp.pl. [dostęp 2015-04-26].
  6. Marek Zając. wse.krakow.pl. [dostęp 2015-04-26].
  7. Zarząd KIK. kik.waw.pl. [dostęp 2015-04-26].
  8. Członkowie MRO. auschwitz.org.pl. [dostęp 2015-04-26].
  9. Rada Fundacji. fundacja.auschwitz.org. [dostęp 2015-06-26].
  10. M.P. z 2012 r. poz. 939
  Tygodnik Powszechny” – ukazujący się od 1945 r. tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Odeta Moro, wcześniej Odeta Moro−Figurska (ur. 17 czerwca 1978 w Olsztynie) – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna.
  Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny, wydawany w latach 1945-2002 w Krakowie, następnie w Warszawie (2002-2009). Po kolejnej sprzedaży ponownie wydawany był w Krakowie, a jego ostatni numer ukazał się 30 września 2013. Obecnym właścicielem pisma jest Tomasz Niewiadomski.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) - polska agencja powołana w 1993 przez KEP celem informowania o wydarzeniach związanych z działalnością Kościoła katolickiego na całym świecie. Współpracuje z korespondentami krajowymi i zagranicznymi oraz z klasami dziennikarskimi XXI LO w Warszawie. Głównym założeniem KAI jest ewangelizacja przez informację polegająca na przekazywaniu wiadomości religijnych oraz przedstawieniu stanowiska Kościoła w odpowiednich kwestiach. Jest głównym źródłem informacji większości mediów katolickich - prasowych, radiowych i telewizyjnych - w Polsce. Niemniej na co dzień z agencji korzystają także media świeckie jak TVP, PR i ogólnopolskie gazety codzienne.
  Międzynarodowa Rada Oświęcimska – rada powołana przez premiera Jerzego Buzka w 2000 roku, która stała się ciałem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów. Zastąpiła wcześniejszą Międzynarodową Radę Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau działającą od roku 1990 na wniosek ministra kultury i sztuki. Rada zajmuje się przede wszystkim kwestiami związanymi z byłym hitlerowskim obozem Auschwitz-Birkenau, ale również w miarę potrzeby innymi b. obozami zagłady pozostawionymi przez nazistowskie Niemcy na terenie Polski. Rada pełni też funkcję wspomagającą prace Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).

  Reklama